زمین‌شناسی پزشکی به کمک بیماریها می‌شتابد

۱۲ دی ۱۳۸۳ | ۱۲:۱۶ کد : ۲۱۲۱ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۷۳
دکتر پدرام ناوی مدیریت زمین‌شناسی زیست محیطی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور ضمن بیان این مطلب در گفت و گو با خبرنگار گروه خبری این سازمان تصریح کرد : بشر ...

زمین‌شناسی پزشکی یا ژئومدیسین شاخه‌ای از زمین‌شناسی زیست محیطی است که به بررسی ارتباط بیماری‌ها و درمان آنها با وضعیت زمین‌شناسی می پردازد.
دکتر پدرام ناوی مدیریت زمین‌شناسی زیست محیطی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور ضمن بیان این مطلب در گفت و گو با خبرنگار گروه خبری این سازمان تصریح کرد : بشر از دیر باز سعی در مقابله و کاهش خسارات ناشی از حوادث غیرمترقبه جهانی  داشته که از جمله این حوادث میتوان به پدیده‌های زمین‌شناختی چون زمین‌لرزه، آتشفشان، رانش و لغزش‌ها،سیل و توفان اشاره نمود.
با اشاره به اینکه دانشمندان ایرانی از گذشته‌های دور به ارتباط زمین و بسیاری از بیماریها پی برده بودند مدیریت زمین‌شناسی زیست محیطی ادامه داد : علاوه بر دانشمندان ایرانی محققین دیگری از سایر ممالک به بررسی این آثار پرداخته‌اند و برخی نیز بدون داشتن دانش ژئومدیسین فقط شاهد و ثبت کننده ارتباط بیماریها با وضعیت زمین بوده‌اند که میتوان به مارکوپولو ، سیاح مشهور ایتالیایی اشاره کرد که درباره مرگ مرموز اسبهای اروپایی در منطقه‌ای از چین می‌نویسد که پس از گذشت چند قرن علت مرگ را وجود سلنیوم زیاد در خاک دانسته‌اند.
وی با بیان اینکه بسیاری از بیماریها در مناطق مختلفی بصورت اپیدمی شایع میگردند، تصریح کرد : اپیدمی شدن یک بیماری در یک منطقه خاص بسیار خطرناک است و به نحوی به مربوط به پدیده‌ها و وضعیت زمین‌شناختی منطقه می‌باشند برای مثال مواد سوزان آتشفشانها علاوه برکشندگی سریع سبب آزاد شدن گازهای سمی خطرناک در گستره وسیع ( بیش از 10000 کیلومتر مربع ) می‌شود که این گازها سبب ایجاد بیماریهای ریوی و متاسیون‌های پوستی و... میشوند.
مدیریت زمین‌شناسی زیست محیطی با بیان اینکه خروج گازهای سمی و آزاد شدن مواد و ایجاد ترکیبات فرار در حین زمین‌لرزه‌سبب مسمومیت‌های شدید در منطقه (معادن) می‌شود، تصریح کرد : علاوه برآن به سبب ایجاد شرایط احیا و فساد بافتهای حیوانی احتمالی آلودگی آبهای سطحی و زیرزمینی به شدن افزایش می‌یابد.
ناوی افزود : در مجموع زمین‌لرزه می‌تواند سبب به‌هم خوردن نظم اکولوژیکی در یک منطقه ‌گردد بطوریکه اولا گازهای سمی امکان راهیابی به سطوح فوقانی زمین و یا حتی جو را پیدا می‌کنند و در ثانی لایه‌های محصور سمی  (لایه‌های سرب، جیوه، سیانور، و ارسنیک) امکان مجاورت آبهای زیرزمینی را پیدا می‌نمایند بنابراین احتمال تغییر شیمی آبهای زیر‌زمینی به شدن افزایش می‌یابد.
وی با اشاره به تاثیر مستقیم خشکسالی به آبهای زیرزمینی، خاطرنشان ساخت : در پدیده خشکسالی ابتدا سطح آب زیر‌زمینی کاهش یافته که این عمل سبب تغییر منطقه غیر‌اکسیدان با اشباع کامل به منطقه اکسیدان با اشباع متفاوت می‌گردد که تغییرات میزان اکسیداسیون سبب تبدیل مواد نامحلول به محلول در آب می‌گردد که در نهایت این مواد در آب حل گشته و با استخراج و مصرف آن جان انسانها به خطر می‌افتد.
ناوی ادامه داد : پدیده‌هایی چون راهیابی باطله‌های مواد معدنی سمی بر اثر استخراج و ذخیره آنها به آب زیرزمینی و شبکه هیدروگرافی، راهیابی باطله‌های مواد معدنی بر اثر تغییر سطح اساس سفره‌های زیرزمینی بخاطر سیل و خشکسالی، تبدیل مواد سمی نامحلول به محلول، آزاد شدن گازهای سمی در هنگام زمین‌لرزه، انتشار مواد سمی بر اثر آتشفشان، شیوع بیماریهای بومی علی‌الخصوص مسمومیتها و کمبودهایی که اکثرا متاثر از شرایط زمین‌شناسی منطقه است و بالاخره آلودگی‌های میکروبی و شیمیایی آب بر اثر فیلتر‌های طبیعی، همگی از جمله مواردی هستند که لزوم بررسیهای زمین شناسی را در امور بهداشتی یک ناحیه گوشزد می‌نماید.
دکتر ناوی مدیریت زمین‌شناسی زیست محیطی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در خاتمه تصریح کرد : برای پیشبرد هرچه بهتر و رسیدن سریعتر اهدافی که سلامتی جامعه راحفظ می‌نمایند، مطالعات زمین‌شناسی زیست‌محیطی در گستره ایران زمین امری ضروری به نظر می‌رسد.
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :