زون اکتشافی آلوت-سقز دارای اطلاعات کامل برای اکتشاف با فن‌آوری‌های نوین

۱۸ آبان ۱۳۹۰ | ۱۴:۰۵ کد : ۲۰۸۶۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۳۲
زون آکتشافی آلوت-سقز اطلاعات کاملی برای اکتشاف...

به گفته مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی غرب کشور(سنندج)، زون آکتشافی آلوت-سقز اطلاعات کاملی برای اکتشاف با استفاده از فن‌آوری‌های نوین در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس مهدی مرادی مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی غرب کشور(سنندج) در مراسم افتتاحیه بررسی توانمندی زمین‌شناسی و معدنی غرب کشور در سخنرانی خود تحت عنوان تلفیق لایه‌های اطلاعاتی در محیط GIS برای اکتشاف ذخایر معدنی با اشاره به زون اکتشافی آلوت-سقز واقع در استان کردستان که در کمربند کانه‌زایی طلای  تیپ کوهزایی قرار دارد، خاطرنشان کرد:  این منطقه اطلاعات کاملی برای اکتشاف با استفاده از فن‌آوری‌های نوین در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهد.

 وی افزود: به‌منظور دستیابی به مدلسازی تیپ‌های کانساری در محدوده مورد مطالعه، از رده‌بندی کانسارها بر اساس تیپ (کاکس و سینگر 1986)-که اساس استاندار جهانی است- استفاده می‌شود.

مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شمالغرب کشور(سنندج) در ادامه یادآور شد: مبنای این رده‌بندی، لیتولوژی و جایگاه تکتونیکی کانسارها است که به‌ خوبی می‌تواند در مدلسازی و اکتشاف کانسارها نقش اساسی داشته باشند.

مرادی از اطلاعات ژئوفیزیکی، ژئوشیمیایی، زمین‌شناسی، ساختارهای تکتونیکی، تصاویر ماهواره‌ای و همچنین رخدادهای معدنی به عنوان پارامترهای مورد استفاده در مدلسازی اکتشافی یاد کرد و گفت: هرچه تعداد لایه‌های اطلاعاتی بیشتر باشند بهتر می‌توان کانسارهای پنهان را اکتشاف کرد.

مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی غرب کشور(سنندج) خاطرنشان کرد: برای زون اکتشافی آلوت-سقز داده‌های ژئوفیزیک در مقیاس و اندازه مطلوب و هچنین همچنین تصاویر ماهواره‌ای از نوع ASTER   تهیه و استفاده شده است.


نظر شما :