انجمن کواترنری ایران تاسیس شد

۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۱ | ۱۴:۴۲ کد : ۲۱۱۱۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۴
به‌منظور پیشبرد و ارتقای دانش کواترنری، ساماندهی امور آموزشی و پژوهش و توسعه کمّی و کیفی...

به‌منظور پیشبرد و ارتقای دانش کواترنری، ساماندهی امور آموزشی و پژوهش و توسعه کمّی و کیفی نیروهای متخصص در رشته کواترنری انجمن کواترنری ایران تاسیس شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، سمیرا احمدی دبیر انجمن کواترنری ایران از  تشکیل این انجمن طی روزهای آینده خبر داد و گفت: هدف از تشکیل انجمن گسترش، پیشبرد و ارتقای دانش کواترنری، ساماندهی امور آموزشی و پژوهش و توسعه کمی و کیفی نیروهای متخصص در این رشته است.

وی درباره ضرورت تأسیس انجمن کواترنری در ایران با بیان این که کواترنری(عهد حاضر) چهارمین دوره از دوره‌های تکامل زمین است که ما اکنون در آن زمان به سر می‌بریم، یادآور شد: عمر این دوره تقریبا از 2 میلیون سال پیش آغاز شده و تاکنون ادامه دارد.

احمدی با بیان این که دوره کواترنری، بستر حوادث بسیاری است که آن را از همه زمان‌های دیگر زمین‌شناسی متمایز کرده است، افزود: این تمایز در شرایط ساختمانی و شکل‌گیری مناظر امروزی زمین، شرایط آب و هوایی و تغییرات آن، تکامل و تنوع آثار حیاتی گیاهی و جانوری و به‌خصوص در رابطه با زندگی انسان است.

به گفته دبیر انجمن کواترنری ایران، شناخت کواترنری یعنی پی بردن به چگونگی روند تکاملی حوادثی که امروزه به شکل‌های مختلف از قبیل آتشفشان، زمین‌لرزه، گسل‌ها، یخچال‌ها، جابه‌جایی زمین، پسروی و پیشروی دریاها، تغییرات جوی، بیابان‌زایی، فرسایش و آلودگی‌های طبیعی ظاهر می‌شود.

وی با بیان این که حوادث طبیعی به‌طور دائم بر زندگی انسان تاثیرگذار است، خاطرنشان کرد: کواترنری وارث همه تحولات و شرایطی است که در طول تاریخ زمین بر آن گذشته و مساله تکامل در حیات جانوری و گیاهی،  خاک‌ها، کوه‌ها و دریاها به عنوان منبع اصلی تامین نیازهای انسانی در ارتباط با کواترنری مطرح است.

به گفته احمدی، با توجه به برخورد با تغییر وضع سواحل، رودخانه‌ها و یخچال‌ها، تغییرات اقلیمی و تکامل زمین و کاربردهای زیست‌محیطی، صنعتی، کشاورزی به شکلی که زندگی و ارتباط میلیون‌ها انسان را در زمین ممکن کرده است، مطالعه این دوره بیش از پیش ضروری می‌نماید و لازم است یک مجموعه علمی از تمامی متخصصان این دوره تاریخی در قالب انجمنی و برای هماهنگی و جلوگیری از دوباره‌کاری‌ها تشکیل شود.

دبیر انجمن کواترنری ایران گفت: تمامی دانشجویان و استادان رشته ‌زمین‌شناسی، جغرافیا، کشاورزی، منابع‌طبیعی، مهندسی معدن، باستان‌شناسی، مهندسی عمران و علوم‌دریایی، مخاطبان اصلی این انجمن هستند.

به گفته وی، کشورهایی از جمله کانادا، آمریکا، استرالیا، ژاپن و ... دارای انجمن کواترنری هستند.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :