سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور اعلام کرد : هیچ ارتباطی بین زمین‌لرزه جنوب باختری آسیا و بم وجود ندارد

۱۰ دی ۱۳۸۳ | ۱۴:۴۴ کد : ۲۱۱۵ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۱۰
دکتر منوچهر قرشی رئیس پژوهشکده علوم زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور درگفت و گوبا خبرنگار این سازمان گفت : طبیعی است زمین لرزه‌ها با توجه به جایگاه تکتونیکی که در کره زمین ...

به لحاظ وجود نگرانی موجود در جامعه بخاطر مقارن شدن زمان وقوع زمین لرزه جنوب باختری آسیا با سالگرد زلزله تاسف‌بار بم،‌هرگونه رابطه بین این زمین‌لرزه از سوی سازمان زمین‌شناسی کشور رد شد.
دکتر منوچهر قرشی رئیس پژوهشکده علوم زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور درگفت و گوبا خبرنگار این سازمان گفت : طبیعی است زمین لرزه‌ها با توجه به جایگاه تکتونیکی که در کره زمین وجود دارد، دارای ویژگی‌ها و اثرات متفاوت هستند و به لحاظ اینکه زمین‌لرزه ایجاد شده در بم از نوع درون قاره‌ای بود با زمین‌لرزه فرورانشی جنوب باختری آسیا تفاوت بسیار دارد که تبعات و خسارات هردو زمین‌لرزه را بطور کامل نمی‌توان با یکدیگر مقایسه کرد.
دکتر قرشی گفت : زمین‌لرزه‌های فرورانشی در بستر اقیانوسها باعث بالاآمدن آب اقیانوس می شودو حجم وسیعی از خسارات را در سواحل ایجاد می‌کنند.
وی با بیان اینکه تسونامی به معنای  پدید‌آمدن دیواره سنگین و سهمگین از امواج دریایی به لحاظ ایجاد شکستگی در کف اقیانوس می‌باشد، خاطرنشان کرد : کشور ژاپن به سیستم‌های هشدار دهنده در بستر اقیانوس مجهز می‌باشد که به راحتی مناطقی که پس از رویداد زمین‌لرزه در کف اقیانوس در معرض خطر امواج تسونامی قرار می‌گیرند را مشخص می‌کند.
رئیس پژوهشکده علوم زمین سازمان زمین‌شناسی واکتشافات معدنی کشور بروز زمین‌لرزه‌ای با این مقیاس را برای منطقه قاره‌ای  مثل ایران بعید دانست و گفت : بزرگترین زمین‌لرزه‌ها در ایران حدود 4/7 ریشتررخ داده که طبیعت تکتونیکی و لرزه زمین ‌ساختی ایران شرایطی را فراهم کرده که زلزله بزرگتر از این مقیاس را در ایران انتظار نداشته باشیم.
وی تلفات ناشی از برخورد کوبنده امواج به ساحل را بیش ار تبعات زمین‌لرزه ارزیابی کرد و گفت : در زمین‌لرزه جنوب باختری آسیا با یک پدیده‌ثانویه روبه‌رو بودیم و بیشتر خسارات ایجاد شده به لحاظ امواج سواحل بوده که کشورهای اطراف از جمله سری‌لانکا، هند،‌تایلند،‌اندونزی و ویتنام باید در تجهیز خود به دستگاههای هشدار دهنده دریایی کوشا باشند.
قرشی با تاکید مجدد بر اینکه پدیده اخیر بازمین لرزه‌های موجود ایران هیچ‌گونه تشابه و رابطه‌ای ندارد، تصریح کرد : هیچ رابطه‌ای بین ژنتیک زمین‌شناسی این‌دو پدیده وجود ندارد و با توجه به اینکه زمین‌لرزه در هر مکان و هر‌زمان انسان را تهدید می‌کند باید خودمان را با این پدیده اجتناب ناپذیر در کشورمان عادت داده و فرهنگ‌سازی لازم جهت کاهش خسارات ناشی از آن در سطح جامعه صورت دهیم.


کلید واژه ها: کرمان


نظر شما :