نخستین همایش تخصصی تغییر اقلیم در ایران برگزار می‌شود

۱۹ دی ۱۳۹۰ | ۱۷:۵۱ کد : ۲۰۹۵۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۳
نخستین همایش تخصصی تغییر اقلیم در ایران به همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر راضیه لک دبیر علمی نخستین سمینار تخصصی تغییر اقلیم در ایران از برگزاری این نشست در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور  خبر داد و گفت: با توجه به برنامه 2 سالانه کمیسیون ملی یونسکو در زمینه اقیانوس‌شناسی و تصویب کمیته ملی اقیانوس‌شناسی، سازمان‌های هواشناسی و زمین‌شناسی کشور موظف به برگزاری سمینار تغییر اقلیم را در سال جاری هستند.

وی با بیان این که اقیانوس‌ها و دریاها، دریاچه‌ها، شیلات، منابع آب، اکوسیستم‌های طبیعی (جنگل- مرتع)، اقلیم دیرینه و  مدلسازی به عنوان محورهای این نشست یاد شده است، خاطرنشان کرد: امروزه موضوع تغییر اقلیم بر همگان روشن است و نه تنها در سطوح جامعه بلکه در زندگی روزمره انسان‌ها ملموس است، اما تاثیرات تغییر اقلیم در کشورمان  باید به بحث و چالش کشیده شود.

لک، از پژوهش‌های تغییر اقلیم به عنوان موضوعات بسیار اساسی که متخصصان علوم مختلف از دیدگاه متفاوتی با آن برخورد می‌کنند، یاد کرد و افزود: حضور متخصصان رشته‌های مختلف اعم از اقلیم‌شناس، محیط‌زیست، زمین‌شناس، جغرافیدان، اقیانوس‌شناس، کویرشناس، کشاورزی، عمران و غیره در یک سمینار سبب خواهد شد این پژوهش‌شمار در آینده با دامنه وسیع‌تری از جامعه علمی کشور انجام شود و در نتیجه تهیه گزارشات ملی، تصمیم‌گیری‌های مدیریتی و برنامه‌های کلان در سطح کشور با این رخداد فراگیرتر و خوبتر انجام شود.

دبیر علمی نخستین سمینار تخصصی تغییر اقلیم در ایران با بیان این که پژوهش‌های تغییر اقلیم و پیش‌بینی وضعیت اقلیم آینده در کشور بدون توجه به اقلیم گذشته ضعیف خواهد بود، تصریح کرد: تغییرات اقلیم در دوران چهارم زمین‌شناسی و به‌ویژه دوره هولوسن همواره این کره آبی- خاکی زمین را متأثر کرده و در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

 وی در ادامه یادآور شد: بازخورد اکوسیستم‌های طبیعی اعم از محیط‌های اقیانوسی، دریایی، دریاچه‌ای، رودخانه‌ای، یخچالی، کویری، بیابانی، تالاب‌ها، بلایا و همچنین محتوای جانوری و گیاهی این محیط‌ها در مناطق مختلف کره‌زمین متفاوت خواهد بود به‌گونه‌ای که در گذشته نیز همزمان با افزایش دمای کره‌زمین، مناطق مختلف با وقایع متفاوتی از قبیل خشکسالی، سیلاب، طوفان و بالا آمدن سطح آب دریاها مواجه بوده است.

بر همین اساس از کلیه اعضای کمیته ملی اقیانوس‌شناسی، جهاد کشاورزی، سازمان میراث فرهنگی، مدیریت بحران وزارت کشور، دبیرخانه حوادث غیرمترقبه، کمیته ملی یونسکو، سازمان هواشناسی و مرکز علوم جوی و اقیانوس‌شناسی، معاونت تحقیقات ریاست‌جمهوری، مرکز تحقیقات مجلس، وزارت علوم، سازمان محیط‌زیست، مرکز ملی تحقیقات شوری (یزد) مرکز ملی باروی ابرها (یزد) ، مرکز ملی هم‌زیستی با کویر، دانشگاه شهید بهشتی، پژوهشکده اقلیم(مشهد)، دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز تحقیقات شیلات جهت شرکت در سمینار دعوت به‌عمل می‌آید.

یادآور می‌شود، به شرکت‌کنندگان در نخستین همایش تخصصی تغییر اقلیم گواهی پایان دوره از سوی بخش آموزش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اعطا خواهد شد.

علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر به آدرس الکترونیکیintl.edu@gsi.ir مراجعه یا با شماره  66070508 تماس حاصل نمایند.


نظر شما :