عبدالعظیم حقی‌پور؛ معاون کمیسیون نقشه‌های علوم‌زمین جهان دارفانی را وداع گفت

۲۸ مرداد ۱۳۹۱ | ۱۷:۴۲ کد : ۲۱۳۲۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۷۹
عبدالعظیم حقی‌پور از پیشکسوتان زمین شناسی کشور و مسوول کمیته ملی پروژه‌های بین‌المللی علوم‌زمین یونسکو ...

عبدالعظیم حقی‌پور از پیشکسوتان زمین شناسی کشور و مسوول کمیته ملی پروژه‌های بین‌المللی علوم‌زمین یونسکو و همچنین معاون کمیسیون نقشه‌های علوم‌زمین جهان ،  دیده از جهان فروبست.

به‌گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور؛ این زمین‌‌شناس برجسته کشور روزچهارشنبه 25 مردادماه دارفانی را وداع گفت.مجلس یادبود آن فقید از دست‌رفته، روزچهارشنبه اول شهریورماه درمسجد‌الرضا واقع در خیابان خرمشهر، میدان نیلوفر از ساعت 16:15 الی 17:45 برگزار می‌شود.

دکتر حقی‌پور، درسال 1318  در شهر دزفول چشم به جهان گشود.  وی  در سال 1342   در مقطع کارشناسی   در رشته زمین شناسی از دانشکده علوم دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و به واسطه علاقمندی به دانش زمین شناسی و با تلاش های مستمر خود موفق به اخذ  کارشناس‌ارشد زمین شناسی از دانشکده علوم دانشگاه تهران و دکترا  از دانشگاه گرنوبل فرانسه شد.

وی از سال 1342 با استخدام در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به عنوان کارشناس زمین شناس، مسئول اکیپ رسمی، مدیر قسمت زمین ساخت و زلزله شناسی، مدیر قسمت زمین شناسی منطقه ای، سرپرست امور زمین شناسی، مدیر امور زمین شناسی، کارشناس فنی، رئیس سازمان  تحقیقات زمین شناسی ومعدنی کشور و رییس خاورمیانه ای کمیسیون نقشه های جهان در کمیته ملی یونسکو  و   کارشناس تکتونیک جهانی   توانست تجارب بسیاری را در اختیار دانش پژوهان و علاقمندان به این علم قرار دهد.

سازمان  تحقیقات زمین شناسی ومعدنی کشور در دوره ریاست ایشان  و   با همکاری کمیسیون ملی نقشه های جهانی یونسکو، موفق به تهیه نقشه  لرزه زمین ساخت جهان و نقشه  زلزله شناسی کشورهای اسلامی  در مقیاس یک در 20 میلیونیم شد که نقشه مذکور، 25 کشور اسلامی را از اروپای جنوبی تا جنوب آفریقا و از آفریقا تا شرق آسیا را  شامل می شود   و  می‌توان گفت از اقیانوس اطلس شروع و به حاشیه اقیانوس آرام ختم شده است و منطقه فعال آلپ و هیمالیا را در بر می گیرد.

دکتر عبدالعظیم حقی پور در بیش از 25 نشست علمی بین المللی در کشورهای  مختلف شرکت داشته  و  با   ایراد سخنرانی   و  ارائه مقاله  نشانگر جایگاه علمی زمین شناسان ایران در مجامع جهانی بوده اند.

ایشان  در 25 مردادماه سال 1391، در سن 73 سالگی دیده از جهان فرو بست. روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، این ضایعه تلخ را به جامعه علمی کشور و خانواده‌ی آن مرحوم، تسلیت می‌گوید.

 


 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :