نخستین نشست مجمع عمومی انجمن کواترنری ایران برگزار شد

۱۳ خرداد ۱۳۹۱ | ۱۵:۴۶ کد : ۲۱۱۹۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۲۱
طی برگزاری نخستین نشست مجمع عمومی انجمن کواترنری ایران در سازمان زمین شناسی...

طی برگزاری نخستین نشست مجمع عمومی انجمن کواترنری ایران در سازمان زمین شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، اعضای هیات رئیسه و  بازرس این انجمن از سوی حاضران انتخاب و معرفی شدند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مسئول گروه کواترنری مرکز مطالعات کاربردی زمین‌شناسی کرج و دبیر انجمن کواترنری ایران در مراسم افتتاحیه نخستین نشست مجمع عمومی انجمن کواترنری ایران به تشریح گروه کواترنری مرکز مطالعات کاربردی سازمان‌زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور پرداخت و گفت: شاخه‌های علم کواترنری شامل رسوب‌شناسی، اقلیم‌شناسی، پارینه‌سنگی، چینه‌شناسی، اقتصادی، ژئومورفولوژی و نئوتکتونیک است.

مهندس سمیرا احمدی، پیگیری به منظور ایجاد رشته کواترنری در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری را به عنوان یکی از فعالیت‌های گروه متبوع خود یاد کرد و درباره اهم فعالیت‌های گروه کواترنری گفت: اطلس نقشه‌های کواترنری دویست‌وپنجاه‌هزارم، یک‌بیست‌وپنج‌هزارم، تهیه نقشه کواترنری یک‌پنج‌میلیونیم خاورمیانه در کمیسیون تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی دنیا   اطلس آتشفشان‌های ایران در گروه کواترنری مرکز پژوهش‌های زمین شناسی استان البرز تهیه شده است.

وی با بیان این که این گروه پس از تاسیس و راه‌اندازی آزمایشگاه  به عنوان عضو انجمن کواترنری دنیا (INQUA) پذیرفته شد، درباره تاریخچه تاسیس انجمن کواترنری ایران خاطرنشان کرد: کمیته تخصصی شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت فرهنگ و آموزش عالی در سال 1388 تاسیس انجمن زمین‌شناسی ایران را از کمیسیون‌های علمی وزارت فرهنگ و آموزش عالی درخواست کرد که در نهایت کمیسیون تشکیل انجمن را در دی ماه 1390 به تصویب رساند و مراحل ثبت رسمی انجمن در سال 1391 در حال پیگیری است.

احمدی در ادامه درباره توجیه ضرورت تاسیس انجمن با بیان این که کواترنری(عهد حاضر) چهارمین دوره از دوره‌های تکامل زمین است، تصریح کرد:  ما اکنون در آن زمان بسر می‌بریم و  عمر این دوره تقریبا از 2 میلیون سال پیش بوده و تا کنون ادامه دارد.

مسئول گروه کواترنری مرکز مطالعات کاربردی علوم‌زمین کرج با بیان این که این زمان  بستر حوادث بسیاری است که آن را از همه زمان‌های دیگر زمین‌شناسی متمایز کرده، خاطرنشان کرد: این تمایز در شرایط ساختمانی و شکل‌گیری مناظر امروزی زمین، شرایط آب و هوایی و تغییرات آن، تکامل و تنوع آثار حیاتی گیاهی و جانوری و به‌ویژه در رابطه با زندگی انسان است.

به گفته وی شناخت کواترنری یعنی پی بردن به چگونگی روند تکاملی حوادثی که امروزه به شکل‌های مختلف از قبیل آتشفشان، زمین‌لرزه، گسل‌ها، یخچال‌ها، جابه‌جایی زمین، پسروی و پیشروی دریاها، تغییرات جوی، بیابان‌زایی، فرسایش و آلودگ‌ های طبیعی ظاهر می شود و به‌طور دائم بر زندگی انسان تاثیرگذار است.

احمدی دوره کواترنری را وارث همه تحولات و شرایطی دانست که در طی تاریخ زمین بر آن گذاشته به طوری که مسئله تکامل در حیات جانوری و گیاهی، در خاک‌ها، کوه‌ها و دریاها به عنوان منبع اصلی تامین نیازهای انسانی در ارتباط با کواترنری مطرح است.

به گفته دبیر انجمن کواترنری ایران پیش‌بینی و برخورد با تغییر وضع سواحل، رودخانه‌ها و یخچال‌ها، تغییرات اقلیمی و تکامل زمین و کاربردهای زیست‌محیطی، صنعتی، کشاورزی به شکلی که زندگی و ارتباط میلیون‌ها انسان را در زمین ممکن کرده، مطالعه این زمان را بیش از پیش جلوه‌گر می‌کند و وجود یک مجموعه علمی تشکیل شده از تمامی متخصصان این زمان در قالب یک انجمن و به منظور هماهنگی و جلوگیری از دوباره‌کاری‌ها ضروری است.

وی از مختصصان رشته‌های زمین‌شناسی، جغرافیا، کشاورزی، منابع‌طبیعی و باستان‌شناسی، محیط‌زیست، GIS و دورسنجی، مهندسی عمران، معدن، اقیانوس‌شناسی و رشته‌های وابسته آن را به عنوان مهم‌ترین مخاطبان این انجمن یاد کرد.

مسئول گروه کواترنری مرکز مطالعات کاربردی علوم‌زمین کرج با بیان این که انجمن کواترنری در کشورهای کانادا، آمریکا، استرالیا  و ژاپن وجود دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر انجمن کواترنری ایران اقدام به برگزاری سمینار یکروزه کواترنری ایران و همچنین کارگاه آموزشی کواترنری  با حضور رئیس سابق انجمن کواترنری دنیا پرفسور آلن چیواز کرده است.

وی در ادامه درباره اهداف تاسیس سایت پژوهش‌های کاربردی علوم زمین واقع در کرج زمین‌شناسی گفت: با توجه محدودیتی که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور واقع درتهران در گسترش بخش زمین‌شناسی در زمینه فعالیت‌های نوین و کاربردی و فعالیت‌های زمین‌شناسی، سایت پژوهش‌های کاربردی زمین‌شناسی در مرکز مطالعات کاربردی کرج تاسیس شد.

به گفته وی، انتخاب مکان آن در کرج هم به دلیل نزدیکی به مرکز تهران بوده که از این نظر می‌توانند نقاط ضعف یکدیگر را پوشش دهند و هم اینکه  مرکز کرج که به عنوان یک مرکز استانی به تصویب رسیده قادر به تامین نیازهای زمین‌شناسی استان است.

احمدی درباره گروه‌های مختلف سایت پژوهش‌های کاربردی زمین‌شناسی کرج گفت: گروه‌های کواترنری، نقشه‌های 3 بعدی زمین‌شناسی، باستان‌شناسی، مطالعات سن‌سنجی، مخاطرات و پیش‌نشانگر زمین‌لرزه استان البرز، زمین‌ریاضی، زمین‌شناسی دریایی از مهم‌ترین بخش‌های موجود در این مجموعه هستند.

وی انجام مطالعات، عملیات و بررسی‌های زمین‌شناسی و تهیه و انتشار یافته‌ها و نقشه‌های زمین‌شناسی نوین در مقیاس‌های مختلف فراملی، ملی، منطقه‌ای و کاربردی با استفاده از دانش فنی روز و همکاری‌های بین‌المللی، مطالعات سن‌سنجی با روش‌های مختلف، گسترش زمینه فعالیت‌های نوین و کاربردی زمین‌شناسی، انجام مطالعات زمین‌شناسی با توجه به نیاز استان البرز را به عنوان شرح خدمات سایت پژوهش‌های کاربردی زمین‌شناسی کرج یاد کرد.

گفتنی‌ست، گرایش کواترنری یک علم بین رشته‌ای است که در بسیاری از کشورهای دیگر در کنار گرایش‌هایی از رشته‌هایی مانند جغرافیا، محیط‌زیست، عمران، زمین‌شناسی، باستان‌شناسی و ... قرار گرفته و بنابراین با توجه به اهمیت و جایگاه ویژه دوران (دوره) کواترنری در علوم زمین، لزوم مطالعه این دوران با نگرشی ویژه، در شاخه‌ها و زیرشاخه‌های مربوط به این علم که از گستردگی بالایی برخوردار است، ضروری به‌نظر می‌رسد.

یادآور می‌شود؛ دکتر محمدرضا قاسمی، دکتر علی‌اکبر متکان، دکتر احمد معتمد، دکتر محمدرضا موسوی حرمی، دکتر حسن احمدی، دکتر سادات فیض‌نیا، دکتر مجتبی یمانی، دکتر قاسم عزیزی، دکتر حسن لشکری، دکتر محمدحسین رامشت، دکتر محمدهاشم امامی،  دکتر محمدرضا ثروتی، دکتر عبدالله سعیدی، دکتر فریبرز قریب، دکتر حامد وحدتی، دکتر راضیه لک، مهندس محمدحسن نبوی و مهندس ناصر حسین خان ناظر اعضای  هیات موسس انجمن علمی کواترنری ایران هستند.

شایان ذکر است، نخستین مجمع عمومی انجمن کواترنری ایران به منظور تعیین هیئت مدیره و بازرسان این انجمن برگزار شد که بر همین اساس دکتر فریبرز قریب استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد آشتیان با 44 رای، دکتر قاسم عزیزی دانشیار دانشگاه تهران با  43 رای، دکتر حمید نظری استادیار پژوهشکده علوم زمین با 42 رای، دکتر حبیب‌علی‌محمدیان رئیس آزمایشگاه مغناطیس‌سنجی با 39 رای، خانم مهندس سمیرا احمدی با 34 رای، دکتر علیرضا کریمی باوندپور با 32 رای از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و  دکتر محمدرضا ثروتی دانشیار گروه جغرافیای طبیعی دانشگاه شهید بهشتی با 30 رای به عنوان اعضای هیات رئیسه و همچنین دکتر علیرضا شهیدی از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با 51 رای به عنوان بازرس و همچنین دکتر مسعود زمانی و دکتر منیره خیرخواه از سازمان نیز به عنوان اعضای علی‌البدل از سوی حاضران انتخاب و معرفی شدند.

گفتنی‌ست، با حضور آقای سراج نماینده وزارت علوم تحقیقات و فناوری و اطلاعات در این نشست، آرای اخذ شده به ایشان تحویل داده شد تا پس از انجام بررسی‌های لازم نتیجه نهایی به انجمن کواترنری ایران ابلاغ شود.نظر شما :