پاسداشت مقام معلم با حضور دبیران زمین‌شناسی آموزشگاه‌های مشهد در روز معلم برگزار شد

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ | ۱۵:۵۳ کد : ۲۱۱۴۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۶۹
همزمان با پنجاهمین سالگرد تاسیس سازمان زمین‌شناسی‌ و‌ اکتشافات‌معدنی کشور، مراسمی با حضور دبیران زمین‌شناسی آموزشگاه‌های شهر مقدس مشهد...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در سالروز شهادت استاد فرزانه آیت الله مرتضی مطهری و روز معلم و همچنین همزمان با پنجاهمین سالگرد تاسیس سازمان زمین‌شناسی‌ و‌ اکتشافات‌معدنی کشور، مراسمی با حضور دبیران زمین‌شناسی آموزشگاه‌های شهر مقدس مشهد و بستگان درجه یک کارکنان و همچنین تعدادی از آموزگاران و دبیران مقاطع تحصیلی کارکنان این مدیریت در محل آمفی‌تئاتر برگزار و از مقام معلم قدردانی شد.

گفتنی‌ست، در این مراسم کارشناسان ضمن تبادل اطلاعات با دبیران زمین‌شناسی، در فضایی صمیمی با معلمان دیروز خود دیدار کرده از موزه علوم زمین نیز بازدید کردند.

تهیه بیش از 95 درصد نقشه‌های زمین‌شناسی یکصد‌هزارم استان‌های خراسان

مهندس جمال روشن‌روان مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق کشور در مراسم افتتاحیه این نشست ضمن خوشامدگویی به حاضران به بیان مهم‌ترین فعالیت‌های در دست انجام مدیریت متبوع خود پرداخت و گفت: تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس‌های مختلف همراه با مطالعه نمونه‌های سنگ و فسیل در دستور کار کارشناسان این مدیریت قرار دارد.

وی با بیان این که مدیریت زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق کشور قادر به ارائه خدمات فنی و کارشناسی به مراکز دیگر نیز است، خاطرنشان کرد: نقشه‌های زمین‌شناسی استان‌های تحت پوشش این مدیریت در مقیاس یک‌  دویست‌پنجاه هزارم تهیه شده و بیش از 95 درصد نقشه‌های زمین‌شناسی با مقیاس یکصد هزارم نیز تهیه شده است.

به گفته روشن‌روان تهیه و برداشت نقشه‌های کاربردی در مقیاس یک بیست‌وپنج هزارم نیز در دستور کار این مدیریت قرار دارد که تاکنون حدود 32 ورقه به همت کارشناسان این مجموعه نمونه‌برداری و برداشت شده است.

انجام کلیه مراحل اکتشافی به همت کارشناسان مدیریت زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق

مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق کشور در ادامه با بیان این که طرح‌های اکتشافات ژئوشیمیایی در مقیاس یک صدهزارم در بیشتر نقاط استان انجام شده، خاطرنشان کرد: طرح اکتشاف مواد معدنی در استان های خراسان در حال انجام است و تاکنون بیش از 30 پروژه به پایان رسیده یا در حال انجام است.

وی با بیان این که مراحل مختلف اکتشاف از شناسایی تا تفصیلی به همت کارشناسان مدیریت  زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق کشور انجام می‌شود، یادآور شد: چند معدن طلا در استان های خراسان کشف شده که همه امور اکتشافی آن به عهده کارشناسان این مجموعه بوده و حدود 4000 متر حفاری و اکتشافات تفصیلی نیز در مناطق بردسکن، خواف، بجستان، خراسان‌جنوبی در حال انجام است.

روشن‌روان با بیان این دستاوردهای بخش ژئومتیکس مدیریت  زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، نیاز علمی و فنی گروه‌های زمین‌شناسی و اکتشافی این مجموعه را مرتفع می‌سازد، تصریح کرد:گروه دورسنجی کار پردازش داده‌های ماهواره‌ای را در مقیاس‌های مختلف در دستور کار خود دارند.

به گفته مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق کشور گروه GIS کار رقومی‌سازی نقشه‌های مختلف و تهیه بانک های اطلاعاتی مورد نیاز و جمع‌آوری اطلاعات منتشر شده این مدیریت را به عهده دارد.

وی آنالیز نمونه های معدنی در آزمایشگاه‌ها و همچنین ارائه خدمات به بخش خصوصی را به عنوان فعالیت‌های دیگر مدیریت زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق کشور عنوان کرد.

انجام طرح‌های زمین‌شناسی و اکتشافی در قالب موافق‌نامه‌های استانی

روشن‌روان در بخش دیگری از سخنان خود به طرح‌های استانی که در قالب موافقت‌نامه‌هایی در حال انجام است، اشاره کرد و افزود: اجرای طرح ریزپهنه‌بندی لرزه‌ای شهر مشهد، طرح تهیه نقشه یک دویست‌و پنجاه هزارم زمین‌شناسی یکپارچه استان به‌صورت کاملا رقومی، طرح تهیه نقشه گسل‌های استان در مقیاس یک‌دویست‌و‌پنجاه‌هزارم و به‌صورت رقومی، طرح تهیه نقشه زمین‌ساخت استان در مقیاس یک‌دویست‌و‌پنجاه‌هزارم، طرح تهیه اطلس نقشه‌های زمین‌شناسی و اکتشافی شهرستان‌های استان و تهیه نقشه ژئوتوریسم و همچنین نقشه سایزموتکتونیک استان در قالب موافقت‌نامه‌های استانی در حال انجام است.

ارتقای سطح کمی و کیفی درس زمین‌شناسی در مقاطع مختلف آموزشی

مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق کشور با اشاره به برگزاری بیست‌ویکمین نشست کمیته ملی برنامه بین‌المللی علوم‌زمین که در اسفندماه سال 90 در محل یونسکو برگزار شد، تصریح کرد: در این نشست گزارشی درباره کتاب‌های درسی زمین‌شناسی ایران ارائه شد و همچنین تولید نخستین راهنمای برنامه درس زمین‌شناسی با همکاری یک گروه 15 نفری نیز از جمله برنامه‌های انجام شده به‌منظور ارتقای سطح کمی و کیفی درس زمین‌شناسی در مدارس کشور است.

وی از اصلاح کتاب زمین‌شناسی سال سوم متوسطه خبر داد و گفت: عکس‌های زیبای زمین‌شناسی برای جذب دانش‌آموزان به این کتاب افزوده شده و تهیه کتاب زمین‌شناسی مقطع پیش‌دانشگاهی نیز در دست انجام است.

روشن‌روان در ادامه از وارد شدن مفهوم زمین‌بوستان در کتاب جغرافیای سال دوم دبیرستان خبر داد و افزود: در آینده درس زمین‌شناسی در رشته ریاضی تا 4 واحد درسی ارتقا داده خواهد شد از سویی مخاطرات طبیعی ازجمله زمین‌لرزه، زمین‌لغزش، سیل و ... به کتاب آمادگی دفاعی سال دوم دبیرستان افزوده شده که در آینده منتشر خواهد شد.

به گفته مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق کشور پیش‌بینی برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای دبیران زمین‌شناسی و پیگیری برگزاری المپیاد زمین‌شناسی نیز در حال بررسی و پیگیری است.

گفتنی‌ست؛ در ادامه دکتر جعفر طاهری مشاور رئیس سازمان مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در امور مراکز به مروری بر تاریخچه و چگونگی توسعه این مدیریت پرداخت.

شایان ذکر است، سخنرانی نماینده دبیران زمین‌شناسی شهر مشهد و تجلیل از دبیران زمین‌شناس پیشکسوت نیز از دیگر برنامه‌های این نشست بود.


 

 


نظر شما :