پاسداشت مقام کویرنورد مشهور سوئدی در سمینار تخصصی از یخبندان تا کویر

۰۳ خرداد ۱۳۹۱ | ۲۰:۱۶ کد : ۲۱۱۸۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۲۸
در سمینار تخصصی از یخبندان تا کویر از مقام کویرنورد مشهور سوئدی

در سمینار تخصصی از یخبندان تا کویر از مقام کویرنورد مشهور سوئدی "سون هدین" تجلیل به عمل آمد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور سمینار تخصصی از یخبندان تا کویر به مناسبت بزرگداشت آقای "سون هدین" کویرنورد مشهور سوئدی به همت بخش فرهنگی سفارت سوئد در ایران،  سازمان زمین‌شناسی و  اکتشافات‌معدنی کشور، کانون دوستداران فرهنگ و طبیعت ایران و کمیته ملی دامپزشکی بورگلات در ایران و  با همکاری پایگاه اینترنتی کویرها و بیابان‌های ایران در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار شد.

آقای هدین طی سه سفر خود به ایران در سال‌های 1886- 1890- 1906 کویرها و بیابان‌های ناشناخته ایران را درنوردید که به همین منظور مراسم بزرگداشت ایشان روز چهارشنبه سوم خرداد در سالن همایش‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار شد.

در این مراسم ضمن معرفی آثار سون هدین از جمله کتاب "به سوی هندوستان از راه زمین" که در ایران با نام "کویرهای ایران" توسط زنده یاد پرویز رجبی ترجمه شده است، تصاویری که وی از کویرها و میراث فرهنگی و طبیعی ایران در آن تاریخ گرفته و یا ترسیم کرده است به نمایش در آمد. همچنین تصاویری از مسیر حرکت سون هدین در ایران که در سال‌های اخیر توسط پایگاه کویرها و بیابان‌های ایران گرفته شده، به نمایش در آمد.

در این سمینار آقایان سیاوش صفاریان‌پور مدیر پروژه صلح ستارگان آسمان کویر، اریک سالمگرن وان شانتز نماینده سفارت سوئد درتهران، دکتر محمد احیایی هماهنگ‌کننده کانون دوستداران فرهنگ و تمدن ایران، دکتر محمدرضا سعیدآبادی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، جعفر صبوری کارشناس بخش ژئوتوریسم و خانم دکتر راضیه لک مدیر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور به سخنرانی پرداختند.نظر شما :