برگزاری المپیاد علمی زمین‌شناسی برای نخستین بار در کشور

۱۸ تیر ۱۳۹۱ | ۲۲:۱۴ کد : ۲۱۲۶۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۸۳
المپیاد علمی زمین‌شناسی برای نخستین بار در کشور برگزار...

به دنبال نشست شورای برنامه‌ریزی المپیاد علمی دانشجویی کشور، المپیاد علمی زمین‌شناسی برای نخستین بار در کشور برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، رئیس مرکز تحقیقات، ارزشیابی، اعتبار‌سنجی و تضمین کیفیت آموزش عالی و نایب رئیس شورای برنامه‌ریزی المپیاد علمی دانشجویی کشور از برگزاری المپیاد علمی زمین‌شناسی طی سال جاری خبر داد و گفت: به دنبال نشست شورای برنامه‌ریزی المپیاد علمی دانشجویی کشور، درخواست همکاری مرکز المپیاد با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به منظور برگزاری المپیاد علمی زمین‌شناسی، مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

جواد حاتمی، افزود: مقدمات برگزاری المپیاد علمی زمین‌شناسی برای سال آتی و در هیجده المپیاد علمی دانشجویی کشور در نظر گرفته شده است.

لازم به ذکر است ششمین المپیاد جهانی دانش‌آموزی در رشته زمین‌شناسی که هر ساله در یکی از کشورها برگزار می شود، امسال در آرژانتین برگزار شد و مقرر شده سال ۲۰۱۳  المپیاد زمین‌شناسی در کشور هند برگزار شود.

گفتنی‌ست، المپیاد جهانی علوم زمین (International Earth Science Olympiad) یا به اختصار (IESO) مسابقه سالانه‌ای است که برای دانش‌آموزان مقطع دبیرستان برگزار می‌شود و اولین بار در سال ۲۰۰۴ برگزاری این مسابقات را کره جنوبی پیشنهاد کرد که در سال ۲۰۰۷ در همین کشور المپیاد مذکور برگزار شد.

لازم به ذکر است، در سال‌های ۲۰۰۸، ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به ترتیب فیلیپین، تایوان، اندونزی، ایتالیا و ژاپن میزبان المپیاد بودند ولی در سال ۲۰۱۲ به دلیل وقوع سونامی در ژاپن این مسابقات به آرژانتین منتقل شد.

IESO به عنوان یکی از مهمترین فعالیت‌های سازمان بین‌المللی آموزش علوم‌زمین (InternationalGeoscience Education Organization) یا به اختصار (IGEO) بوده و تمام کشورهای جهان را تشویق می‌کند در ساختار آموزشی خود این المپیاد را گنجانده و از دانش‌آموزان علاقه‌مند به شرکت در آن حمایت کنند تا دانش‌آموزانی که برنده مسابقات ملی خود شده‌اند برای شرکت در این المپیاد دعوت شوند.

یادآور می‌شود، متاسفانه در ایران در اکثر رشته‌ها المپیاد کشوری برگزار می‌شود ولی متاسفانه تاکنون در مورد علوم‌زمین اینگونه نبوده، که بر همین اساس به منظور تشویق دانش‌آموزان و گسترش علم زمین‌شناسی در کشور، المپیاد علمی زمین‌شناسی  در ایران برگزار خواهد شد.

شایان ذکر است، تاکنون گروه‌های‌ زمین‌شناسی دوره‌های متوسطه در سراسر کشور اقدام به برگزاری المپیاد زمین‌شناسی به‌طور آزمایشی در سطح استان‌های خود کرده‌اند، که امید است این روند منجر به گسترش علم زمین‌شناسی و ایجاد انگیزه برای فراگیری این دانش در میان جوانان کشورمان شود.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :