حضور گسترده شرکت‌کنندگان در کارگاه‌‌های آموزشی بررسی کرانه‌‌های کاسپین

۲۲ فروردین ۱۳۹۱ | ۲۱:۳۲ کد : ۲۱۱۰۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۹
شرکت‌کنندگان در کارگاه‌‌های آموزشی بررسی‌ کرانه‌های کاسپین در کارگاه‌های تئوری و علمی و همچنین مطالعات میدانی و صحرایی...

شرکت‌کنندگان در کارگاه‌‌های آموزشی بررسی‌ کرانه‌های کاسپین در کارگاه‌های تئوری و علمی و همچنین مطالعات میدانی و صحرایی مناطق مختلف دریای خزر از حضور گسترده‌ای داشتند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر راضیه لک مدیر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی از حضور گسترده شرکت‌کنندگان در کارگاه‌های آموزشی بررسی رفتار گسله‌های لرزه‌زای بستر دریا و کرانه‌های جنوبی کاسپین خبر داد و گفت: این کارگاه‌ها با هدف برآورد زمین‌لرزه و سونامی احتمالی حاصل از جنبش دوباره سامانه گسلی خزر و آستارا که در قالب پروژه‌ای طی همکاری با مراکز پژوهشی و دانشگاهی بین‌المللی و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در حال برگزاری است.

وی با بیان این که شرکت‌کنندگان از نزدیک با نحوه کار زمین‌شناسان در محیط‌های دریایی آشنا خواهند شد، یادآور شد: آموزش زمین‌شناسی و مخاطرات دریا و سواحل حوضه کاسپین جنوبی، تهیه نقشه‌های کاربردی زمین‌شناسی، ژئودینامیک زمین‌شناسی البرز و کاسپین، تهیه نقشه چینه‌شناسی و زمین‌شناسی ساختمانی البرز و حوضه کاسپین جنوبی، دیرینه اقلیم، جغرافیا و نوسانات دیرینه، رسوب‌شناسی، مغزه‌گیری و روش مطالعه مغزه‌ها، لرزه زمین‌ساخت، ریخت زمین‌ساخت و پارینه لرزه‌شناسی، لرزه زمین‌ساخت، ریخت زمین‌ساخت و پارینه لرزه‌شناسی به عنوان محورهای اصلی کارگاه مذکور است.

لک با بیان این که کارگاه های هم‌اندیشی مذکور به منظور آغاز پروژه بررسی مخاطرات کاسپین در قالب پروژه GSCC  برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: سازمان‌ها و مراکز مرتبط دریایی متعددی در این کارگاه‌ها شرکت کردند و بحث‌ها به صورت تئوری و علمی و همچنین مطالعات میدانی و صحرایی از مناطق مختلف در حال انجام است.

مدیر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این که پروژه GSCC بخش‌های گسترده‌ای را در بر می‌گیرد، تصریح کرد: مطالعات زمین‌شناسی دریایی، مخاطرات، نقشه‌‌های زمین‌شناسی کاربردی، پهنه‌بندی خطر در بخش زلزله، پارینه لرزه‌شناسی، مطالعات ژئوفیزیک هوایی و... بخشی از کارگاه آموزشی GSCC است.

به گفته وی این پروژه در آینده به صورت گسترده‌تری انجام خواهد شد که بر همین اساس دستیابی به یک پروتکل مشترک و استاندارد که مورد قبول همه اعضا باشد یکی از مهم‌ترین اهداف برگزاری این نشست است.

لک ضمن ابراز خرسندی از حضور جمعی از نمایندگان استانداری، دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی مرتبط با زمین‌شناسی دریایی استان گیلان در کارگاه‌های یاد شده، خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم با همکاری سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط در آینده به اهداف پیش‌بینی شده خود در بخش مدیریت زمین‌شناسی دریایی دست یابیم.

یادآور می‌شود این موضوعات در قالب کارگاه آموزشیGSCC  از سوی جمعی از مدیران و معاونان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ارائه شد.


نظر شما :