ذخایر طلای کردستان رقیب جدی برای آذربایجان‌غربی است

۱۵ آبان ۱۳۹۰ | ۱۴:۰۱ کد : ۲۰۸۵۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۶۱
از میان هزار محدوده امیدبخش کشف طلا در کشور تاکنون در 100 محدوده اکتشافات عمومی...

از میان هزار محدوده امیدبخش کشف طلا در کشور تاکنون در 100 محدوده اکتشافات عمومی انجام شده و کردستان از لحاظ طلا رقیب جدی برای آذربایجان‌غربی محسوب می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس بهروز برنا معاون اکتشافی این سازمان در مراسم افتتاحیه همایش توانمندی‌های زمین‌شناسی و معدنی کشور در سنندج بیان این که ذخایر طلای کردستان می‌تواند رقیب جدی برای استان آذربایجان غربی در منطقه غرب کشور باشد، یادآور شد: از میان هزار محدوده امیدبخش کشف طلا در کشور تاکنون در 100 محدوده اکتشافات عمومی انجام شده و کردستان از لحاظ طلا رقیب جدی برای آذربایجان‌غربی محسوب می‌شود.

به گفته معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، طی چند سال اخیر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور60 تن ذخایر طلای قطعی کشور را شناسایی کرده و سال گذشته 13 تن ذخیره طلا در کردستان به مرحله اخذ گواهی کشف رسید.

وی ضمن اشاره به مهم‌ترین ذخایر مواد معدنی استان کردستان، گفت: در این استان مواد معدنی شاخصی از جمله طلا، بوکسیت، سیلیس، آهن و بیش از دو هزار تن سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی وجود دارد که موقعیت استان را به لحاظ ملی در جایگاه مناسبی قرار داده است.

برنا با بیان این که بزرگترین ذخیره باریت در مریوان وجود دارد، افزود: اخیرا ذخیره جیوه نیز در منطقه مریوان کشف شده و در مجموع بیش از 200 تن انواع سنگ‌های قیمتی در استان کردستان به مرحله کشف رسیده است.

معاون معدنی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در ادامه از کشف 30 میلیون تن خاک نادر در  پهنه سنندج-سیرجان برای نخستین بار از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خبر داد و گفت: زون سنندج-سیرجان که 12 استان کشور را شامل می‌شود، از مهم‌ترین پهنه‌های مورد توجه اکتشاف‌گران از لحاظ کار روی آهن، طلا، سرب و روی، سنگ‌نما، سیلیس و خاک‌های نادر است.

برنا با بیان این که کردستان در یک نگاه بهره‌مند از زون زاگرس، زون سنندج ـ سیرجان و زون ارومیه ـ دختر است که این پهنه‌ها در غنای معدنی استان بسیار موثر هستند، خاطرنشان کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در شمال‌غرب کشور و نزدیک مرز ایران و ارمنستان موفق به کشف یک معدن مس پرفیری با 300 میلیون تن ذخیره با3/0 درصد عیار شد.

معاون معدنی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در ادامه با بیان این که با انجام پروژه‌های زمین‌شناسی از سال 75 تاکنون 51 هزار میلیارد تن ذخایر معدنی در کشور شناسایی و کشف شده، خاطرنشان کرد: بررسی و شناسایی معادن جدید نیز در حال پیگیری است و پیش‌بینی می‌شود بیش از 20 هزار میلیارد تن دیگر نیز تا چند سال آینده به ذخایر معادن کشور افزوده شود.

وی یادآور شد: وجود این میزان ذخایر معدنی در کشور باعث شده ایران در خاورمیانه رتبه اول، در آسیا رتبه سوم و در دنیا رتبه دوازدهم را در خصوص میزان ذخایر ارزشمند به‌دست آورد که بر همین اساس باید با برنامه‌ریزی مناسب و سرمایه‌گذاری لازم زمینه برای بهره‌برداری از این ظرفیت بسیار مهم در کشور فراهم شود.

برنا،  با اشاره به 68 نوع ماده معدنی شناسایی شده در کشور ادامه داد: 20 نوع ماده معدنی دیگر نیز در حال اکتشاف و مرحله فرآوری قرار دارد که با شناسایی آنها زمینه برای استخراج مواد جدید در معادن کشور فراهم می‌شود.

وی در ادامه با بیان این که سه درصد ذخایر معدنی دنیا در ایران قرار دارد، یادآور شد: این پتانسیل بالا ایران را از لحاظ ذخایر معدنی در خاورمیانه در رده اول و در آسیا در رده سوم قرار داده است.

برنا با بیان اینکه در منطقه زاگرس که 10 استان کشور در آن قرار دارند ذخایر متعدد غیرفلزی یافت شده، افزود: در گنبد گچین منطقه زاگرس برای نخستین بار ذخیره اورانیوم کشف شده که در حال بررسی است و آثاری از مواد معدنی فلزی نیز در آن دیده شده که گواهی کشف برای آن صادر شده است.


نظر شما :