شوری آب خلیج‌فارس یک عامل استرس برای جانداران

۲۰ دی ۱۳۹۰ | ۲۱:۵۹ کد : ۲۰۹۵۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۱۱
شوری آب خلیج‌فارس به عنوان یک عامل استرس برای جانداران است که به یک عامل تعیین‌کننده ....

به گفته مدیر بخش اکولوژی موسسه تحقیقات شیلات ایران شوری آب خلیج‌فارس به عنوان یک عامل استرس برای جانداران است که  به یک عامل تعیین‌کننده در تخریب اکوسیستم‌ و جانداران آن تبدیل شده است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر حسین نگارستان مدیر بخش اکولوژی موسسه تحقیقات شیلات ایران در نخستین سمینار تخصصی تغییر اقلیم در ایران به بررسی تغییر اقلیم و اثرات آن بر اکوسیستم‌های خلیج فارس پرداخت و گفت: خلیج‌فارس یک دریای کم عمق است  که تحت‌تأثیر آب‌های ورودی از دریای‌عمان و اروندرود، تبخیر و شوری آب زیاد، جریان‌های جزر و مد، فعالیت‌های نفتی، کشتیرانی، صید و صیادی، ساخت‌وسازهای ساحلی و گردشگری است.

به گفته نگارستان تغییر اقلیم در خلیج‌فارس می‌تواند باعث کاهش ورود آب شیرین، افزایش شوری آب، افزایش سطح آب دریا، تغییر در اسیدیته آب و افزایش توالی و شدت طوفان‌ها شود.

وی درباره اثر ورود آب شیرین به خلیج‌فارس به‌طور طبیعی، گفت: کاهش شوری آب دریا، افزایش ورود مواد مغذی و حاصلخیزی دریا، افزایش پلانکتون‌ها، افزایش ورود مواد معلق و رسوب‌گذاری در دریا و در نتیجه تشکیل برخی از اکوسیستم‌ها و ایجاد جریان‌های کم‌شور دریایی را به همراه دارد.

نگارستان از شوری آب خلیج‌فارس به عنوان یک عامل استرس برای جانداران یاد کرد و افزود:  افزایش شوری آب خلیج‌فارس می‌تواند به یک عامل تعیین‌کننده در تخریب اکوسیستم‌های مرجانی، علف‌های دریایی، جنگل‌های حرا و بسیاری از جانداران خلیج فارس تبدیل شود.

مدیر بخش اکولوژی موسسه تحقیقات شیلات ایران با اشاره به اثر افزایش سطح آب خلیج فارس، خاطرنشان کرد: زیر آب رفتن قسمت‌های کم شیب ساحلی را از بین خواهد برد و در نتیجه نابودی سواحل باعث نابودی اکوسیستم‌های وابسته به این سواحل مثل تالاب‌های ساحلی و سواحل گلی می‌شود.

وی تغییر رابطه خورها با دریا به دلیل زیر آب رفتن ناحیه مصبی آنها و در نتیجه نابودی قسمت عمده جنگل‌های حرا و سواحل نرم خورها را به عنوان عواقب دیگر افزایش سطح آب خلیج‌فارس یاد کرد.

به گفته نگارستان، کاهش زادآوری آبزیان اقتصادی در نتیجه تأثیر‌پذیری اکوسیستم‌های مهم از تغییر اقلیم و در نتیجه کاهش ماهیانی که به تولید مثل محلی وابسته هستند از اثرات مخرب افزایش سطح آب خلیج‌فارس بر شیلات کشور است.

وی در پایان به ارائه راهکارهای پیش‌روی به منظور پیشگیری از تخریب محیط‌زیست خلیج‌فارس پرداخت و گفت: گردآوری اطلاعات لازم، برآورد تغییرات احتمالی در محیط خلیج فارس، ارزیابی اثرات این تغییرات بر اکوسیستم‌ها و جانداران خلیج فارس، تدوین یک برنامه عمل ملی برای مقابله با تغییرات منفی و استفاده از تغییرات مثبت در خلیج فارس و برنامه‌ریزی برای اجرای این برنامه عمل برنامه‌های پیش‌روی ما خواهند بود.

 

 


نظر شما :