پانزدهمین همایش سالانه انجمن زمین‌شناسی ایران افتتاح شد

۲۳ آذر ۱۳۹۰ | ۲۰:۱۴ کد : ۲۰۹۰۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۰
به‌منظور توسعه علمی و تبادل‌‌نظر درباره آخرین یافته‌های علوم زمین پانزدهمین همایش سالانه انجمن زمین‌شناسی ایران...

به‌منظور توسعه علمی و تبادل‌‌نظر درباره آخرین یافته‌های علوم زمین پانزدهمین همایش سالانه انجمن زمین‌شناسی ایران در دانشگاه تربیت معلم تهران آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی وا کتشافات‌معدنی کشور، انجمن زمین‌شناسی ایران بنا به رشد کمی و کیفی پژوهش‌های در حال انجام در کشور و در راستای توسعه علمی و تبادل‌‌نظر در خصوص آخرین یافته‌های علوم زمین و نیز فراهم‌ ‌آوردن بستری برای ارائه نتیجه فعالیت‌های پژوهشی پژوهشگران و اندیشمندان کشور، پانزدهمین همایش سالانه خود را با مشارکت و میزبانی دانشگاه تربیت معلم تهران برگزار کرد.

انتخاب حجم کمتر مقالات علوم‌زمین به‌منظور افزایش سطح علمی و کیفی

دکتر محسن رضایی دبیر پانزدهمین همایش سالانه انجمن زمین‌شناسی ایران که مراسم افتتاحیه این نشست سخن می‌گفت، با بیان این که دانشگاه تربیت مدرس برای دومین باز میزبان برگزاری همایش‌های انجمن‌ زمین‌شناسی است، یادآور شد: این موقعیت به دست آمده را مدیون سابقه طولانی دانشگاه و استادان برجسته و پرسابقه آن هستیم.

وی با بین این که فراخوان همایش به نحو چشمگیری مورد توجه علاقه‌مندان قرار گرفت، خاطرنشان کرد: بیش 1000 مقاله پژوهشی برای دبیرخانه همایش ارسال شد که پس بررسی‌های لازم از سوی بیش از یکصد داور زمین‌شناس، 173 مقاله برای ارائه به صورت سخنرانی و 200 مقاله برای ارائه به صورت پوستر انتخاب شدند.

رضایی با بیان این که تعداد مقالات شفاهی نسبت به سال گذشته کمتر بود، افزود: دبیرخانه انجمن زمین‌شناسی با پذیرفتن حجم کمتری از مقالات دریافتی در راستای ارتقای سطح علمی و کیفی مقالات می‌کوشد که امید است برگزاری چندین همایش‌هایی به توسعه علوم‌زمین در کشور منجر شود.

دستورات سازنده قرآن مجید درباره نحوه تعامل با محیط‌زیست

در ادامه خانم دکتر حجازی‌زاده رئیس دانشگاه تربیت معلم با اشاره به بسیاری از بحران‌های زیست‌محیطی که امروزه گریانگیر زندگی بشر شده، گفت: در قرآن مجید دستورات سازنده و پرمحتوایی برای بشر درباره نحوه تعامل با محیط‌زیست وجود دارد که درک صحیح و کاربرد آن در زندگی راهگشای بسیاری از مشکلات ما خواهد بود.

وی با ابراز امیدواری از موثر واقع شدن نتایج حاصل از برگزاری همایش انجمن زمین‌شناسی از دستاوردهای این گونه نشست‌ها به عنوان یک الگوی مناسب و قانون تاثیرگذار در زندگی بشر یاد کرد.

انجمن زمین‌شناسی ایران یکی از موفق‌ترین مجموعه‌های وزارت علوم و تحقیقات

در ادامه دکتر سروش مدبری، رئیس انجمن زمین‌شناسی ایران، با بیان اینکه انجمن زمین‌شناسی طی 16 سال فعالیت خود با فراز و نشیب‌های طولانی مواجه بوده، یادآور شد: با توجه به اینکه جایگاه و موفقیت هر مجموعه به نحوه فعالیت و اعضای حاضر در آن بستگی دارد که بر همین اساس انجمن زمین‌شناسی ایران به عنوان یکی از موفق‌ترین انجمن‌های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه گرچه انجمن زمین‌شناسی ایران دارای قدرت اجرایی نیست ولی قادر به تاثیرگذاری مناسب در بسیاری از تصمیم‌سازی‌های کشور است، خاطرنشان کرد: انجمن زمین‌شناسی ایران برای دستیابی به اهداف خود با چالش‌های گسترده‌ای مواجه است که برای کاهش آنها از بروز تهدیدها جلوگیری کنیم که انفجار اطلاعات در عصر جدید و دستیابی همه افراد به انواع اطلاعات یکی از مهم‌ترین این تهدید‌ها است.

به گفته مدبری پژوهشی دارای ارزش علمی و سازنده خواهد بود که دارای یافته‌های جدید و ارزنده باشد و اگر تحقیقی تکراری باشد و هدف مشخصی را دنبال نکند در علوم مختلف هیچ کاربردی نخواهد داشت.

رئیس انجمن زمین‌شناسی ایران ضمن ابراز تاسف از این که هنوز نتوانستم علوم‌زمین را آنطور که شایسته است وارد زندگی افراد جامعه کنیم، تصریح کرد: با وجود این که IUGSسال 2011 به عنوان سال سیاره زمین نامگذری کرد باز هم بشر امروز با بحران‌های بزرگی مثل تغییرات اقلیم، مخاطرات زمین‌شناختی، عوارض بهداشتی ناشی از زمین‌شناسی پزشکی، خاک‌های آلوده، آب‌های زیرزمینی و کلان‌شهرها مواجه است.

وی تشکیل کمیته‌های تخصصی را به‌منظور تحقق اهداف انجمن زمین‌شناسی ضروری عنوان کرد و گفت: جمع‌آوری داده‌ها و ایجاد بانک اطلاعات زمین‌شناسی به عهده سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گذاشته شده که امیدواریم این بانک هر چه زودتر به مرحله نهایی و تکمیلی نزدیک شود.

مدبری عضوگیری از میان دانش‌آموختگان و زمین‌شناسان با تجربه، افزایش نشریات مرتبط با علوم‌زمین، تلاش برای عضویت انجمن زمین‌شناسی ایران در مجامع بین‌المللی و فعالیت ایران در پروژه‌های بزرگ IUGS با توجه به توانمندی بالای کشورمان در بخش علوم‌زمین را به عنوان بخشی از فعالیت‌های جاری در کشورمان به‌منظور توسعه و ارتقای سطح کمی و کیفی دانش زمین‌شناسی یاد کرد.

رئیس انجمن زمین‌شناسی ایران با اشاره به انجام طرح ممیزی از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، خاطرنشان کرد: ارزیابی مستمر و رتبه‌بندی دانشگاه‌های مرتبط با علوم‌زمین مهم‌ترین هدف طرح ممیزی است که در کنار اصلاح سند پژوهشی کشور، بازنگری در رشته‌ها و گرایش‌های مختلف از سوی انجمن‌ها، تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی و استفاده دستگاه‌های اجرایی از دستاوردهای انجمن‌ها به منظور تحقق اهداف، اعطای جوایز به افراد تاثیرگذار در بخش زمین‌شناسی کشور نیز دستیابی به اهداف بخش علوم‌زمین کشور را تسهیل می‌کند.

وی برگزاری دوره‌های پایان‌نامه‌نویسی، همکاری با وزارت علوم و تحقیقات به منظور برگزاری المپیاد زمین‌شناسی در کشور، ارتقای دانش زمین‌شناسی در دوره متوسطه از دو سال آخر به سال اول، افزایش ضریب درس زمین‌شناسی در رشته‌های دانشگاهی پس از حذف کنکور را از دستاوردهای مجموعه خود برای پررنگ‌تر شدن جایگاه علم زمین‌شناسی در سطح جامعه یاد کرد.

یادآور می‌شود، پانزدهمین همایش انجمن زمین‌شناسی ایران با محورهای آب‌شناسی، چینه‌شناسی و دیرینه‌شناسی، رسوب‌شناسی و سنگ‌شناسی رسوبی، زمین‌شناسی اقتصادی، سنگ‌شناسی آذرین و دگرگونی، زمین‌شناسی مهندسی، زمین‌شناسی ساختمانی، زمین‌ساخت و لرزه‌زمین‌ساخت‌، زمین‌شناسی نفت، ژئوشیمی ژئوفیزیک زمین‌شناسی زیست‌محیطی، زمین‌شناسی پزشکی، سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی، زمین‌شناسی شهری، زمین‌شناسی کواترنر، زمین‌شناسی منابع انرژی زمین‌شناسی دریایی، زمین‌گردشگری و زمین‌ریخت‌شناسی طی روزهای 23 و 24 آذر ماه سال جاری با مشارکت و میزبانی دانشگاه تربیت معلم تهران در حال برگزاری است.


نظر شما :