مردم مناطق زلزله‌زده از حضور در نزدیکی سازه‌های آسیب‌دیده خودداری کنند

۲۵ مرداد ۱۳۹۱ | ۲۱:۳۰ کد : ۲۱۳۱۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۰۲
به دلیل وجود پس‌لرزه‌هایی که پس از زمینلرزه 2/6 ریشتری که 21 مرداد مناطقی از استان آذربایجان‌شرقی...

به دلیل وجود پس‌لرزه‌هایی که پس از زمینلرزه 2/6 ریشتری که 21 مرداد مناطقی از استان آذربایجان‌شرقی را لرزاند،  سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نسبت به حضور مردم مناطق زلزله‌زده در کنار سازه‌های  آسیب‌‌دیده هشدار داد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیرکل دفتر بررسی مخطرات  زمین‌شناختی سازمان که همراه اکیپ این سازمان در حال بازدید و بررسی میدانی مناطق زلزله‌زده شمال‌غرب کشور هستند، گفت: در حال حاضر مهم‌ترین موضوع پرهیز ساکنان مناطق زلزله‌زده اهر، هریس و ورزقان از استقرار چادرها در کنار سازه‌ها و خانه‌ها نیمه آسیب‌دیده است.

مهندس محمدجواد بلورچی، با بیان این که روز گذشته نیز پس‌لرزه دیگری با بزرگای 3/5 در مقیاس ریشتر مناطق آسیب دیده را لرزاند، تاکید کرد: در خواست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با توجه به شرایط حاکم بر منطقه از نظر لرزه‌خیزی و تغییراتی که در روند رخداد پس‌لرزه‌ها شاهد هستیم، رعایت بیشتر نکات ایمنی مورنظر است.

وی یادآور شد: مردم مناطق زلزله زده باید برای تامین امنیت خود همچنان در چادرهای اسکان موقت و به دور از سازه‌های آسیب دیده حضور داشته باشند و از تردد در کنار خانه‌های نیمه ویران جدا خودداری کنند.

این کارشناس، با بیان این که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بررسی گسترده 160 روستای آسیب دیده و به ویژه روستاهای دارای بیش از 50 درصد تخریب را در دستور کار خود قرار داده، خاطرنشان کرد: شرایط ساختگاه زمین‌شناسی همه روستای آسیب‌دیده از نظر خطر زمین‌لرزه، زمین‌لغزش، سیل و دیگر مخاطرات زمین‌شناختی از سوی کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در حال بررسی است که نتایج به دست آمده، پس تکمیل و نهایی شدن به استانداری آذربایجان‌شرقی و هیات دولت ارائه خواهد شد.

بلورچی در ادامه با بیان این که گسلش شناسایی شده به صورت شرقی-غربی است، یادآور شد: خطوط انتقال انرژی به ویژه انتقال گاز با جهت شمالی-جنوبی گسل مورد نظر را قطع می‌کنند که همین امر این خطوط را در معرض خطر قرار داده است.

مدیرکل دفتر بررسی مخطرات  زمین‌شناختی با اشاره  به گسلش راست‌گرد زمینلرزه اخیر که در منطقه که بیش از  65 سانتیمتر اندازه‌گیری شده، بررسی خطوط انتقال گاز از نظر احتمال گسیختگی را ضروری عنوان کرد: با توجه به ویژگی‌های زمین‌شناختی رومرکز زمینلرزه که در بخش شمالی مستعد زمین لغزش است، بازبینی محل استقرار دکل‌های فشار قوی انتقال نیرو به دلیل احتمال گسیختگی پی آن‌ها بسیار ضروری است.

شایان ذکر است، کارشناسان گروه لرزه‌زمین‌ساخت و زلزله‌شناسی دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناختی و همچنین مدیریت زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی شمال‌باختر کشور(مرکز تبریز) با بازدید و بررسی میدانی منطقه رومرکز زمینلرزه‌های 21 مرداد آذربایجان شرقی، رد گسل مسبب زمینلرزه را در جنوب ورزقان شناسایی کردند و بر اساس مدل‌سازی،  این منطقه شدت جنبش 8-9 را در مقیاس MSK متحمل شده است.

کلید واژه ها: آذربایجان شرقی


نظر شما :