ساختارهای بخش معدن کشور نیازمند بازنگری و توسعه است

۱۴ آبان ۱۳۹۰ | ۲۲:۱۲ کد : ۲۰۸۵۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۴۴
سازمان‌های زمین‌شناسی در تمامی کشورهای دنیا به دنبال توسعه و پیشرفت هستند...

سازمان‌های زمین‌شناسی در تمامی کشورهای دنیا به دنبال توسعه و پیشرفت هستند که بر همین اساس ساختارهای بخش معدن کشور نیازمند بازنگری و توسعه است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس محمدتقی کره‌ای، رئیس این سازمان و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم افتتاحیه همایش توانمندی‌های زمین‌شناسی و معدنی غرب کشور در سنندج با بیان این که ساختارهای بخش معدن کشور نیازمند بازنگری و توسعه است، خاطرنشان کرد: گسترش فعالیت‌ها و ساختارهای بخش معدن در هر کشوری از اهمیت خاصی برخوردار است که بر همین اساس سازمان‌های زمین‌شناسی در تمامی کشورهای دنیا به دنبال توسعه و پیشرفت هستند.

وی با اشاره به این‌که با توسعه این بخش و فراهم کردن زمینه فعالیت این سازمان‌ها وضعیت اقتصادی منطقه نیز با کشف معادن و ذخایر ارزشمند دچار تحول می‌شود، خاطرنشان کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در سه محور اصلی و مهم مخاطرات طبیعی، اطلاعات پایه و معادن و سهم تولید ناخالص ملی فعالیت دارد و نقش مهمی در گسترش و توسعه اقتصادی مناطق ایفا می‌کند که به همین دلیل باید در برنامه‌ریزی‌ها مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

به گفته رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در کشورهای در حال توسعه بخش معدن سهم عمده‌ای از تولیدات ناخلص ملی را داراست و با افزایش این تولیدات و مجهز شدن به دانش فنی روز دنیا به رشد و توسعه اقتصاد منطقه کمک می‌کند.

کره‌ای، با اشاره به روند رو به رشد تولید فلزات پایه و آهن در کشورهای در حال توسعه به ویژه در جمهوری اسلامی ایران طی چند سال اخیر گفت: با بهره‌برداری از صنایع جدید معدنی و استخراج مواد معدنی ارزشمند شکوفایی اقتصادی در کشور دیده می‌شود.

وی با اشاره به پیشرفت‌های صورت گرفته در بخش معدن، گفت: تولید فلزات پایه و آهن در کشور رو به رشد است که این امر به کمک فناوری‌های جدید و به روز در اکتشافات مواد معدنی محقق شده است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان اینکه در گذشته 20 عنصر نمونه‌های معدنی در کشور آنالیز می‌شد و ناچار به ارسال مواد به کشورهای دیگر برای آنالیز بودیم، افزود: اکنون 70 عنصر در کشور به صورت همزمان و با دقت بالا مورد آنالیز قرار می‌گیرد و کارهای بزرگی در بخش آزمایشگاهی صورت گرفته که نویدبخش تحولی بزرگ در زمین‌شناسی کشور است.

کره‌ای، با تاکید بر اهمیت مطالعات زمین‌شناسی گفت: کشورهایی که ذخایر معدنی آنها به اتمام رسیده نیز سازمان‌های زمین شناسی خود را توسعه می‌دهند و اکتشافات معدنی را در کشورهای دیگر پیگیری می‌کنند تا مواد معدنی مورد نیاز صنایع خود را تامین کنند.

وی با بیان این‌که بسیاری از کشورها در آب‌های بین‌المللی نیز فعالیت‌های گسترده را برای اکتشاف مواد معدنی آغاز کرده‌اند، خاطرنشان کرد: نیاز بشر به مواد معدنی، مخاطراتی که از سوی زمین انسان را تهدید می‌کند و مسائل زیست‌محیطی از جمله عواملی هستند که باید در ساختارهای مرتبط با علوم زمین حفظ شوند.

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، زمانی می‌توان بخش معدن را در کشوری توسعه‌یافته دانست که این بخش در تولید ناخالص داخلی بیشترین سهم را به خود اختصاص دهد.


نظر شما :