انجام مطالعات زمین‌شناسی پزشکی در کمربند ارسنیک غرب کشور

۱۵ آبان ۱۳۹۰ | ۲۰:۱۵ کد : ۲۰۸۵۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۰۸
مطالعات زمین‌شناسی پزشکی کمربند ارسنیک غرب کشور طی پروژه مشترک بین دانشگاه شیراز...

مطالعات زمین‌شناسی پزشکی کمربند ارسنیک غرب کشور طی پروژه مشترک بین دانشگاه شیراز و سازمان زمین‌شناسی واکتشافات‌معدنی کشور در حال انجام است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، خانم فرح رحمانی مدیر زمین‌شناسی پزشکی این سازمان در همایش بررسی توانمندی‌های زمین‌شناسی و معدنی غرب کشور که در دانشگاه کردستان برگزار شد، هدف این بخش را  پیوند زمین‌شناسی و سلامت با ایجاد یک جامعه سالم‌تر عنوان کرد و گفت: در طرح ملی زمین‌شناسی پزشکی برای شناسایی انواع سرطان‌های موجود در کشور که منشائ زمینی دارند، اطلس زمین‌شناسی پزشکی استان‌های گلستان، اردبیل‌و... تهیه شد.

وی با بیان این که مقیاس مطالعاتی علم زمین‌شناسی پزشکی در سه بخش جهانی، منطقه‌ای و ناحیه‌ای انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: ارسنیک به عنوان یکی از عناصر طبیعی موجود در زمین باعث بروز بیماری در انسان و دیگر جانداران می‌شود که تحت عنوان مسومیت ارسنیک arsenicosis شناخته شده است.

رحمانی، با بیان این که مسمومیت ناشی از ارسنیک با آزمایش ادرار، مو، ناخن مشخص می‌شود، یادآور شد: ارسنیک باعث بروز بیماری‌هایی مثل انواع سرطان پوست، ریه، مثانه، کلیه، کبد و حملات قلبی و سکته مغزی، انواع لکه‌های پوستی، سخت شدن کف دست‌ها و پاها، و ایجاد زخم‌، بزرگ شدن کبد و طحال و روانی شکمی در انسان می‌شود.

مدیر زمین‌شناسی پزشکی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از انجام مطالعات زمین‌شناسی پزشکی در کمربند ارسنیک غرب کشور خبر داد و گفت: با انجام پروژه مشترک بین دانشگاه شیراز و سازمان زمین‌شناسی واکتشافات‌معدنی کشور به بررسی کمربند ارسنیک غرب کشور پرداختیم که تاکنون نمونه‌هایی از آب موجود در چشمه‌های بابا گورگور، چشمه آب‌گرم احمدآباد، چشمه امامزاده صالح و چشمه تکاب سلیمانیه جمع‌آوری شده است.

وی افزود: نمونه‌های جمع‌آوری شده از چشمه‌های تراورتن منطقه نیز آنالیز شده و میزان غلظت و تمرکز ارسنیک در نمونه‌های برداشت شده از آب و نمونه‌های علوفه نیز مشخص شده است.

رحمانی در ادامه یادآور شد: تلفیق آنومالی‌های ژئوشیمی با توزیع مکانی بیماری‌های شاربن،آبله، مشمشمه، تیلریوزیس، سل، طاعون، تب برفکی در استان کردستان و عنصر ارسنیک به همت کارشناسان مدیریت زمین‌شناسی پزشکی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور انجام شده است.


نظر شما :