نقشه پراکندگی موادمعدنی کشورهای عضو اکو تهیه شد

۲۸ آبان ۱۳۹۰ | ۱۳:۴۵ کد : ۲۰۸۸۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۲۹
نقشه پراکندگی مواد‌معدنی کشورهای عضو اکو به همت کارشناسان مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین کرج...
نقشه پراکندگی مواد‌معدنی کشورهای عضو اکو به همت کارشناسان مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تهیه و مرحله چاپ رسیده است.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به نقل از مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین کرج، مهندس امید اردبیلی مسئول دبیرخانه اکو در این مرکز از تهیه نقشه پراکندگی مواد‌معدنی کشورهای عضو اکو خبر داد و گفت: این نقشه‌ها در دبیرخانه اکو مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم زمین کرج تهیه و آماده چاپ شده است.
وی با بیان این که در این نقشه‌ها اطلاعات مربوط به 7 هزار و 200 نقطه معدنی شامل معادن بزرگ، متوسط و کوچک کشورهای عضو وجود دارد، خاطرنشان کرد: عناصر معدنی در این نقشه به 5 دسته فلزی، غیرفلزی و صنعتی، سنگ‌های ساختمانی، سوخت‌های فسیلی و سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی تقسیم شده‌اند و هر کدام از آنها با یک نماد مشخص روی نقشه پیاده شده است.
اردبیلی یادآور شد: این پروژه با هدف تهیه نقشه مناسبی که منابع مختلف معدنی منطقه را بر مبنای نقشه زمین‌شناسی پوشش داده، منطبق با فرآیند متالوژنی (به شناخت و استخراج فلزات و فناوری‌های کار با فلزات)، مینرالوژنی (کانی‌شناسی مربوط و نیز نوع لیتولوژی (سنگ شناسی) و ویژگی‌های رسوبی اجرایی شد.
طبق این گزارش، در سومین نشست کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو که در سال 2007 در اسلام‌آباد پاکستان برگزار شد، پیشنهاد تهیه نقشه پراکندگی موادمعدنی کشورهای عضو اکو به تصویب کلیه اعضای حاضر رسید و مسئولیت تهیه آن به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران و دبیرخانه اکو واقع در مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم زمین واگذار شد.

نظر شما :