ارائه فناوری‌های نوین ایران در بخش ژئومتیکس به کشورهای همسایه

۱۲ تیر ۱۳۹۱ | ۱۵:۴۳ کد : ۲۱۲۲۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۵۸
با توجه به نگاه ویژه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به دانش ژئومتیکس...

با توجه به نگاه ویژه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به دانش ژئومتیکس، امکان صدور خدمات فنی و مهندسی کشورمان در این بخش به کشورهای همسایه وجود دارد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نخستین سمینار تخصصی ژئومتیکس و فناوری‌های نوین در زمین‌شناسی و اکتشاف صبح امروز با حضور استادان، کارشناسان و علاقه‌مندان این عرصه در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور آغاز به کار کرد.

 در همین زمینه مهندس فریبرز بنی‌آدم دبیر علمی این سمینار با بیان این‌که نگاه ویژه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به دانش ژئومتیکس، امکان صدور خدمات فنی و مهندسی کشورمان در این بخش به کشورهای همسایه را فراهم کرده، یادآور شد: البته تاکنون فعالیت‌های گسترده‌ای در بخش ژئومتیکس در کشور تاجیکستان به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور انجام شده است.

وی از این نشست به عنوان یک همایش تخصصی به‌‌‌‌‌‌‌منظور بررسی کاربردها، روش‌های و فناوری‌های نوین در زمینه سنجش از دور وGIS  در زمین‌شناسی و اکتشاف یاد کرد و گفت: در حال حاضر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور سیاستی را در جهت گرایش بیشتر به سمینارهای تخصصی که از سطح علمی بالاتری نسبت به سمینارهای عمومی برخوردار هستند، دنبال می‌کند.

وی با بیان این که این سمینار با ارائه 11 مقاله تخصصی و کاربردی از اساتید دانشگاه‌های مختلف، کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و بخش‌ خصوصی برگزار شد، خاطرنشان کرد: کاربرد‌های مختلفGIS و دورسنجی در زمین‌شناسی و اکتشاف از جمله بررسی مخاطرات طبیعی با استفاده از تداخل‌سنجی راداری، استفاده از سنجش از دور حرارتی در علوم‌زمین، استفاده از دورسنجی فراطیفی در تهیه نقشه های آلتراسیون و زمین‌شناسی در این نشست بررسی و مطالعه شد.

دبیر علمی سمینار تخصصی ژئومتیکس و فناوری‌های نوین در زمین‌شناسی و اکتشاف در خصوص امکان ارائه دستاوردها و فناوری‌های نوین ژئومتیکس به کشورهای همسایه یادآور شد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با توجه به نگاه ویژه‌ای که ریاست سازمان از سال‌های گذشته به فناوری‌های نوین در همه بخش‌ها و به خصوص در زمینه  GIS و دور‌سنجی داشته، از رشد خوبی در این زمینه برخوردار بوده و در این زمینه پیشتاز عمل کرده است.

وی در ادامه افزود: با در نظر گرفتن تجربیات به دست آمده در بخش ژئومتیکس، می‌توان گفت در مقایسه با کشورهای اطراف از  پیشرفت بسیار بالاتری برخوردار هستیم و با توجه به وجود ارتباطات علمی مناسب با دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی بین‌المللی، فناوری‌های کشورمان در بخش ژئومتیکس قابل ارائه به دیگر کشورهای از جمله کشورهای همسایه خواهد بود.


 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :