لزوم ایجاد شورای عالی تغییر اقلیم در حد معاونت ریاست‌جمهوری

۲۱ دی ۱۳۹۰ | ۲۱:۱۸ کد : ۲۰۹۵۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۰۶
تشکیل یک شورای عالی تغییر اقلیم در کشور در حوزه فرا بخشی و در حد معاونت ریاست ...

تشکیل یک شورای عالی تغییر اقلیم در کشور در حوزه فرا بخشی و در حد معاونت ریاست جمهوری در کشور الزامی است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر منوچهر فرج‌زاده عضو هیات علمی گروه های سنجش از دور و جغرافیای طبیعی دانشگاه تربیت مدرس در مراسم افتتاحیه سمینار تخصصی تغییر اقلیم در ایران تشکیل یک شورای عالی تغییر اقلیم در کشور در حوزه فرا بخشی و در حد معاونت ریاست جمهوری در کشور را الزامی یاد کرد و گفت: شورای عالی تغییر اقلیم می‌تواند اقداماتی را که سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف در زمینه تغییر اقلیم در کشور انجام می‌دهند ساماندهی کند تا یک سیاستگذاری واحد شکل گیرد.

فرج‌زاده به وجود برخی چالش‌ها در زمینه تغییر اقلیم در کشور اشاره کرد و گفت: عدم وجود یک تعریف مشخص از مفهوم تغییر اقلیم در کشور بین کارشناسان، مسوولان و عموم افرادی که در این زمینه کار می‌کنند یکی از این چالش‌هاست و این چالش بیشتر در کشورهایی است که با این پدیده مواجه‌اند.

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس یادآور شد: عدم وجود متولی واقعی برای بحث تغییر اقلیم در کشور چالش دوم در این زمینه است به این معنا که در حال حاضر سازمان‌های مختلفی از جمله سازمان هوا‌شناسی، حفاظت محیط‌زیست، وزارت‌خانه‌های نیرو، جهاد کشاورزی، بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، موسسه ملی اقیانوس‌شناسی و سازمان زمین‌شناسی کشور درگیر این مساله هستند اما اینکه چه کسی متولی و سکان‌دار مطالعات و سیاستگذاری‌های انجام شده است مشخص نیست.

وی تاکید کرد: باید به دنبال سکان‌داری باشیم که این قابلیت را داشته باشد تا فعالیت‌های موسسات مختلف را کنار هم قرار دهد و بتواند چشم‌اندازی را از بحث تغییر اقلیم در کشور ارائه کند.

فرج‌زاده در ادمه افزود: عدم وجود مطالعات جامع تغییر اقلیم در کشور، بحث موازی‌کاری دستگاه‌ها، عدم آشنایی مدیران با تاثیرات تغییر اقلیم در کشور و عدم هم سویی برنامه‌های توسعه‌ای با روند تغییر اقلیم در کشور از دیگر چالش‌های پیش‌رو در زمینه تغییر اقلیم است.

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس به تبعات تغییر اقلیم در کشور اشاره کرد و گفت: شاید یکی از تبعاتی که تغییرات اقلیم به جا می‌گذارد بحث افزایش سطح آب اقیانوس‌هاست که البته می‌تواند اثرات مثبتی مانند رونق ماهیگیری ساحلی و تاثیراتی منفی چون افزایش سیلاب‌ها را با هم داشته باشد.

وی با بیان این که باید اثرات منفی و مثبت را به گونه‌ای ببنیم و یکپارچگی را در همه این موضوعات مورد توجه قرار دهیم تا بتوانیم سیاستگذاری‌های درستی را انجام دهیم، خاطرنشان کرد: ساماندهی مطالعات تغییر اقلیم در کشور، تهیه نقشه راه تغییر اقلیم توسط دستگاه‌های ذیربط و انعطاف‌پذیری لازم در برنامه‌های توسعه کشور باید در برنامه‌ریزی‌ها مورد توجه قرار گیرد.


نظر شما :