ارتباط بین علوم طبیعی و اجتماعی در راستای تغییر اقلیم باید پررنگ شود

۲۱ دی ۱۳۹۰ | ۲۱:۲۱ کد : ۲۰۹۵۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۱۳
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران خواستار پررنگ‌تر شدن ارتباط بین علوم طبیعی و جغرافیایی ...

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران خواستار پررنگ‌تر شدن ارتباط بین علوم طبیعی و جغرافیایی با علوم اجتماعی برای شناخت هر چه بیشتر شرایط تغییر اقلیم شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، محمد‌رضا سعید‌آبادی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران در نخستین سمینار تخصصی تغییر اقلیم در ایران گفت:  متاسفانه ارتباط بین دو علوم طبیعی و اجتماعی در زمینه تغییر اقلیم در ایران کم رنگ است که با توجه به اهمیت موضوع تغییر اقلیم، باید با فرهنگ‌سازی‌های اصولی این ارتباط پر رنگ شود.

وی با بیان این که جامعه نیازمند درک بیشتر از تاثیر تغییر اقلیم است، خاطرنشان کرد: هرچه بیشتر در این زمینه اطلاعات داشته باشیم به عمومی کردن این بحث و رشد و توسعه علوم مربوط به آن کمک بیشتری کرده‌ایم که در این زمینه باید متخصصان و محققان علوم اجتماعی در حوزه تغییر اقلیم فعال شوند .

سعیدآبادی یادآور شد: برگزاری نشست‌ها و همایش‌های مختلف در زمینه‌های محیط‌زیست در بخش‌های سواحل، جنگل، مخاطرات دریایی و موارد دیگر می‌تواند زمینه را برای ارتباط بیشتر این دو علم فراهم کند .

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران ضمن ابراز خرسندی از این که در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران به موضوع تغییر اقلیم توجه ویژه‌ای دارد، تصریح کرد: ایران برنامه‌های پرباری را در این زمینه به یونسکو ارایه داده که امیدوارم با به بار نشستن این برنامه‌ها، بیش از پیش شاهد بالا رفتن فرهنگ و آشنایی با مقوله تغییر اقلیم باشیم.

یادآور می شود؛ اقیانوس‌‌ها و دریاها، دریاچه ‌ها، شیلات، منابع آب، اکوسیستم ‌های طبیعی شامل جنگل و مرتع، اقلیم دیرینه و مدلسازی از جمله محورهای سمینار یکروزه تغییر اقلیم در ایران است که با حضور جمعی از کارشناسان و متخصصان این امر در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار شد.


نظر شما :