همایش مخاطرات زمین‌شناختی گیلان در دانشگاه آزاد لاهیجان برگزار شد

۲۴ بهمن ۱۳۹۰ | ۱۷:۱۱ کد : ۲۱۰۰۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۸
همایش مخاطرات زمین‌شناختی گیلان، به همت مرکز پژوهش‌های زمین‌شناسی اکتشافی گیلان...
همایش مخاطرات زمین‌شناختی گیلان، به همت مرکز پژوهش‌های زمینشناسی اکتشافی گیلان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان برگزار ‌شد.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، رئیس مرکز پژوهش‌های زمین‌شناسی اکتشافی گیلان مستقر در بندرانزلی در همایش مخاطرات زمین شناختی با اشاره به شعار این همایش مبنی بر کاهش مخاطرات با تکیه بر مطالعات زمین شناسی ابراز امیدواری کرد: جایگاه علم زمین‌شناسی و نقش آن در اجرای طرح‌های عمرانی و اقتصادی پررنگ‌تر شود.
دکتر پانته‌آ گیاهچی خاطرنشان کرد: حوادث طبیعی بلا نیستند، ولی چون ما روی آنها مطالعه نمی‌کنیم و راه‌های کنار آمدن با آنها را نمی‌دانیم، آن را به‌صورت بلا نگاه می‌کنیم.
وی یادآور شد: در کشوری مانند هندوستان با مطالعه برای یافتن صفحه مستحکم زمین درمیان پنج گسله، نیروگاه اتمی ساخته‌اند.
رئیس مرکز پژوهش‌های زمین‌شناسی اکتشافی گیلان معرفی انواع مخاطرات زمین‌شناسی از جمله زمین‌لرزه، زمین‌لرزه و فرسایش، چشم‌اندازها و افق‌ها در مطالعات زمین‌شناسی دریایی سواحل گیلان، ارزیابی و کاربرد مطالعات زمین‌شناسی را از مهم‌ترین محورهای مورد بحث در این همایش اعلام کرد.
گیاهچی با بیان این که تولید اطلاعات پایه زمین‌شناسی در قالب نقشه، امکان ارائه خدمات و همکاری با موسسات دولتی و خصوصی و دانشگاهی را به این مرکز می‌دهد، یادآور شد: اگر مطالعات زمین‌شناختی پیش از اجرای پروژه‌ها در نظر گرفته نشود، در نهایت مخرب بوده و موجب هدر رفت سرمایه‌ها نیز شود.
رئیس مرکز پژوهش‌های زمین‌شناسی اکتشافی مرکز گیلان به زمین‌لغزش، پیشروی و پسروی آب، زمین‌لرزه به‌عنوان مهم‌ترین مخاطرات زمین‌شناختی گیلان اشاره کرد.
وی افزود: از حدود 50 مخاطرات طبیعی، حدود 30 مخاطره در ایران رخ می دهد که این رقم 60 درصد از مخاطرات طبیعی دنیاست.
همچنین مشاور رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این همایش گفت: می‌توان با تمهیداتی مخاطرات زمین‌شناختی نظیر زمین لغزش، سیل و یا آسیب‌های ناشی از زمین‌لرزه را کاهش داد.
دکتر منوچهر قریشی یادآور شد: زمین لرزه رودبار، سه شهر و 70 روستا را تخریب کرد و درس‌هایی به ما داد که باید با توجه به آن در زلزله‌های بعدی شاهد چنین آسیب‌هایی نباشیم.
وی افزود: سازمان زمین‌شناسی با توجه به اهمیت شناخت مخاطرات زمین‌شناختی به‌منظور کاهش تلفات و آسیب‌های انسانی و مادی در برنامه‌های توسعه‌ای خود جدی است.
افشین عزیزی مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان نیز با بیان اینکه باید به گونه‌ای رفتار کنیم که محیط زندگیمان را کم خطر سازیم.گفت: باید با مطالعه و تحقیق و کسب اطلاعات علمی، رفتارمان را با طبیعت تغییر و آن را اصلاح کنیم.
مدیر زمین‌شناسی مهندسی مخاطرات کشور نیز مقاوم‌سازی و اجتناب از ساخت‌وساز در کنار گسل‌ها را ضروری عنوان کرد و گفت: برای کاهش جدی تلفات ناشی از زلزله، مقاوم‌سازی و اجتناب از ساخت‌و ساز و زندگی در کنار گسل‌ها باید به عنوان دو راهکار اساسی جدی گرفته شود.
وی با تاکید بر اینکه در وقوع زلزله، سازه‌ها موجب کشته شدن آدم‌ها می‌شوند، افزود: باید مسوولان برای این پدیده که همواره نگران آن هستند، برنامه‌ای مدون و مؤثر داشته باشند.
بلورچی با اشاره به اینکه نام کشور ایران پنج بار در فهرست زمین‌لرزه‌هایی با بیش از 10 هزار کشته آمده، یادآور شد: 16درصد زمین‌لرزه‌های پرتلفات مانند زمین‌لرزه بوئین زهرا، طبس، رودبار و بم در کشور ما رخ داده است.
مدیر زمین شناسی مهندسی مخاطرات و زیست محیطی سازمان زمین‌شناسی کشور با بیان اینکه از سال 1280 هجری شمسی تا 1380 آمار تلفات ناشی از زمین‌لرزه در کشورمان فزاینده بوده، بر لزوم شناخت از زمین و مطالعه و آموزش و تغییر باورها و در نهایت تغییر عملکرد تاکید کرد.
وی یادآور شد: ژاپن به عنوان کشور مخاطرات با وجود نهادینه شدن مدیریت بحران در آن به دلیل پیش بینی نکردن به موقع سونامی پس از زمین لرزه، دچار 350 میلیارد دلار خسارت شد و همچنان عوارض زلزله در این کشور ادامه دارد.
به گفته بلورچی از سال 1900 میلادی تا امروز؛ مخاطرات زمین شناختی در جهان نرخ فزاینده دارند که علت عمده آن را می‌توان در امکان اندازه‌گیری و ثبت آن‌ها دانست.
مدیر زمین شناسی مهندسی مخاطرات کشور با بیان اینکه استان‌های شمالی بیشترین میزان زمین لغزش و سیل را دارند، اضافه کرد: بیشترین میزان تلفات و خسارات در جهان را سیل به خود اختصاص می‌دهد و ما در زمینه سیل نیز هم ردیف کشور چین هستیم.
وی با بیان اینکه در زمینه رخداد سیل روند صعودی داشتیم، یکی از دلایل اصلی این مسئله را تجاوز انسان به حریم رودخانه‌ها و ساخت و ساز در این محدوده عنوان کرد.
یادآور می‌شود؛ سازمان زمینشناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان به عنوان  برگزارکنندگان همایش مخاطرات زمینشناختی گیلان معرفی شده‌اند و استانداری، سازمان صنعت، معدن و تجارت، اداره حفاظت محیط‌زیست، فرمانداری شهرستان بندرانزلی، لاهیجان و املش، سازمان جهاد کشاورزی، شرکت آب منطقه‌ای، پارک علم و فناوری استان گیلان نیز از حامیان این همایش هستند و شرکت‌کنندگان در این همایش بر لزوم ارزیابی مخاطرات زمین‌شناختی پیش از اجرای طرح‌های عمرانی تاکید کردند.

نظر شما :