همگام با بزرگداشت هفته معدن و همراه با دغدغه‌های مسوولان و متولیان بخش معدن کشور

۰۶ خرداد ۱۳۹۱ | ۲۲:۵۰ کد : ۲۱۱۸۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۲۳
هفته بزرگداشت معدن در حالی آغاز به کار کرد، که وقفه‌‌ای در برگزاری آن چندان...

هفته بزرگداشت معدن در حالی آغاز به کار کرد، که وقفه‌‌ای در برگزاری آن چندان به مذاق متولیان و علاقه‌مندان این بخش خوش نیامده بود. دست‌اندرکاران این حوزه در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شده بود، بحث و تبادل نظر پیرامون موضوعات مختلف در این بخش تاثیرگذار از تولید را آغاز کردند. آنچه بیشتر از همه به چشم می‌آمد تاکید بر موضوع اکتشاف و افزایش بودجه و سرمایه‌گذاری‌های آن بود.

تشکیل بنیاد حمایت از دانشکده‌های معدن

رئیس دانشکده معدن دانشگاه تهران در مراسم افتتاحیه بزرگداشت هفته معدن که در دانشکده معدن دانشگاه تهران گفت: با هدف شناسایی چالش‌های موجود در حوزه معدن باید بنیاد حمایت از دانشکده‌های معدن متشکل از نمایندگان دولت و مجلس تاسیس شود.

سید‌ضیاءالدین شفایی تصریح کرد: بخش معدن یکی از حوزه‌های درآمدزا و موثر در رشد اقتصادی کشور محسوب می‌شود که توجه مسوولان دولتی و برنامه‌ریزی مناسب امری ضروری در مسیر ارتقای این بخش است.

وی با اشاره به اینکه مسوولان دولتی و نمایندگان مجلس باید از مشکلات کوچک و بزرگ این بخش اطلاع داشته باشند، اظهار کرد: تشکیل بنیاد حمایت از دانشکده‌های معدن و حضور مسوولان در این بنیاد به شناخت مشکلات و در نهایت ارائه راهکارهای حمایتی مناسب از جانب متولیان معدنی کمک می‌کند.

شفایی خاطرنشان کرد: بخش معدن جایگاه ویژه‌ای در تولید ناخالص ملی و رشد اقتصادی کشور دارد و حمایت‌ها از این بخش باید خاص، دقیق و حساب شده باشد.

دبیر کمیته بزرگداشت دائمی هفته معدن نیز گفت: برگزاری چنین مراسمی به شناسایی چالش‌های موجود بر سر راه توسعه معدن و صنایع معدنی و ارائه راهکارهای مناسب از جانب متخصصان و کارشناسان این بخش منجر می‌شود.

سعید میرزایی افزود: تبیین نقش معدن و جایگاه آن در اقتصاد کشور از طریق نزدیکی تشکل‌ها در ارائه اظهارنظرهای همه‌جانبه در این بخش از دیگر اهداف مهم برگزاری چنین همایش‌هایی محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: این اظهارنظر کارشناسان علمی معدن به ایجاد بسترهای لازم در مسیر شناخت منابع مختلف معدنی کمک می‌کند و اجرایی شدن این مباحث تئوری توسعه اقتصادی کشور را به همراه دارد.

تشکیل کمیته شناسایی موانع توسعه معدنی

معاون برنامه‌ریزی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: معدن پس از نفت موثرترین حوزه در اقتصاد کشور محسوب می‌شود و رشد اقتصادی برپایه توجه به این بخش حاصل می‌شود.

سیدجواد میرمعینی در همایش بزرگداشت هفته معدن با بیان اینکه چرخ صنایع بزرگ کشور با توسعه بخش معدن به حرکت درمی‌آید، افزود: 17  تا ۲۰ درصد از درآمد ناخالص ملی از صنایع معدنی حاصل می‌شود که با احتساب صنایع پایین‌دستی این میزان بیشتر خواهد بود.

وی با اشاره به اقدامات متعد سازمان متبوع خود  با هدف توسعه صنایع معدنی اظهار کرد:  این سازمان با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور ، کمیته‌ای با هدف شناسایی موانع این بخش و ارائه راهکارهای مناسب تشکیل داده است.

میرمعینی با بیان اینکه طرح‌های بزرگ افتتاح شده در دولت‌های نهم و دهم در حوزه صنایع معدنی بوده و در بخش توسعه اکتشافات در استان‌های مختلف اقدامات مناسبی انجام گرفته است، اظهار کرد: اختصاص محدوده های اکتشافی کوچک به فارغ‌التحصیلان جوان معدن از دیگر اقدامات موثر انجام شده در این سازمان محسوب می‌شود.

تقویت صنایع با بهره‌گیری از منابع معدنی

رئیس سازمان نظام مهندسی ایران نیز در این گردهمایی گفت: صنایع غنی معدنی کشور باید در جهت توسعه و تقویت صنایع مختلف استفاده تا زمینه رشد اقتصادی فراهم شود.

هرمز ناصرنیا افزود: در کشورهایی که منابع طبیعی خدادادی همچون جنگل، معدن و دریا وجود دارد این سرمایه‌های ملی با برنامه‌ریزی دقیق و مناسب در جهت بهبود رشد اقتصادی استفاده می‌شود.

وی با اشاره به وجود منابع غنی معدنی در کشور اظهار کرد:  نباید تنها به استخراج این مواد معدنی از معادن اکتفا کرد بلکه این منابع باید در جهت تقویت صنایع مختلف و ایجاد ارزش افزوده بیشتر به کار گرفته شوند.

ناصرنیا با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی معدن با هدف هدایت و نظارت بر فعالیت‌های معدنی شکل گرفته، خاطرنشاان کرد:  این سازمان 25  هزار عضو در رشته‌های زمین‌شناسی، معدن و متالوژی سعی دارد دبا ارائه راهکارهای علمی و تئوری، توسعه فعالیت‌های معدنی از مراحل اکتشاف تا فرآوری مواد را تسریع بخشد.

تشکیل بنیاد حمایت از دانشکده‌های معدن

رئیس دانشکده معدن دانشگاه تهران نیز یکی دیگر از سخنرانان بود که در ادامه گفت: با هدف شناسایی چالش‌های موجود در حوزه معدن باید بنیاد حمایت از دانشکده‌های معدن متشکل از نمایندگان دولت و مجلس تاسیس شود.

سید ضیاءالدین  شفایی تصریح کرد:  بخش معدن یکی از حوزه‌های درآمدزا و موثر در رشد اقتصادی کشور محسوب می‌شود که توجه مسوولان دولتی و برنامه‌ریزی مناسب امری ضروری در مسیر ارتقای این بخش است.

وی با اشاره به اینکه مسوولان دولتی و نمایندگان مجلس باید از مشکلات کوچک و بزرگ این بخش اطلاع داشته باشند، اظهار کرد: تشکیل بنیاد حمایت از دانشکده‌های معدن و حضور مسوولان در این بنیاد به شناخت مشکلات و در نهایت ارائه راهکارهای حمایتی مناسب از جانب متولیان معدنی کمک می‌کند.

شفایی خاطرنشان کرد: بخش معدن جایگاه ویژه‌ای در تولید ناخالص ملی و رشد اقتصادی کشور دارد و حمایت‌ها از این بخش باید خاص، دقیق و حساب شده باشد.

دبیر کمیته بزرگداشت دائمی هفته معدن نیز گفت: برگزاری چنین مراسمی به شناسایی چالش‌های موجود بر سر راه توسعه معدن و صنایع معدنی و ارائه راهکارهای مناسب از جانب متخصصان و کارشناسان این بخش منجر می‌شود.

 سعید میرزایی  افزود:  تبیین نقش معدن و جایگاه آن در اقتصاد کشور از طریق نزدیکی تشکل‌ها در ارائه اظهارنظرهای همه جانبه در این بخش از دیگر اهداف مهم برگزاری چنین همایش‌هایی محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد:  این اظهارنظر کارشناسان علمی معدن به ایجاد  بسترهای لازم در مسیر شناخت منابع مختلف معدنی کمک می‌کند  و اجرایی شدن این مباحث تئوری توسعه اقتصادی کشور را به همراه دارد.

وجود انگیزه کافی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در اکتشافات

معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز در حاشیه مراسم بزرگداشت هفته معدن در نشست مطبوعاتی با حضور نمایندگان رسانه‌‌ها و مطبوعات کشور با بیان این که خوشبختانه بخش خصوصی انگیزه مناسبی برای سرمایه‌گذاری در اکتشاف دارد، گفت:  اعداد و ارقام در این بخش بسیار مناسب است و شاید بتوان گفت بودجه‌ای که بخش خصوصی به اکتشاف اختصاص داده، معادل بودجه سه سال سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور است که امیدواریم قراردادهای آن به زودی تکمیل و نهایی شود.

مهندس محمدتقی کره‌ای افزود: خوشبختانه بخش خصوصی با علاقه و انگیزه فراوان به عرصه اکتشافات کشور وارد شده و مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت هم برنامه‌های مناسبی برای این زمینه در نظر دارد که قرار است مجموع این برنامه‌ها را وزیر محترم طی روزهای آینده به طور رسمی اعلام کند.

کره‌ای، درباره عملکرد بخش اکتشاف کشور گفت: درباره اکتشاف باید چند موضوع را در نظر گرفت که یکی از آنها بخش مربوط به زیر ساخت‌های لازم است که شامل بودجه و برنامه‌ریزی، تشکیلات مناسب برای اجرای اهداف تعیین‌ شده، داشتن امکانات آزمایشگاهی و تجهیزیات مناسب برای اکتشاف و نیروی متخصص می‌شود که در این زمینه خوشبختانه مشکلی وجود ندارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت مشکل اساسی بخش اکتشاف کشور را مسائل بودجه‌ای عنوان کرد و گفت: به طور کلی در دنیا مشکل بودجه برای اکتشاف معادن وجود دارد و  کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه تا مرحله‌ای از اکتشافات را جزو وظایف حاکمیتی دولت می‌دانند و از آن پس بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری وارد کار می‌شود.

به گفته وی، سرمایه‌گذاری به‌منظور تولید اطلاعات پایه و مرحله اولیه شناسایی ذخایر معدنی به عهده دولت‌ها است که در برخی کشورها اکتشاف رقومی نیز به عهده دولت است.

جمهوری اسلامی ایران پیشرو در تهیه و تکمیل اطلاعات پایه و مبنا برای اکتشاف معدن

کره‌ای؛ با بیان این که در ایران تولید اطلاعات پایه و تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس یک‌میلیونیم، یک‌دویست‌وپنجاه هزارم و یکصدهزارم به پایان رسیده، یادآور شد: در تهیه نقشه‌های یک بیست‌وپنج هزارم کاربردی نیز جزو چند کشور محدود دنیا هستیم که به‌صورت سیستمانیک در حال تهیه آن‌ها هستیم.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در ادامه از تهیه نقشه‌های ژئوشیمیایی در مقیاس یک‌صدهزارم -که به عنوان نقشه‌های پایه‌ای اکتشاف محسوب می‌شوند،- خبر داد و گفت: این نقشه‌ها برای اکتشاف ذخایر معدنی مناطق اولویت‌دار به طور کامل تهیه شده است.

وی با بیان این که بخش ژئوفیزیک هوایی برای امر اکتشاف بسیار هزینه‌بر است، خاطرنشان کرد:  در بسیاری از کشورها کل عملیات ژئوفیزیک هوایی توسط شرکت‌های چند ملیتی انجام می‌شود که این شرکت‌ها نیز داده‌ها را در انحصار خود نگه داشته و در صورت نیاز اقدام به فروش داده‌ها برای انجام عملیات اکتشاف به بخش خصوصی کشور مذکور می‌کنند.

مطالعات ژئوفیزیک هوایی برای کل کشور طی 5 سال آینده

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درادامه افزود: در ایران به دلیل مسائل خاص امکان چندین کاری نیست و دولت باید خود برای انجام عملیات ژئوفیزیک هوایی اقدام به سرمایه‌گذاری کند که به دلیل طولانی بودن چرخه معدن از زمان آغاز اکتشاف تا بهره‌برداری، معمولا بیشتر از عمر یک دولت است که مشکل تامین بودجه برای این بخش در همه جای دنیا به چشم می‌خورد.

کره‌ای با بیان این که برداشت‌های ژئوفیزیک هوایی طی سال 91 با 14 سال گذشته قابل قیاس نخواهد بود،  یادآور شد: که بر همین اساس سازمان زمین شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در نظر دارد با برنامه‌ریزی مناسب حداکثر طی یک برنامه 5 ساله برداشت‌های ژئوفیزیک هوایی کل کشور را به اتمام رسانده و نتایج آن در اختیار بخش دولتی و غیر‌دولتی قرار دهد که قدم بسیار بزرگی در بخش اکتشاف کشور محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور سه بالگرد و سه سری دستگاه‌های ژئوفیزیک هوایی را در اختیار دارد و  قرار است طی یک ماه آینده با کمک هواپیما بخشی از مطالعات ژئوفیزیک در کشور انجام شود.

کره‌ای، با بیان این که نیروی انسانی متخصص و تجهیزات لازم برای انجام امور اکتشافی علی‌رغم تحریم‌های موجود علیه ایران را در اختیار داریم، یادآور شد:  خوشبختانه در ساخت دستگاه‌های پیشرفته قدم‌های خوبی برداشته شده و با دانشگاه‌ها قرارداد امضا شده که در صورت تخصیص منابع و اعتبارات لازم به برنامه‌ها و اهداف دست خواهیم یافت.

به گفته رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، حدود 200 هزار کیلومتر خطی پرواز برای عملیات ژئوفیزیک هوایی برای مناطق اولولیت‌دار انجام شده که اولویت اولیه حدود 2 میلیون کیلومتر خطی بوده که امیدواریم به این هدف نیز نائل شویم.

خبرهای خوش معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت طی روزهای جاری

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ضمن ابراز خرسندی از این که در حال حاضر در شرایطی به سر می‌بریم که تشکل‌های معدنی و و هم بخش حاکمیتی و بخش قانون‌گذار به یک همگرایی مناسب رسیده‌اند، یادآور شد: خوشبختانه مسوولان معدنی به این نتیجه رسیدند که اکتشاف به سرمایه‌گذاری کافی نیاز دارد کنند و مجلس شورای اسلامی و دولت نیز از این موضوع حمایت کرده‌اند و طی خرداد ماه سالی جاری وزیر صنعت، معدن و تجارت خبرهای بسیار خوبی را در بخش معدن اعلام خواهد کرد.

وی افزود:  در صورت رفع موانع قانونی و تصویب و تخصیص اعتبارات مورد نیاز، شاید بتوان گفت سرمایه‌گذاری انجام شده در کل بخش معدن طی  10 تا 15 سال گذشته کم سابقه بوده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ماده 157 قانون برنامه پنجم که به طور مشخص مجموعه دولت و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را ملزم  و ملکف به تولید اطلاعات پایه کرده، تصریح کرد: خوشبختانه بخش خصوصی و بخش غیر دولتی توجه خاصی به سرمایه‌گذاری در بخش اکتشاف کرده و عملکرد آنها طی این سال‌ها مثبت ارزیابی می‌شود.

"اکتشاف کانسارهای پنهان" شعار پیش‌روی وزارت صنعت، معدن و تجارت

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اکتشاف فلزات استراتژیک را در دستور کار خود قرار داده، خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی و بودجه مناسبی هم برای این امر در نظر گرفته شده که بر همین اساس در سال جاری مرکز مطالعات فرآوری در مقیاس آزمایشگاهی برای فلزات استراتژیک تاسیس کرده که همین جا اعلام می‌کنیم بخش خصوصی نیز می‌توانند بدون هزینه از امکانات این مرکز استفاده کنند.

کره‌ای افزود: برای مثال برای ارزش افزوده فلز لیتیوم  طی یک مرحله فرآوری از قیمت هر تن  معادل 6800 دلار به 68 هزار دلار می‌رسد که خوشبختانه این کار در مجموعه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور انجام شده و در همین زمینه نیز وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت نیز هم خبرهای خوشی را برای بخش معدن خواهد داشت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت شعار "اکتشاف کانسارهای پنهان"  را دردستور کار خود قرار داده که با برنامه‌ریزی مناسب و تاکید بر مطالعات ژئوفیزیک هوایی و هیدروژئوشیمی و ایجاد و تجهیز آزمایشگاه کامل و بی‌نظیر آنالیز نمونه‌های معدنی گام بزرگی برای شناسایی بیشتر ذخایر معدنی کشور برداشته است.

بودجه ۴۷ میلیاردی برای اکتشاف ناچیز است

نایب رئیس خانه معدن ایران با بیان اینکه اکتشاف نیاز به حمایت دارد، گفت: بودجه ۴۷ میلیارد تومانی برای اکتشاف در سال ۹۱ بسیار ناچیز است.

محمدرضا بهرامن در حاشیه مراسم گرامیداشت هفته معدن، با اشاره به تکلیف قانونی برنامه پنجم توسعه برای واگذاری عملیات اکتشاف معادن به بخش خصوصی اظهار کرد: طبق قانون برنامه، دولت باید در  سقف بودجه‌های سنواتی عملیات اکتشاف را  به بخش خصوصی واگذار کند و بر این اساس برای کل برنامه پنجم به ۱۰۰  هزار میلیارد ریال بودجه نیاز داریم.

وی افزود:  از این میزان ۵۰ هزار میلیارد ریال به صورت تسهیلات که بهره و ۵۰ هزار میلیارد ریال نیز باید برای انجام عملیات و مطالعات اکتشاف تخصیص یابد.

وی با بیان این که به  طور طبیعی، میزان  سرمایه گذاری در بخش تهیه اطلاعات پایه اکتشاف طی سال‌ها اخیر، مشخص‌کننده میزان  استخراج و بهره‌برداری در چند سال بعد خواهد بود، گفت:  طبق آمار منتشر شده میزان سرمایه‌گذاری کل (اعم از بخش دولتی، عمومی و خصوصی) در بخش اکتشاف معدن کشور در سال گذشته، کمتر از ۷۰ میلیارد تومان بوده که از سال ۸۷ به بعد نیز روند نزولی را تجربه کرده است.

وی با بیان اینکه بخش معدن و صنایع معدنی کشور تنها بخشی  بود که در  بحران اقتصادی جهانی آسیب چندانی

ندید، افزود: در سال حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی، بخش معدن به عنوان پایه تولید ایران نیازمند حمایت است و در صورت عدم سرمایه‌گذاری به موقع در هر یک از بخش‌ها، بهره‌وری دیگر بخش‌ها نیز دچار مشکل خواهد شد.

حضور بخش خصوصی در اکتشاف طلا تضمین شد

معاون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این که ریسکی برای سرمایه‌گذاری در بخش معدن وجود ندارد، گفت:  حضور بخش خصوصی در اکتشاف طلا تضمین شده است.

بهروز برنا در مراسم گرامیداشت هفته معدن تصریح کرد:  بر اساس قانون، واگذاری معادن طلا به فعالان غیردولتی

که در اکتشااف این معادن دخیل بوده‌اند در اولویت است و بنابراین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این حوزه تضمین شده است.

وی میزان ذخایر قطعی طلای  کشور را ۲۳  تن و ذخایر احتمالی را ۶۲ تن اعلام کرد و از کشف نواحی معدنی طلا در استا‌ن‌های کردستان و سیستان و بلوچستان خبر داد.

برنا با اشاره به  وجود محدوده آهن با 5/19  میلیون تن ذخیره در اصفهان گفت:  در  حال حاضر ۵۰۰ محدوده امیدبخش معدنی با عملیات ژئوفیزیک هوایی در کشور شناسایی شده است.

در همین حال ۱۷ محدوده معدنی فلزی در کشور شناسایی شده این در حالی است که در سال گذشته برای اولین بار در کشور، ذخایر استراتژیک فلزی و غیرفلزی مطرح شد.

معاون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی با بیان اینکه ۵۰ محدوده مشخص شده  معدنی وارد اکتشافات عمومی شده و برای شناسایی عمقی، ۱۰۰ هزار متر حفاری شده است، اظهار کرد:  در زمینه تکمیل لایه‌های اطلاعاتی زمین‌شناسی، هیدروژئوشیمی امسال به اتمام می‌رسد و نقشه‌های آن در دسترس خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود.

لایه اطلاعاتی ژئوفیزیک هوایی ظرف پنج سال در کل کشور انجام شود

وی به لزوم برنامه‌ریزی برای بهره‌گیری مناسب از مواد معدنی استخراجی در داخل کشور تاکید و اظهار کرد: کشور

چین ۱۹ درصد منابع  شناخته شده دنیا را در اختیار دارد، اما برای دستیابی به منابع دیگر کشورها در آنها سرمایه‌گذاری می‌کند، در حالی که در سال گذشته حدود ۱۰ میلیون تن سنگ آهن از ایران به این کشور صادر شد.

بر اساس این گزارش همایش و نشست‌های تخصصی بزرگداشت هفته معدن از اول تا هفتم خرداد با حضور نمایندگانی از مجلس  شورای اسلامی،  مسوولان و نمایندگان  سازمان‌های معدنی، صاحبنظران و فعالان حوزه معدن برگزار می‌شود و سعی می‌شود جوانب و موضوعات مربوط به بخش معدن به بحث و گفت‌وگو گذاشته شود.

هدف از برگزاری این برنامه‌ها نکوداشت زحمات دست‌اندرکاران حوزه معدن، ارتقای جایگاه معدنکاری و همچنین ایجاد انگیزه‌های سرمایه‌گذاری، معرفی و ارتقای کارکرد معدن در توسعه کشور است.


نظر شما :