نشست مرکز پژوهش‌های زمین‌شناسی و اکتشافی گیلان با مدیران استان برگزار شد

۲۷ تیر ۱۳۹۱ | ۱۸:۵۹ کد : ۲۱۲۷۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۶۵
نشست سرپرست مرکز پژوهش‌های زمین‌شناسی و اکتشافی در استان گیلان ...

نشست سرپرست  مرکز پژوهش‌های زمین‌شناسی و اکتشافی در استان گیلان با معاونت برنامه‌ریزی استانداری و سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت با هدف بررسی راهکارهای گسترش فعالیت‌های زمین شناسی و اکتشافی در رشت برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به نقل از روابط‌عمومی مرکز پژوهش‌های زمین‌شناسی و اکتشافی  گیلان، دکتر پانته‌آ گیاهچی ضمن معرفی کارشناسان جدید مرکز، توضیحاتی درباره فعالیت‌ها، روش‌های کاهش خطرات در راستای طرح مخاطرات کاسپین جنوبی و طرح‌های پیشنهادی از سوی مرکز ارائه کرد.

در این نشست مهندس محمدحسین اصغریان معاون برنامه‌ریزی استانداری گیلان با اشاره به نقش زمین‌شناسی در پیشرفت و توسعه استان، به لحاظ استفاده از اطلاعات در پروژه‌های عمرانی همکاری‌های لازم با مرکز را اعلام کرد.

همچنین دکتر علی منتظری سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان نیز با بیان که مرکز بایستی از لحاظ پیشنیه کارهای تحقیقاتی در گیلان کاملا مطالعه داشته باشد، یادآور شد: در طرح‌های سواحل دریای خزر با شرکت نفت مذاکره شد و به پرهیز از دوباره کاری در برخی از موضوعات طرح‌ها تاکید شد و همچنین در سفر چهارم هیات دولت پیگیری مرکز گیلان در مصوبه استانی قرار گیرد.

در پایان وی، ضمن تشکر از کارشناسان مرکز افزود: امید است با اجرایی شدن مصوبات هیات دولت در امر فعالیت‌های زمین‌شناسی و اکتشافی و تشکیل کارگروه‌های تخصصی مرتبط با علوم زمین در پیشبرد اهداف استان گامی موثر باشد.

سومین نشست تخصصی طرح مخاطرات کاسپین جنوبی در بندرانزلی
همچنین سومین نشست تخصصی طرح مخاطرات کاسپین جنوبی با حضور مدیران استان و پژوهشگران سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به همراه کارشناسان خارجی آقایان پروفسور مارک دو باتیست و خانم دکتر سیسیلی بیتمن از دانشگاه برنت کشور بلژیک و جمعی از زمین شناسان در کمپ مرکزی بندرانزلی برگزار شد.
در ابتدا آقای مهندس خلیل بهارفیروزی در این نشست ضمن معرفی طرح مخاطرات کاسپین جنوبی پیرامون اهداف و ماموریت های این طرح توضیحاتی ارائه کرد. ایشان با توجه به اینکه، طرح مخاطرات در استان گیلان اجرا می‌شود، ایجاد تعامل، همکاری و هماهنگی با سایر دستگاه‌های اجرایی بویژه مدیریت بحران  استانداری گیلان را اشاره کردند.
مهندس کریمی باوندپور از کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، توضیحاتی در خصوص تهیه نقشه زمین‌شناسی 1:25000 در راستای گسل آستارا، تهیه گزارش زمین ساخت حوضه کاسپین جنوبی، شناسایی مناطق محیط‌های رسوبی و معرفی گروه‌های مختلف سازمان در طرح مخاطرات کاسپین جنوبی مستقر در کمپهای استان گیلان ارائه کردند.
در ادامه نشست مهندس افشین کریم‌خانی کارشناس رسوب‌شناسی مدیریت زمین‌شناسی دریایی، اشاره‌ای به نحوه مغزه‌گیری و مطالعات انجام شده در مناطق رسوب دریایی و سواحل به خصوص مطالعه موردی تالاب بندرانزلی و نمایش نحوه پراکندگی عناصر ژئوشیمیایی نیز پرداختند.
همچنین دکتر گیاهچی سرپرست مرکز پژوهش‌های زمین‌شناسی و اکتشافی گیلان با اشاره به معرفی مرکز و طرح‌های مختلف استانی اظهار داشت: که با توجه به توانایی کارشناسان مرکز در موضوعات مختلف گرایش های زمین‌شناسی در طرح مخاطرات کاسپین جنوبی در لایه های مرتبط فعالیت کنند.
آقای مهندس افشین عزیزی مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان در پایان نشست ضمن تشکر و خیرمقدم از کارشناسان خارجی دانشگاه برنت کشور بلژیک و پژوهشگران سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اظهار داشت: آغاز پروژه طرح مخاطرات کاسپین جنوبی در استان گیلان بدون شک تعامل دستگاههای اجرایی، دقت نظر، توجه و برنامه‌ریزی‌های اصولی علاوه بر ایجاد فرصت‌های شغلی جدید راهگشای رفع بسیاری از مشکلات در این زمینه باشد.


کلید واژه ها: گیلان


نظر شما :