مناطق مناسب ژئوپارک در گیلان شناسایی می‌شوند

۰۹ مهر ۱۳۹۱ | ۱۷:۴۵ کد : ۲۱۳۸۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۶۷
مدیر مرکز پژوهش‌های زمین‌شناسی و اکتشافی گیلان از آغاز عملیات شناسایی مناطق مناسب ژئوپارک ...

مدیر مرکز پژوهش‌های زمین‌شناسی و اکتشافی گیلان از آغاز عملیات شناسایی مناطق مناسب ژئوپارک  در استان خبر داد.

مدیر مرکز پژوهش‌های زمین‌شناسی و اکتشافی گیلان ضمن اعلام این خبر گفت: در این طرح به دنبال مناطقی هستیم که از سه ویژگی چشم‌انداز طبیعی زیبا، ساختارهای زمین‌شناسی و میراث فرهنگی ارزشمند برخوردار است.

دکتر  پانته‌آ گیاهچی با بیان اینکه  این مناطق  پس از شناسایی  به یونسکو معرفی و در صورت داشتن شاخصه‌های لازم و تایید از سوی این سازمان به‌عنوان ژئوپارک معرفی می‌شوند، یادآور شد: در صورت اعلام منطقه‌ای به‌عنوان ژئوپارک، یونسکو اعتباری را برای حفاظت از این مناطق در نظر می‌گیرد.

وی یکی از اهداف ایجاد ژئوپارک را حفاظت از میراث زمین‌شناختی عنوان و تصریح کرد: برخی اتفاق‌های زمین‌شناختی مانند پیلولاوا میلیون‌ها سال طول می‌کشد و حفظ مکان‌هایی که چنین اتفاقاتی در آن افتاده برای آموزش و تحقیق در همه رده‌های علمی مهم است .

گیاهچی با بیان اینکه این پدیده ها به‌عنوان میراث طبیعی دارای ارزش بسیار هستند، یادآور شد: توسعه پایدار و  ایجاد ارتباط بین مردم و طبیعت از دیگر اهداف معرفی ژئوپارک‌ها است.

مدیر مرکز  پژوهش‌های زمین‌شناسی و اکتشافی گیلان ژئوپارک قشم  را به‌عنوان نخستین سایت معرفی شده ایران در یونسکو یاد کرد و گفت: نزدیکی به تالاب، کوه، دریا، بهره‌مندی از میراث فرهنگی، آب و هوای مناسب و دسترسی آسان و دشوار نبودن از ویژگی‌های مورد نیاز برای این مناطق است.

ژئوپارک بر اساس تعریف یونسکو منطقه‌ای است با وسعت کافی که مرزهای آن به وضوح مشخص شده و چندین پدیده بارز زمین‌شناسی درمحدوده آن قرار گرفته باشد و این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع پیرامونی خود نقش موثری ایفا کند. ژئوپارک ممکن است علاوه بر پدیده‌های زمین‌شناسی از آثار تاریخی، بوم‌شناسی، باستان‌شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی دیگر نیز برخوردار باشد.


کلید واژه ها: تهران


نظر شما :