تاکید ایران و گینه‌بیسائو به تحکیم و توسعه همکاری‌های علمی و تحقیقاتی در بخش علوم‌زمین

۱۳ شهریور ۱۳۹۱ | ۲۱:۳۹ کد : ۲۱۳۴۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۳۷
به دنبال حضور مشاوران و وزیران گینه‌بیسائو در جمهوری اسلامی ایران، دو طرف به تحکیم و توسعه...

به دنبال حضور مشاوران و وزیران گینه‌بیسائو در جمهوری اسلامی ایران، دو طرف به تحکیم و توسعه همکاری‌های علمی و تحقیقاتی در بخش علوم‌زمین تاکید ورزیدند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، هیات بلندپایه گینه‌بیسائو پیش از ظهر امروز ضمن حضور در مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین واقع در کرج از نزدیک با دستاوردهای کشورمان در بخش مطالعات زمین‌شناسی و پیجویی و اکتشاف مواد معدنی آشنا شدند.

در این بازدید که با حضور آقایان " مامادو سالیو لامبا" مشاور رئیس‌جمهور در امور بازرگانی و مسائل سیاسی و اقتصادی، "دانیل گومز وزیر منابع‌طبیعی"، "ابوباکار امبا داهابا" وزیر دارایی گینه‌بیسائو و  "جایمی چرنو جالو" سفیر این کشور  انجام شد، حاضران از بخش‌های مختلف ژئومتیکس، ژئوفیزیک هوایی، مطالعات زمین‌شناسی و تهیه نقشه‌ها، مطالعات اکتشافی، زمین‌شناسی دریایی و پزشکی، نانوبیوزمین، آزمایشگاه‌‌های آنالیز نمونه‌های معدنی بازدید کردند.

در ادامه آقای "دانیل گومز وزیر منابع‌طبیعی" گینه‌بیسائو با بیان این که به نمایندگی از رئیس‌جمهور این کشور مایل است مراتب تشکر و خرسندی خود را به‌منظور حضور در جمهوری اسلامی ایران ابراز دارد، یادآور شد: ایران از نظر مطالعات علمی و تحقیقاتی در بخش علوم‌زمین در سطح بسیار بالایی قرار دارد.

وی ضمن ابراز امیدواری از توسعه همکاری‌های دوجانبه هر دو کشور خاطرنشان کرد: ایران کشوری هزار ساله و  کهن از نظر فرهنگی و تاریخی است که همین امر فرصت مناسبی برای گینه‌بیسائو به منظور توسعه فعالیت‌های تحقیقاتی در بخش علوم‌زمین است.

وزیر منابع طبیعی گینه‌بیسائو، ضمن ابراز خرسندی از استقبال مسوولان و مردم ایران تصریح کرد: در گذشته اطلاعات زمین‌شناسی و معدنی گینه‌بیسائو که توسط دیگر کشورها تهیه می‌شد در اختیار مسوولان دولتی قرار نمی‌گرفت که بر همین اساس امیدواریم داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز خود را به کمک کارشناسان جمهوری اسلامی ایران در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی به دست آوریم.

وی با بیان این که اطلاعات موجود در بخش زمین‌شناسی و اکتشافی گینه‌بیسائو بسیار قدیمی و مربوط به زمان استعمار هستند، خاطرنشان کرد:  به همین دلیل مایل هستیم،  کارشناسان ایرانی به ما کمک کند تا اطلاعات معدنی خود را به دست آوریم و آن در اختیار مردم و مسوولان خود  قرار دهیم.

وزیر منابع طبیعی گینه بیسائو، با اشاره به اذعان بسیاری از کارشناسان مبنی بر وجود پتانسیل گسترده معدنی در این کشور، خاطرنشان کرد: همانطور که جغرافیای گینه‌بیسائو نشان می‌دهد این کشور از مجمع‌الجزایر گسترده‌ای همراه با بخش خشکی تشکیل شده‌ است  که همین امر دستیابی به اطلاعات مورد نیاز برای تکمیل اطلاعات و  شناسایی ذخایر نفت و گاز را بسیار ضروری می‌سازد که امیدواریم به کمک دوستان خود در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران به این اطلاعات دست یابیم.

وی تاکید کرد: در قسمت شرقی گینه‌بیسائو معادن گسترده‌ای از زیرکونیم، الماس و طلا وجود دارد که امیدواریم جمهوری اسلامی ایران این مناطق را به صورت کامل برای ما شناسایی کنند.


در ادامه مهندس محمد‌تقی‌کره‌ای معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با باین اینکه امیدوارم خرسندی دولت و ملت گینه‌بیسائو با آغاز و اتمام پروژه‌های علوم‌زمین در این کشور تکمیل خواهد شد، گفت: تلاش‌های محققان و زمین‌شناسان زمانی به ثمر خواهد رسید که از نتایج این پروژه‌ها ملت گینه‌بیسائو بهره‌مند شوند و نتیجه آنرا در زندگی خود ببینند.

وی افزود: ما هم به عنوان بخش علوم زمین در جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل را برای توسعه همکاری‌ها داریم و امیدواریم فعالیت‌ها به صورتی باشد که هر چه زودتر نتایج آن در گینه‌بیسائو قابل مشاهده باشد.

کره‌ای، توسعه ارتباطات در بخش‌های مختلف با کشورهای آفریقایی را به عنوان یکی از سیاست‌های دولت ایران یاد کرد و افزود:  امیدواریم بتوانیم رسالت خود را براساس دین اسلام در کشورهای دیگر انجام دهیم و نقش موثری در توسعه همه‌جانبه کشورهای آفریقایی داشته باشیم.

معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: بر همین اساس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران نقش زیادی در شناسایی مواد معدنی کشور گینه خواهد داشت.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به تحریم 30 ساله کشورمان از سوی کشورهای خارجی، خاطرنشان کرد:  تحریم ایران متخصصان ما را وادار کرد روی پای خود بایستند و در بخش علوم‌زمین علاوه بر این که به خودکفایی دست یابند، از جهت آموزش و اجرای پروژه‌های مشترک با دیگر کشورها یشرفت قابل توجهی داشته است.

وی تصریح کرد:  جمهوری اسلامی ایران بر اساس تجربه 30 ساله خود پیش‌بینی می‌کند که وسعت 36 هزار کیلومتر مربعی این کشور را طی مدت کمتر ار یکسال شناسایی کند و پتانسیل‌های معدنی آن را به دولت و ملت این کشور معرفی کند.

معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت تصریح کرد:آزمایشگاه‌های تخصصی آنالیز طلا و همچنین شناسایی و معرفی ژئوپارک‌های گینه بیسائو را با توجه با پتانسیل خوب این کشور  پیگیری خواهیم کرد.

یادآور می شود، سفر چهار روزه «الام باکای سانها» رئیس‌جمهور گینه بیسائو به جمهوری اسلامی ایران در سال 2010 میلادی، یک بیانیه و 6 تفاهم‌نامه به همراه داشت و روسای جمهور دو کشور نسبت به تحکیم و تعمیق روابط خود در بخش‌های مختلف تاکید ورزیدند. 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :