سرمایه‌گذاری برای کاهش خسارات حوادث طبیعی ضروری است

۱۵ آبان ۱۳۹۰ | ۱۵:۱۰ کد : ۲۰۸۵۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۵۰
سرمایه‌گذاری در زمینه مقاوم‌سازی و کاهش خسارت در حوزه زمین‌شناسی...

سرمایه‌گذاری در زمینه مقاوم‌سازی و کاهش خسارت در حوزه زمین‌شناسی، در ایران به‌عنوان سومین کشور مخاطره‌آمیز جهان بسیار ضروری احساس می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مهندس محمدجواد بلورچی، مدیر زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات این سازمان در همایش بررسی توانمندی‌های زمین‌شناسی و معدنی غرب کشور که در دانشگاه کردستان برگزار شد،  از ایران به‌عنوان سومین کشور مخاطره‌آمیز جهان یاد کرد که سرمایه‌گذاری در زمینه مقاوم‌سازی و کاهش خسارت در حوزه زمین‌شناسی بسیار ضروری احساس می‌شود.

وی با بیان این‌که از40 مورد پدیده مخاطره‌‌آمیز در جهان، ایران 30 مورد آن را تجربه کرده یادآور شد: سالانه 10درصد از تولید ناخالص ملی صرف هزینه‌های خسارات‌ حوادث مخاطره‌آمیز می‌شود.

بلورچی به مهم‌ترین و عمده‌ترین حوادث طبیعی مخاطره‌آمیز ایران اشاره کرد و گفت: زمین‌‌لغزش، سیل و فرونشست زمین که در اثر برداشت بی‌‌رویه از آب‌های زیرزمینی و معادن نفت و گاز ایجاد می‌شود، از عمده‌‌ترین مخاطرات در کشور است.

وی به میزان خسارات وارده حوادث طبیعی در دنیا اشاره کرد و افزود: تنها هشت درصد این خسارات توسط زمینلرزه به‌وجود می‌آید و این درحالی است که در ایران خسارات وارد شده از زمین‌لرزه بیش از میانگین جهانی است.

مدیر زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به عوامل پدیدآورنده حوادث طبیعی مخاطره‌آمیز در ایران گفت: بیش از 50 درصد از مخاطرات و خسارات وارده توسط این حوادث ناشی از تغییرات اقلیمی و گرمایش کره زمین است.

بلورچی با بیان این که در ایران کمترین هزینه و سرمایه‌گذاری برای موضوع مقاوم‌سازی و کاهش خسارات صورت می‌گیرد، افزود: این مسئله باعث شده کشور ما از نظر پذیرش خطرات جانی در بلایای طبیعی هم ردیف کشورهای چین و هند که جمعیتی بالغ بر یک میلیارد نفر دارند، همتراز باشد.

وی با اشاره به اینکه تغییرات اقلیمی، کشور ما را برای بیابان‌زایی مساعد کرده است، گفت: ایران با میانگین بارندگی سالیانه 250 میلی‌متر و محدود بودن رودخانه‌های دایمی نیاز آب خود را از طریق سفره‌های زیرزمینی تامین می‌کند.

به گفته مدیر زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور برداشت بیش از اندازه آب‌های زیرزمینی موجب پدیده فرونشست در مناطق متعددی از کشور شده است.

بلورچی با اشاره به اینکه نرخ فرونشست سالیانه چهار میلیمتر در کشورهای پیشرفته بحرانی قلمداد می‌شود، گفت: در سال 85 نرخ فرونشست در کشور ما 17 سانتیمتر در سال بوده که در سال جاری به 36 سانتیمتر در سال افزایش پیدا کرده است.

وی با هشدار نسبت به اتمام ذخایر آب های زیرزمینی و بحران تامین آب گفت: سهم برداشت آب‌های زیرزمینی در دنیا 70 درصد به کشاورزی، 20 درصد به صنعت و 10 درصد به شرب و مصارف خانگی اختصاص دارد اما در کشور ما 93 درصد آب های زیرزمینی صرف کشاورزی می‌شود.

بلورچی با بیان اینکه آبخوان‌های کشور سیل نزولی پیدا کرده‌اند و به سمت تمام شدن پیش می‌روند، افزود: افزایش فروچاله‌هایی با 30 متر قطر و 35 متر عمق پدیده‌ای دیگری است که به دلیل برداشت‌های بی‌رویه در نقاطی از کشور ایجاد شده‌اند.

به گفته رییس گروه زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، 39 سیل بزرگ 25 سال گذشته هزار میلیارد تومان به کشور خسارت وارد کرده و این در حالی است که خسارت ناشی از سیل در کشور 25 درصد رشد داشته است.


نظر شما :