دومین نشست بین‌المللی علوم‌زمین خاورمیانه برگزار می‌شود

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ | ۲۱:۳۲ کد : ۲۱۱۴۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۷۵
دومین نشست بین‌المللی علوم‌زمین خاورمیانه در چارچوب برنامه‌های کمیسیون نقشه‌های زمین‌شناسی دنیا...

دومین نشست بین‌المللی علوم‌زمین خاورمیانه در چارچوب برنامه‌های کمیسیون نقشه‌های زمین‌شناسی دنیا به همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور برگزار می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، رئیس اداره بین‌الملل این سازمان از برگزاری دومین نشست بین‌المللی علوم‌زمین خاورمیانه در چارچوب برنامه‌های کمیسیون نقشه‌های زمین‌شناسی دنیا (CGMW)خبر داد و گفت:  دومین نشست بین‌المللی علوم‌زمین خاورمیانه در چارچوب برنامه‌های کمیسیون نقشه‌های زمین‌شناسی دنیا و به همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور طی 14 الی 16 اردیبهشت ماه 1391 با حضور کارشناسان بین‌المللی و مقامات بلندپایه علمی و اجرایی کشورمان برگزار می‌شود.

مهندس میرمحمد میگونی با بیان این که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران طی برگزاری نخستین نشست بین‌المللی علوم‌زمین خاورمیانه در سال گذشته 14 پیشنهاد به حاضران در جلسه ارائه کرد، یادآور شد: پس از بررسی‌های لازم تهیه و تولید نقشه‌‌های کواترنری و زمین‌شناسی خاورمیانه به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور واگذار شد.

وی افزود: بر همین اساس طی روزهای برگزاری دومین نشست بین‌المللی علوم‌زمین خاورمیانه حاضران از روند اجرایی شدن تهیه نقشه‌‌ها و مراحل پیشرفت این دو پروژه آگاه خواهند شد و در کنار آن نیز کارگاه‌های آموزشی تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی نیز برپا خواهد شد.

رئیس اداره بین‌الملل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این که ایران طی سه سال موظف به تحویل این پروژه‌ها کمیسیون نقشه‌های زمین‌شناسی دنیا  است، یادآور شد: نمایندگان و زمین‌شناسانی از کشورهای گرجستان، آذربایجان ارمنستان، یمن و ترکیه به همراه پروفسور Philippe Rossi رئیس فعلی کمیسیون نقشه‌های زمین‌شناسی دنیا و پروفسور Cade رئیس سابق آن از فرانسه در این نشست حضور خواهند داشت.

میگونی با اشاره به توانمندی بالای سازمان زمین‌شناسی کشورمان و سابقه و عملکرد مناسب کارشناسان این مجوعه در میان کشورهای خارجی، خاطرنشان کرد: تاکنون نقشه‌‌های زمین‌شناسی، متالوژنی و تکتونیک خاورمیانه و نقشه سایزموتکتونیک دنیا و همچنین نقشه تکتونیک ایران، پاکستان و افغانستان به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی برای کمیسیون نقشه‌های زمین‌شناسی دنیا تهیه شده که بر همین اساس مسئولان این کمیسیون تهیه نقشه‌‌های زمین‌شناسی و کواترنری خاورمیانه را به ایران واگذار کردند.

وی با بیان این که برای این نشست طی اعلام یک فراخوان عمومی به دانشگاه‌های کشور اعلام شده، افزود: جمعی از معاونان و مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این نشست حضور خواهند داشت.

یادآور می‌شود، اهداف این نشست به اشتراک گذاشتن دستاوردهای جدید زمین‌شناسی در خاورمیانه در زمینه‌های نقشه‌های زمین‌شناسی خاورمیانه، ماگماتیسم در خاورمیانه، زمین‌شناسی کواترنری، تغییرات آب وهوایی عنوان شده که با حضور کارشناسان و زمین‌شناسانی از کمیسیون بین‌المللی نقشه‌های زمین‌شناسی دنیا، کمیسیون ملی یونسکو در ایران، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، پژوهشکده علوم‌زمین و مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین کرج برگزار می‌شود.نظر شما :