رییس پژوهشکده علوم زمین: قدرت تخریب زلزله جنوب شرقی آسیا بیش از 10 هزار بمب اتمی بود

۰۹ دی ۱۳۸۳ | ۱۱:۳۳ کد : ۲۱۰۱ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۳۱
روز یکشنبه، منطقه جنوب شرقی آسیا شاهد یکی از شدیدترین زمین‌لرزه‌های دهه‌های اخیر بود. شدت این زمین‌لرزه که قوی‌ترین زمین‌لرزه رخداده در .....

روز یکشنبه، منطقه جنوب شرقی آسیا شاهد یکی از شدیدترین زمین‌لرزه‌های دهه‌های اخیر بود. شدت این زمین‌لرزه که قوی‌ترین زمین‌لرزه رخداده در چهل سال اخیر اعلام شده، به حدی بود که صدها کیلومتر آنسوتر از کانون زمین‌لرزه، بیش از 30 هزار نفر را در 9 کشور منطقه به کام مرگ کشید و به زعم مقامات محلی، شمار واقعی قربانیان این زلزله شدید تا بیش از 45 هزار نفر بالغ خواهد شد.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، شدت زمین‌لرزه 9 ریشتری روز یکشنبه به حدی بود که به گفته رییس انستیتو ملی ژئوفیزیک ایتالیا در اثر وقوع این زمین‌لرزه تمام سیاره زمین، لرزیده و حتی در روند طبیعی گردش زمین اختلال ایجاد شد.
از سوی دیگر، رییس پژوهشکده علوم زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار علمی ایسنا، قدرت تخریب زلزله جنوب شرقی آسیا را معادل بیش از 10 هزار بمب اتمی فروریخته شده بر شهر هیروشیما اعلام کرد.
دکتر منوچهر قریشی با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: با هر درجه افزایش در بزرگی زلزله، میزان انرژی آن به میزان 31 برابر و دامنه امواج حاصل از آن تا 10 برابر افزایش می‌یابد و از آنجا که بزرگی زلزله‌ها مقیاسی لگاریتمی است بنابراین زلزله‌ای به بزرگی مثلا 8 ریشتر هزار برابر زلزله‌ای به بزرگی 6 ریشتر انرژی داشته و دامنه امواج ناشی از آن نیز 100 برابر بیشتر است.
وی در ادامه با بیان اینکه زلزله‌های با بزرگی بسیار بالا معمولا از نوع فرورانشی هستند، اظهار داشت: در صد سال اخیر پنج مورد زمین‌لرزه فرورانشی با بزرگی بسیار بالا به وقوع پیوسته که زمین‌لرزه سال 1964 ‌آلاسکا با بزرگی 8 و 4 دهم و زمین‌لرزه 1966 شیلی با بزرگی 8 و 6 دهم از جمله آنهاست.
دکتر قریشی در گفت‌و‌گو با ایسنا با بیان این که اغلب زلزله‌های بزرگ در اقیانوسها رخ می‌دهند، خاطرنشان کرد: اقیانوسها دارای زون‌های فرورانشی هستند که در محل برخورد پوسته اقیانوسی با پوسته قاره‌یی در اثر فرورفتن پوسته اقیانوسی که چگالی ضعیف‌تری دارد به زیر پوسته قاره‌یی ایجاد شده‌اند. برخورد این‌ پوسته‌ها و بروز پدیده فرورانش مسبب بروز زمین‌لرزه‌هایی با انرژی فوق‌العاده زیاد است.
خبرگزاری دانشجویان ایران – تهران
 

کلید واژه ها: کرمان


نظر شما :