نخستین همایش ملی نانو بیوزمین کشور برگزار می‌شود

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ | ۱۶:۲۳ کد : ۲۱۱۵۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۶۳
بخش نانوبیوزمین مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور...

بخش نانوبیوزمین مرکز پژوهش‌های کاربردی، در راستای تحقق اهداف بلند مدت پژوهشی خود و  توسعه ارتباط علمی بین محققان کشور و ایجاد محیط مناسب به‌منظور برقراری ارتباط علمی و تبادل افکار، نخستین همایش ملی نانوبیوزمین کشور را برگزار می‌کند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دبیر اجرایی نخستین همایش ملی نانوبیو زمین و مسئول بخش نانوبیو زمین مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین کرج از برگزاری این همایش خبر داد و گفت: بخش نانوبیوزمین مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در نظر دارد، در راستای تحقق اهداف بلند مدت پژوهشی خود و در راستای توسعه هرچه بیشتر ارتباط علمی بین محققان کشور و ایجاد محیط مناسب به‌منظور برقراری ارتباط علمی و تبادل افکار در این رشته نخستین همایش ملی نانوبیوزمین کشور را در روز 20 اردیبهشت ماه 1391 را در محل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور کشور برگزار کند.

مهندس مرضیه مرادیان، نانو و بیوفناوری در اکتشاف، استخراج و فرآوری،‌ نانو و بیوفناوری در زمین‌شناسی زیست‌محیطی، نانو ژئوشیمی و بیوژئوشیمی و نانو مخاطرات را به عنوان مهم ترین محورهای این نشست یاد کرد.

وی با بیان این که در پایان همایش گواهی معتبری به سخنرانان ارائه خواهد شد، یادآور شد:  مقالات برتر در فصلنامه علوم زمین با امتیاز بین‌المللی ISI به چاپ خواهند رسید.

مسوول بخش نانو بیوزمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این که پیشرفت‌های علم نانو بیوزمین در ایران چشمگیر است،  خاطرنشان کرد: علم نانو بیوزمین در ایران تاکنون پیشرفت‌های چشمگیری داشته و پروژه‌های محققان ایرانی در این زمینه قابل مقایسه با محققان کشورهایی است که سال‌ها در این زمینه فعالیت کرده‌اند.

به گفته وی در حال حاضر محققان کشورهای امریکا، کانادا، انگلستان، روسیه و چین در زمینه علم جدید نانو بیوزمین یا همان کاربرد نانو و بیوفناوری در علم زمین شناسی فعال هستند  و خوشبختانه پروژه‌های زیادی در زمینه کاربرد نانو و بیو در علوم‌زمین در ایران اجرا شده و برخی از آنها به مرحله صنعتی شدن نیز رسیده‌اند.

مرادیان گفت: خوشبختانه در کشور ما دانش و توانایی استفاده از این فناوریهای نوین در زمینه های مختلف علوم‌زمین از جمله استحصال عناصر ارزشمند معدنی کم عیار، پاکسازی خاک و پساب‌های معدنی و غیره وجود دارد، از این رو باید دستاوردها و پژوهشها در کنار هم قرار گیرند تا در قالب یک برنامه جامع کاربرد داشته باشند.

وی همچنین تاکید کرد: با توجه به اهمیت موضوع و آشنایی بیشتر دست اندرکاران این امر با نقش نانو و بیوفناوری در علوم زمین، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با همکاری مرکز پژوهش‌های کاربردی استان البرز ، نخستین همایش ملی نانو بیو زمین را برگزار می‌کند.

بنا به گفته دبیر اجرایی نخستین همایش ملی نانوبیو زمین تحقق اهداف بلندمدت پژوهشی در زمینه نانو فناوری، بیوفناوری و زمین‌‌شناسی، توسعه هرچه بیشتر ارتباط علمی بین محققان کشور و ایجاد محیط مناسب جهت برقراری ارتباط علمی و تبادل افکار از اهداف برگزاری این همایش است.

گفتنی‌ست، حامیان برگزاری نخستین همایش ملی نانوبیو زمین؛ دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه محیط‌زیست سازمان حفاظت از محیط زیست، دانشگاه رازی کرمانشاه، پژوهشگاه مواد و انرژی، پژوهشگاه صنعت نفت، پژوهشکده نانو فناوری وابسته به دانشگاه رازی کرمانشاه، انجمن زمین‌شناسی ایران و انجمن نانو فناوری ایران عنوان شده‌اند.

علاقمندان می‌توانند به‌منظور کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با دبیرخانه همایش به آدرس اینترنتی http://1st-nbg.gsi.ir مراجعه کنند.

شایان ذکر است، دکتر عبدالحمید علیزاده عضو هیات علمی دانشکده شیمی و پژوهشکده نانوفناوری دانشگاه رازی کرمانشاه به عنوان دبیر علمی نشست مذکور معرفی شده است.

یادآور می‌شود، نخستین همایش نانو بیوزمین کشور 20 اردیبهشت ماه 1391 در محل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، واقع در تهران، میدان آزادی، بلوار معراج، جنب سازمان نقشه برداری کشور برگزار می‌شود و دبیرخانه این همایش از کلیه علاقه‌مندان دعوت می‌کند تا در این نشست حضور یابند.


نظر شما :