270معدن فعال با اشتغالزایی برای سه هزار نفر در کردستان

۱۸ آبان ۱۳۹۰ | ۱۸:۱۷ کد : ۲۰۸۵۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۴۰
سرپرست سازمان صنعت، معادن و تجارت کردستان در همایش بررسی توانمندی‌های زمین‌شناسی و معدنی غرب...

سرپرست سازمان صنعت، معادن و تجارت کردستان در همایش بررسی توانمندی‌های زمین‌شناسی و معدنی غرب کشور از 270 معدن فعال با اشتغالزایی برای سه هزار نفر و ذخیره معدنی حدود 500 میلیون تن در این استان خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، سیروش شاه‌غیبی سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان در همایش توانمندی‌های زمین‌شناسی و معدنی غرب کشور در سنندج درباره اهداف برگزاری این همایش گفت: معرفی توانمندی‌های معدنی در استان کردستان و غرب کشور، برنامه‌ریزی برای زمینه‌های فعالیت اکتشافی و زمین‌شناسی در استان و تهیه نقشه‌های بزرگ مقیاس مهم‌ترین هدف برگزاری این همایش است.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: هم اکنون 270 معدن فعال با اشتغالزایی سه هزار نفر و ذخیره معدنی حدود 500 میلیون تن و سرمایه‌گذاری بالغ بر 850 میلیارد ریال، در استان کردستان وجود دارد.

شاه‌غیبی معادن شاخص کردستان را معادن طلا و باریت اعلام کرد و افزود: کردستان از نظر سنگ‌های تزیینی کردستان جزو قطب‌های اصلی کشور محسوب می‌شود.

وی در ادامه با بیان این که در راستای ارائه تسهیلات ویژه به افراد سرمایه‌گذار بخش خصوصی، کلیه سرمایه‌گذاران استان کردستان به مدت پنج سال از پرداخت مالیات معاف می‌شوند، یادآور شد: بیمه شدن کل سرمایه این فعالان اقتصادی توسط شرکت‌های بیمه‌گر از دیگر امتیازات ویژه‌ای است که به سرمایه‌گذاران در کردستان اعطا می‌شود تا زمینه برای رشد و توسعه همه جانبه صنعت و معدن در این استان فراهم شود.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان با اشاره به اعطای تسهیلات و وام‌های بدون بهره و کم‌بهره از سوی بانک‌های عامل در این استان ادامه داد: تمامی تسهیلاتی که به سرمایه‌گذاران در استان کردستان اعطا می‌شود 50 درصد نسبت به سایر تسهیلات ارزان‌تر و کم بهره‌تر است.

شاه‌غیبی به تعداد فعالان اقتصادی در بخش‌های مختلف در استان کردستان اشاره کرد و گفت: در بخش تجارت و بازرگانی 60 هزار واحد صنفی، در بخش صنعت 850 واحد و در بخش معدن 270 واحد فعالیت داشته که هم اکنون بخش زیادی از اشتغال استان را به خود اختصاص داده‌اند.

وی با تاکید بر افزایش سرمایه‌گذاری در کردستان افزود: پس از سفر مقام معظم رهبری به استان کردستان سرمایه‌گذاری‌ها توسط بخش‌های خصوصی و و دولتی افزایش داشته و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در 16 طرح عظیم اقتصادی و تولیدی سرمایه‌گذاری کرده است.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان یادآور شد: برای اجرای این پروژه ها 300 میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده که با بهره‌برداری از آنها برای سه هزار نفر شغل ایجاد می‌شود.

شاه‌غیبی از افزایش تمایل به سرمایه‌گذاری در استان خبرداد و گفت: تمایل به سرمایه‌گذاری بخش‌های خصوصی در استان نسبت به سال گذشته 700 درصد افزایش داشته و با جذب سه هزار میلیارد تومان سرمایه برنامه‌ریزی شده برای 13 هزار نفر شغل ایجاد می‌شود که این مهم استان را با تحول عظیمی روبه‌رو می‌کند.


نظر شما :