نشانه‌ای از فوران آتشفشانی در دماوند وجود ندارد

۱۳ تیر ۱۳۹۱ | ۱۳:۱۲ کد : ۲۱۲۴۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۰۷
همزمان با 13 تیر و روز ملی دماوند آثار هر گونه فوران آتشفشانی در دماوند...

معاون زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، همزمان با 13 تیر و روز ملی دماوند آثار هر گونه فوران آتشفشانی در دماوند را در حال حاضر رد کرد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون زمین‌شناسی این سازمان همزمان با 13 تیر و روز ملی دماوند، گفت: کوههای آتشفشانی از جمله پدیده‌های زمین‌شناسی در کمربندهای کوهزایی کره‌زمین به‌شمار می‌آیند و دماوند نیز با شکل زیبا و بی‌بدیل، باشکوه و استوار نماد ملی ایرانیان محسوب می‌شود.

دکتر جلیل قلمقاش افزود: بر اساس مطاعات موجود قدیمی‌ترین فوران‌های آتشفشان دماوند مربوط به 1800 تا 800 هزار سال گذشته بوده و جوانترین فعالیت آتشفشان دماوند طبق مطالعات سن‌سنجی ایزوتوپی در 7 هزار سال گذشته رخ داده است.

به گفته وی وقتی صحبت از آتشفشان‌ها می‌شود مردم طبیعت لطیف، سرسبز و زیبای دامنه‌های دماوند را به یاد می‌آورند.

 معاون زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این که در دهه‌های اخیر هیچ کدام از آتشفشان‌های ایران مواد مذاب و مواد آتشفشانی پرتابی نداشته‌اند، خاطرنشان کرد: در ایران پنج آتشفشان نیمه خاموش یا خفته شامل دماوند، سهند، سبلان، تفتان و بزمان وجود دارد که با توجه به خروج گاز و وجود چشمه‌های آب گرم در اطراف آن‌ها خاموش و غیرفعال نیستند؛ بلکه در زمان حاضر خفته‌اند.

قلمقاش با اشاره به این که با توجه به قرارگیری این آتشفشان‌ها در کمربند کوهزایی آلپ-هیمالیا احتمال فعالیت مجدد آنها وجود دارد، تصریح کرد:  فعالیت و بیداری دوباره آتشفشان­های نیمه خاموش همراه با خسارت­های شدید و گاه جبران­ناپذیر است.

به گفته وی این هشدار زمین‌شناسان به معنی اینکه همین لحظه احتمال وقوع فعالیت آتشفشانی وجود دارد، نیست بلکه به جای هراس باید به فکر ایجاد مراکز پایش همیشگی در اطراف آتشفشان‌های یادشده باشیم، زیرا با در اختیار داشتن اطلاعات مناسب زمین‌شناسان قادر خواهند بود رفتار آینده یک آتشفشان را پیش‌بینی کنند.

یادآور می‌شود، جامعه کوهنوردی کشور از سال ۱۳۸۴ روز سیزدهم تیر را که در تقویم باستانی ایران مقارن «جشن تیرگان» بوده، به عنوان روز ملی دماوند معرفی کرده است. در فراهان جشن تیرگان در اول ماه تیر برگزار می‌شود و این آیین به ثبت ملی نیز رسیده است. در مازندران نیز جشن تیرگان با نام "تیرماه سیزده شو" در شب سیزدهم آبان ماه برگزار می‌شود. این جشن درگرامیداشت ستاره باران‌آور در فرهنگ ایرانی است و بنا به سنت در روز سیزدهم ماه تیر انجام می‌شود.

همچنین در تاریخ‌های سنتی تیرگان روز کمان‌کشیدن آرش کمانگیر و پرتاب تیر از فراز البرز است و جشن تیرگان به روایت ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه، روز بزرگداشت مقام نویسندگان در ایران باستان بوده ‌است.


 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :