تفاهم نامه توسعه همکاریهای معدنی بین ایران و سودان به امضا رسید

۱۲ تیر ۱۳۹۱ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۱۲۳۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۹۸
مقدمات همکاری‌های بین دوکشور که به امضای تفاهم نامه فوق انجامید؛ درسازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و پیرو سفر کارشناسان 2 کشور درماه های گذشته ...
تفاهم نامه همکاری در زمینه توسعه همکاریهای معدنی بین وزارت صنعت ، معدن و تجارت و وزارت معدن کشور سودان به امضا رسید
مقدمات همکاری‌های بین دوکشور که به امضای تفاهم نامه فوق انجامید؛ درسازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و پیرو سفر کارشناسان 2 کشور درماه های گذشته کلید خورد.
در حین بازدیدهای دوره‌ای و آشنایی با توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در خصوص اکتشاف موادمعدنی و تجهیز و توسعه آزمایشگاه‌های تخصصی علوم زمین؛ دراین سفر مدیران دوکشور به توافقاتی درخصوص اجرای پروژه های درهواستی کشور سودان توسط متخصاصان ایرانی دست یافتند.
این تفاهم نامه در زمینه اکتشاف و تجهیز آزمایشگاههای معدنی سودان به امضای محمد صادق مفتح قائم مقام وزیر صنعت ، معدن و تجارت کشورمان  و عباس صالح قائم مقام وزیر معدن کشور سودان رسید.
مفتح در این مراسم گفت: سودان کشوری با پتانسل بالا به خصوص در زمینه استحصال طلا است وحدودا  20 برابر ایران ظرفیت تولید طلا دارد که هنوزهم به صورت سنتی اینکار را انجام می شود.
وی سودان را کشوری با  زمینه های گسترده برای سرمایه گذاری معدنی توصیف و تصریح کرد : این کشور زمینه های سرمایه گذاری زیادی در معادن دارد و به همین منظور فعالیتهایی را سازمان زمین شناشی در زمینه اکتشاف ؛ تجهیز آزمایشگاه ها و انتقال تکنولوژی و راه اندازی یک آزمایشگاه مرجع برای این کشور در آنجا شروع کرده است.
مفتح اظهار کرد: دو تفاهم نامه در این زمینه تا به حال امضا شده واین سومین تفاهم نامه است .
وی همچنین در این نشست پیشنهاد کرد که یک "نمایشگاه تخصصی سرمایه گذاری معدنی در سودان"  در ایران برگزار شود و سرمایه گذاران ایرانی برای اینکار دعوت شوند .
قائم مقام وزیر صنعت ، معدن و تجارت تاکید کرد : فضای سودان فضای بکری برای سرمایه گذاری های معدنی از سوی فعالین بخش خصوصی کشورمان است  و دولت نیز همه گونه همکاری را در این زمینه اعمال خواهد کرد.
سودان کشوری معدنی با تولید سالانه 70 تن طلا است که تنها در شش ماه گذشته 36 تن طلا به صورت استخراج سنتی از معادن این کشور برداشت شده است و برای حدود 500 هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است.
وجود مشکلات زیست محیطی و بهداشتی و وجود مواد خطرناک و سمی در حین عملیات استحصال طلا سالانه منجر به مرگ 300 نفر در معادن این کشور می شود.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :