کشف سه محدوده طلادار در کردستان از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

۱۴ آبان ۱۳۹۰ | ۱۸:۴۳ کد : ۲۰۸۵۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۰
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور موفق به کشف سه محدوده طلادار...

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور موفق به کشف سه محدوده طلادار در مناطق قلقله، کرویان و قبغلوچه استان کردستان شده است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس محمود غضنفری کارشناس طرح اکتشاف طلای معاونت اکتشاف این سازمان در مراسم افتتاحیه همایش بررسی توانمندی‌های زمین‌شناسی و معدنی غرب کشور که در استان کردستان برگزار شد، ضمن اعلام نتایج اکتشافات سیستماتیک طلای غرب  کشور به موقعیت جغرافیائی کانسارها و رخدادهای طلای منطقۀ سقز-سردشت اشاره کرد و افزود: بر اساس پروژه‌های اکتشافی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در نقشه استان کردستان مناطق ساری‌گونی، قلقله، باریکا،کرویان، قبغلوچه، زاوه‌کوه، باریکا و میرگه‌نقشینه مورد مطالعه قرار گرفته است.

وی با اشاره به تاریخچه فعالیت‌های انجام شده در پروژه قلقله یادآور شد: این کانسار در شمال غرب ایران در محدوده ای به وسعت10 کیلومترمربع واقع شده و دسترسی به محدوده مورد نظر از طریق جاده اصلی سقز به بانه، در فاصله 40کیلومتر بعد از سقز تا گردنه خان و از آنجا 5کیلومتر تا روستای قلقله امکان‌پذیر است.

کارشناس طرح اکتشاف طلای معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: در سال 1376 مطالعات ژئـوشیمیایی ناحیــه‌ای در مقیــاس یکصدهزارم بر اساس مطالعه نمونه‌های آبراهه‌ای و کانی سنگین انجام شد و نتایج مثبت نمونه‌های کانی سنگین سبب شد تعدادی از نمونه‌ها برای تجزیه عنصر طلا با روش کالریمتری مورد مطالعه قرار‌گرفته و در پایان 200 کیلومتر مربع به عنوان منطقه امیدبخش انتخاب و معرفی شود.

غضنفری با بیان این‌که در سال‌های 78- 1377 نیز مطالعات نیمه‌تفصیلی در محدوده‌ای به وسعت 200 کیلومترمربع انجام شد، خاطرنشان کرد: 858 نمونه آبراهه‌ای و250 نمونه کانی‌سنگین برداشت شد و سه محدوده امیدبخش برای ادامه عملیات اکتشافی انتخاب و معرفی شد.

به گفته کارشناس طرح اکتشاف طلای معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، بر اساس نقشه توزیع طلا در ورقه یکصدهزارم سقز عملیات صحرایی اکتشافات لیتوژئوشیمیایی در محدوده‌ای به وسعت 10 کیلومتر‌مربع  انجام شد و میانگین عیار در ترانشه مورد نظر با مقدار 4/2 گرم در تن برای ضخامت 70 متر را در سطح به دست آمد.

بنا به اعلام کارشناس طرح اکتشاف طلای معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برای محدوده‌های کرویان  3،340 هزار تن کانسنگ طلا با عیار 1/18 گرم بر تن، قبغلوچه1،040 هزار تن کانسنگ طلا با عیار1  گرم بر تن و قلقله نیز  10،290هزار تن کانسنگ طلا با 1/2گرم بر تن پیش‌بینی شده است.


نظر شما :