عملکرد مدیریت زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال باختری کشور

۲۷ مرداد ۱۳۹۱ | ۱۵:۳۶ کد : ۲۱۳۱۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۳۲
به دنبال وقوع زمینلرزه 21 مرداد در منطقه ورزقان و اهر واقع در استان آذربایجان شرقی...

به دنبال وقوع زمینلرزه 21 مرداد در منطقه ورزقان و اهر واقع در استان آذربایجان شرقی، عملکرد مدیریت زمین شناسی و اکتشافات معدنی مرکز تبریز اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، مهندس محمد فریدی معاون مدیریت زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال باختری کشور درباره عملکرد مجموعه متبوع خود پس از رخداد زمین لرزه 21 مرداد سال جاری که مناطقی از  اهر و ورزقان واقع در استان آذربایجان شرقی را لرزاند، گفت: به عنوان نخستین گام پس از وقوع زمینلرزه، نــماینده این مدیریت به جلسه اتاق بحران استان برای انجام هماهنگی ها درقالب کارگروه مخاطرات اعزام شد و مدیر سازمان نیز در جلسات اضطراری فرمانداری های اهر و ورزقان حاضر شد.

وی با بیان این که گروه های  متخصص و زمین شناس با حضور در برنامه های تلویزیونی و رادیویی به  اطلاع زسانی در ارتباط با زمین لرزه منطقه برای عموم پرداختند، یادآور شد: جمع آوری اطلاعات در مورد مشخصات و پارامترهای لرزه ای رخداده از منابع داخلی و خارجی و اعزام اکیپ های تخصصی برای بررسی های میدانی از مهم ترین اقدامات مدیریت زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال باختری کشور در این برحه زمانی بود.

فریدی خاطرنشان کرد: کارشناسان ارشد سازمان زمین شناسی شمال باختری، صبح 22 مرداد برای انجام برداشت های زمین شناسی کلی و بازدید میدانی از برآورد شدت زمین لرزه به منطقه اعزام شدند و طی این ماموریت شکستگی ها و دگرریختی های زمین به طور کلی برداشت شدند.

معاون  مدیریت زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال باختری کشور در ادامه گفت: دو گروه تخصصی دیگر از سازمان زمین شناسی واکتشافات معدنی کشور و پژوهشکده علوم زمین طی روزهای 22 و 23 مرداد  به منطقه عزیمت کردند که متشکل از اعضای هئیت علمی پژوهشکده علوم زمین، مشاور عالی سازمان، معاون پژوهش پژوهشکده علوم زمین، رییس شورای راهبردی مخاطرات زمین شناختی سازمان، کارشناس ارشد گروه لرزه زمین ساخت و مدیر کل زمین شناسی زیست محیطی و مخاطرات بودند.

وی درباره بخشی از نتایج اولیه مشاهدات میدانی زمین شناسان از مناطق آسیب دیده، یادآور شد: بنا به مطالعات انجام شده از گذشته گسل مسبب زمین لرزه و دست کم بخش بزرگی از آن در نقشه های منتشر شده از سوی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به نقشه درآمده بود.

به گفته فریدی،  گسیخت زمین لرزه 21 مرداد  در 13 کیلومتری جنوب خاوری شهر ورزقان در مسیر جاده خوجا به ورزقان درگستره ای به پهنای 200 متر با راستای عمومی خاوری – باختری مشاهده می شود و ویژگی های هندسی و ساز و کار گسله زمین لرزه جنوب ورزقان با شیب بسیار تند به سوی جنوب و جابجایی ظاهری سطحی نزدیک به 50 سانتی متر افقی و تا 25 سانتی متر شاقولی را با راستای خاوری- باختری به درازای دو کیلومتر اندازه گیری شده و انتظار می رود گسیخت سطحی درهمین راستا به 15 تا 20 کیلومتر ادامه داشته باشد.

معاون  مدیریت زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال باختری کشور، با بیان این که بر پایه مشاهدات میدانی و داده های ریخت زمین ساختی،  گسله  یاد شده در گذشته لرزه ای خویش نشانه هایی از زمین لرزه های کهن را آشکار می کند، خاطرنشان کرد: بیشینه جابجایی افقی تجمعی حاصل از این زمین لرزه های کهن تا پنج متر در محل گسیخت جوان در گذر از رودخانه سرند چای با ساز و کار راستالغز راستگرد قابل مشاهده است.

وی در ادامه افزود: بر همین پایه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور بر پیشنهاد خود در خصوص انجام مطالعات بزرگ مقیاس پارینه لرزه شناسی با هدف تعیین پارامترهای لرزه ای گسله های منطقه آذربایجان که از چندی پیش تقدیم مسئولان پارلمانی استان شده، تاکید دوباره دارد.

فریدی با اشاره به انجام هماهنگی بیشتر در تنظیم مأموریت های زمین شناسان یادآور شد: در حال حاضرکارشناسان زمین شناس این مدیریت در قالب 5 اکیپ زمین شناسی با انجام بررسی های میدانی در مناطق اسیب دیده از زمین لرزه، در حال تهیه بانک اطلاعاتی شدت زمین لرزه برای ارائه به مقامات استانی و همچنین تهیه نقشه شدت (Intensity map) هستند.

کلید واژه ها: آذربایجان شرقی


نظر شما :