تدوین آیین نامه اجرایی قانون معادن، فعالیت بخش خصوصی را تسهیل می کند

۲۰ تیر ۱۳۹۱ | ۱۴:۲۶ کد : ۲۱۲۶۲ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۷۲۵
آیین نامه اجرایی قانون معادن، فعالیت بخش خصوصی در بخش معدن را تسهیل می کند و....
وجیه الله جعفری معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت، با بیان این مطلب و با بیان اینکه تدوین آئین‌نامه اجرایی قانون فضا برای فعالیت بخش خصوصی براساس اصل ۴۴ قانون اساسی فراهم می‌شود، گفت: این آئین‌نامه با نظر تشکل‌های خصوصی در حال تنظیم است که امیدواریم بزودی تکمیل شود.
وی افزود: نکات ظریفی در قانون معادن برای کمک به بخش خصوصی مطرح شده که اختصاص پشتوانه مالی مناسب از محل درآمدهای معادن از جمله این نکات است.
جعفری اظهار داشت: از طرفی زیر‌ساخت‌های لازم برای توسعه بخش معدن از محل همین درآمدها و اعتباراتی که با پشتوانه اخذ حقوق دولتی به‌دست می‌آید، تامین خواهد شد.
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت در ادامه با بیان این‌که دولت در حوزه اکتشاف باید نقش حاکمیتی ایفا کند، افزود: این امر به معنی حضور نداشتن بخش خصوصی در این حوزه‌ها نیست و باید زمینه مناسب برای حضور فعالان معدنی در اکتشاف نیز فراهم شود.
وی اضافه کرد: در همین راستا در قانون معادن چند نکته برای تسهیل فعالیت بخش خصوصی در این حوزه مطرح شده به طوری‌که مقرر است، افرادی که دارای صلاحیت هستند و کار اکتشاف را به‌طور علمی انجام می‌دهند در میزان ذخیره کشف شده معدن شریک می‌شوند.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: این ا‌فراد می‌توانند تا ۲۵ سال از معدن کشف شده بهره‌برداری کنند و این زمان تا پایان میزان ذخایر قابل تمدید است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: وقتی خود فعال معدنی شریک ذخیره معدن باشد، کار اکتشاف با دلسوزی بیشتری انجام می‌گیرد.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :