30 درصد از روستاهای هشترود در آذربایجان‌شرقی دارای آب آشامیدنی همراه با آرسنیک

۲۱ آذر ۱۳۹۰ | ۱۸:۱۳ کد : ۲۰۹۰۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۰۳
بر اساس مطالعات زمین‌شناسی پزشکی حدود 30 درصد از 200 روستای هشترود در آذربایجان‌شرقی...

بر اساس مطالعات زمین‌شناسی پزشکی حدود 30 درصد از 200 روستای هشترود واقع درآذربایجان‌شرقی دارای آب آشامیدنی همراه با آرسنیک بالای 10 میکروگرم در لیتر هستند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر محمد مسافری دانشیار دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز در مراسم افتتاحیه نشست تخصصی زمین‌شناسی زیست‌محیطی و زمین‌پزشکی  از فلوراید، ید، سلنیوم، رادون، آزبستوز، غبارهای اتمسفری، آرسنیک ژئوژنیک در آب، رادیوم ژئوژنیک در سختی آب به عنوان ترکیبات شناخته شده و تاثیرگذار در سلامت موجودات یاد کردکه لازم است در استان آذربایجان‌شرقی مورد توجه قرار گیرند.

وی درباره مطالعات انجام شده در بخش زمین‌شناسی پزشکی در ایران گفت: مطالعات متعدد درباره عوارض ناشی از فلوراید در آب، عوارض بهداشتی آرسنیک در منطقه بیجار و قروه و مناطق هشترود (روستای قوپوز)، روستاهای چاراویماق و عوارض بهداشتی فلزات سنگین در مایان، فلوروزیس دندانی در روستاهای آذربایجان شرقی از سوی کارشناسان زمین‌شناسی پزشکی در این استان انجام شده است.

مسافری افزود: از 200 روستای بررسی شده از شهرستان هشترود واقع در آذربایجان شرقی درباره آب آشامیدنی حدود 30درصد دارای آرسنیک بالای 10 میکروگرم در لیتر و در بعضی از روستاها مقادیر بالا تا 500 میکروگرم در لیتر وجود داشت و در روستای قوپوز عوارض بهداشتی آرسنیک شامل کراتوزیس، پیگمانتاسیون، فشار خون و نورو پاتی کاملا مشهود بود.

دانشیار دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز درباره تجارب و اهمیت زمین‌شناسی پزشکی در منطقه شمالغرب کشور گفت: آلودگی‌ها در مناطق اطراف ما، خانه، خیابان‌ها، اتوبان‌ها و... پراکنده است و رفتار نادرست ما و کمبود یا مناسب نبودن خدمات پزشکی، پسماندها و زباله‌ها، آب آشامیدنی نامناسب و طبیعت باعث بروز بیماری در انسان‌ها می‌شود.

وی در تعریف مدرن از زمین‌شناسی پزشکی به عنوان ارتباط بین سلامت جمعیت با سلامت فردی از طریق جغرافیا یاد کرد و گفت:  در تعریف تاریخی زمین‌شناسی پزشکی به عنوان علم مربوط به تاثیر فاکتورهای زیست محیطی عادی بر توزیع جغرافیایی مشکلات سلامت انسان‌ها و حیوانات یاد شده است.

مسافری با اشاره به برخی عوارض بهداشتی مربوط به آرسنیک بالا و بروز  فلوروزیس اسکلتی، گواتر شدید را ناشی از کمبود ید در خاک موجود در محیط زندگی انسان‌ها عنوان کرد.

دانشیار دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز با ارائه پیشنهاداتی به منظور توسعه مطالعات زمین‌شناسی پزشکی کاربرد مطالعات آلودگی‌های محیطی خاک و آب در اجرای پروژه‌های عمرانی و مطالعات امکان‌سنجی را ضروری یاد کرد و گفت: هدف از مطالعات زمین‌پزشکی زیر سئوال بردن عملکرد سازمان‌ها نیست بلکه هدف کمک به حفظ سلامت مردم است که بر همین اساس باید در این خصوص فرهنگ‌سازی لازم شود و از سویی سازمان‌های متولی سلامت و پزشکان لازم است توجه بیشتری به بیماری‌های ناشی از محیط (آب، خاک، هوا، مواد غذائی) داشته باشند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تشکیل گروه پژوهشی زمین‌پزشکی (پزشکی زیست‌محیطی) استان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تبریز(دانشکده بهداشت و پزشکی)، اداره کل زمین‌شناسی و اداره کل محیط‌زیست زیر نظر استانداری و اختصاص بودجه لازم برای انجام مطالعات مرتبط با محیط‌زیست و بیماری‌های مربوطه ضروری است.


نظر شما :