اعلام فعالیت‌های سه ماه نخست مدیریت زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه‌جنوب

۲۱ خرداد ۱۳۹۱ | ۲۰:۰۹ کد : ۲۱۲۰۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۶۰
فعالیت‌های سه ماه نخست مدیریت زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه‌جنوب...

برگزاری نمایشگاه انتشارات سازمان و سنگ، کانی و فسیل در دانشگاه پیام‌نور

مدیریت زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب(مرکز شیراز) با همکاری معاونت فرهنگی و انجمن علمی زمین‌شناسی دانشگاه پیام‌نور شیراز، اقدام به برگزاری نمایشگاه انتشارات در  این دانشگاه کرد.


در این نمایشگاه  انتشارات سازمان در قالب نقشه، کتاب، اطلس، گزارش، فیلم و لوح‌های فشرده نرم‌افزارهای مختلف علوم‌زمین، برای بازدیدکنندگان ارائه شد و همکاران بخش‌های مختلف سازمان نیز با حضور در غرفه مرکز به تشریح فعالیت‌های تخصصی مرکز شیراز پرداختند و در حاشیه نمایشگاه تعدادی از نمونه‌های شاخص سنگ، کانی و فسیل موزه مرکز شیراز نیز به  نمایش گذاشته شد.


این نمایشگاه در راستای توسعه هر چه بهتر  ارتباطات علمی و تخصصی سازمان زمین‌شناسی  و اکتشافات‌معدنی کشور و مراکز دانشگاهی و آشنائی دانشجویان علوم‌زمین با زمینه فعالیت‌های تخصصی و حاکمیتی سازمان، در دانشگاه پیام‌نور شیراز برگزار شد که مورد استقبال قابل توجه اساتید و دانشجویان قرار گرفت.

شایان ذکر است در دانشگاه پیام نور مرکز شیراز بیش از 700 نفر دانشجو در رشته زمین‌شناسی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در حال تحصیل هستند.


شرکت مرکز  شیراز در نمایشگاه  در کنار مردم، برای مردم

مدیریت زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب (مرکز شیراز) در این نمایشگاه که به منظور پاسداشت یکصدمین سفر استانی ریاست‌جمهوری در شیراز برگزار شد، دستگاه‌های اجرائی استان دستاوردهای مصوبات سه سفر هئیت دولت به استان فارس را  با مردم در میان گذاشتند.

در این راستا مدیریت زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب(مرکز شیراز) ضمن حضور در این نمایشگاه، عملکرد و دستاوردهای مصوبات سفر ریاست محترم جمهوری در حوزه زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی را ارائه کرد.

در 3 دوره سفرهای استانی دولتهای نهم و دهم در استان فارس 3 مصوبه  شامل 11 پروژه به تصویب رسیده است که به غیر از یک پروژه  سایر پروژه‌ها 100 درصد انجام و گزارشات نهائی ارائه شده است.

از دستاوردهای مهم  این مصوبات، تهیه سامانه اطلاعات پتانسیل‌های معدنی استان، شناسائی سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در استان، تهیه نقشه‌های ژئوشیمی یک‌بیست‌وپنج‌هزارم، اکتشاف  و پی‌جوئی دولومیت در جنوب لامرد، پتانسیل‌یابی مواد معدنی فلزی و غیرفلزی در منطقه بهرام‌گور، شناسائی افق‌های لاتریتی نیکل‌دار در لبه زاگرس،  شناسائی مواد اولیه ساختمانی و سنگ‌های تزئینی در نیمه شمالی استان از دیگر مصوبات سفرهای هیئت دولت بوده و به‌طور 100 درصد انجام شده که به دلیل ویژگی‌ها و اهمیت آنها در استان مورد توجه مسئولان استانی و بازدیدکنندگان قرار گرفت.

انجام اکتشافات معدنی در استان فارس با استفاده از ژئوفیزیک هوائی از دیگر مصوبات سفرهای استانی بوده  که  برای اولین بار در کشور به‌صورت 100 درصد توسط متخصصان ایرانی انجام شده و در مرحله تلفیق داده‌ها و معرفی مناطق امیدبخش  و پیشرفت 40 درصدی است.

شایان ذکر است که این نمایشگاه همزمان با آغاز یکصدمین سفر استانی هیات دولت توسط مهندس صادق عابدین استاندار فارس افتتاح و به مدت 4 روز مورد بازید اقشار مختلف مردم قرار گرفت.

برگزاری مراسم میلاد حضرت فاطمه زهرا(س)


همزمان با فرخنده میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن طی مراسمی از همکاران زن مرکز قدردانی به عمل آمد. در این مراسم ضمن بیان فضائل حضرت زهرا (س) و نقش  تاثیرگذار زن در جامعه اسلامی با اهدای هدایایی از همکاران زن مرکز شیراز تجلیل  به عمل آمد.شایان ذکر است این مراسم با همکاری کارگروه حجاب و عفاف مرکز شیراز برگزار شد.

برگزاری کارگاه آموزشی ژئوتوریسم توسط مرکز شیراز


همچنین این مرکز با همکاری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس، انجمن غارنوردی ایران شعبه شیراز، انجمن جهانگردی و انجمن زمین‌شناسی دانشگاه پیام‌نور شیراز، کارگاه آموزشی یک‌روزه با عنوان ژئوتوریسم استان فارس برگزار کرد. در این کارگاه آموزشی، مهندس آرزومان فرهنگ کارشناس این مرکز درباره تعاریف، مبانی و پیشینه مطالعات زمین‌گردشگری (ژئوتوریسم) در کشور سخنرانی کرد و فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این زمینه را تشریح کرد. همچنین خانم عاطفه نیمروزی به بررسی توانمندی‌های ژئوتوریسم استان فارس و معرفی ژئوپارک سپیدان و خانم نکویی از اساتید دانشگاه در خصوص جایگاه ژئوتوریسم در صنعت گردشگری و آقای قاسم قادری از انجمن غارنوردی ایران در خصوص ژئوتوریسم غارهای ایران سخنرانی کردند.

کلید واژه ها: فارس


نظر شما :