نقشه پراکندگی ذخایر مس جمهوری اسلامی ایران تهیه شد

۲۰ شهریور ۱۳۹۱ | ۲۰:۵۲ کد : ۲۱۳۵۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۴۰
نقشه پراکندگی ذخایر مس در قالب طرح تهیه نقشه‌های مواد معدنی استراتژیک ایران...

نقشه پراکندگی ذخایر مس در قالب طرح تهیه نقشه‌های مواد معدنی استراتژیک ایران به همت کارشناسان مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین واقع در کرج تهیه شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس امید اردبیلی کارشناس مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین کرج و مجری تهیه نقشه‌های مواد معدنی استراتژیک ایران از تهیه نقشه پراکندگی ذخایر مس جمهوری اسلامی ایران خبر داد و گفت: از حدود 2 سال پیش با پیشنهاد دکتر ابراهیم راستاد مشاورعالی اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نقشه مواد معدنی استراتژیک ایران دردستور کار این سازمان قرار گرفت.

وی که در مراسم افتتاحیه سمینار یکروزه تخصصی کانه‌زایی مس در ایران سخن می‌گفت، یادآور شد: تهیه نقشه پراکندگی ذخایر مس جمهوری اسلامی ایران با همکاری معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و تحت نظارت دکتر حسینعلی تاج‌الدین از کاشناس‌ارشد این معاونت و به همت مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین کرج تهیه شده که به عنوان یکی از چندین محصول پروژه‌ تهیه نقشه مواد معدنی استراتژیک  کشورمان محسوب می‌شود.

به گفته اردبیلی در قالب طرح تهیه نقشه مواد معدنی استراتژیک ایران، نقشه‌های دیگری از برخی مواد معدنی کشورمان نیز تهیه خواهد شد که به زودی اعلام خواهند شد.

کارشناس مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین کرج با بیان اینکه اطلاعات مربوط به حدود 704 نقطه معدنی بر روی این نقشه وجود دارد، خاطرنشان کرد: از نظر منشا تشکیل سنگ‌ها تقسیم‌بندی‌هایی روی نقشه صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه به طور کلی در ایران 6 تیپ ذخیره مس شناسایی شده، تصریح کرد: در مجموع 6 نوع ذخیره شامل ذخایر مس رگه‌ای، پورفیری، ماسیوسولفاید، اسکارن، مانتو  و رسوبی در ایران وجود دارد اطلاعات آنها بر روی نقشه‌های مذکور به‌طور کامل وجود دارد.

اردبیلی، پایه نقشه مذکور را بر اساس نقشه‌های  زمین‌شناسی ساده شده عنوان کرد و افزود: یک گزارش کامل همراه نقشه با ارائه شده که اطلاعات کاملی مربوط به تیپ و نوع ذخایر در آن همراه با جداول ذکر شده است.

مجری طرح تهیه نقشه مواد معدنی استراتژیک ایران ضمن امیدواری از بهره‌برداری مطلوب از نخستین نقشه تهیه شده درباره پراکندگی ماده معدنی مس در کشورمان یادآور شد: با حمایت معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قارد به تکمیل نقشه‌ مورد نظر و همچنین تهیه نقشه پراکندگی برای سایر  مواد معدنی در کشورمان خواهیم بود.

به گفته وی اطلاعات مورد نیاز برای تهیه این نقشه از پایان‌نامه دانشجویان، رساله‌های دانشگاهی، گزارشات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و همچنین اطلاعات پایگاه داده‌های علوم‌زمین به دست آمده است.

اردبیلی اطلاعات موجود در نقشه پراکندگی مس در ایران را کاملا صحیح و قابل استناد عنوان کرد و گفت: علاوه بر مختصات نقاط ذکر شده اطلاعات سنگ میزبان، سن سنگ‌‌ها و عناصر همراه نیز بر روی جداول و در کنار گزارش نقشه موجود است که کارشناسان در تلاشند در آینده با اطلاعات کامل‌تر از میزان ذخیره و عیار، نقشه کامل و جامعی را ارائه کنند.


کلید واژه ها: تهران


نظر شما :