برگزاری همایش یک روزه درس هایی از زمین لرزه ارسباران

۱۱ مهر ۱۳۹۱ | ۱۹:۴۵ کد : ۲۱۳۸۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۶۲
همایش درس هایی از زمین لرزه 21 مرداد ماه اهر، ورزقان و هریس روز سه شنبه با حضور جمعی از متخصصان و محققان علوم زمین در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برگزار شد

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور محمد جواد بلورچی مدیر زمین شناسی مهندسی و مخاطرات زیست محیطی دراین همایش بیان کرد: این همایش با هدف بررسی بیشتر گسل مسبب زمین لرزه اهر - ورزقان برگزارشده است . بزرگای زمین لرزه اخیر در حوالی تبریز 6/3 در مقیاس ریشتر جزو بزرگای متوسط بوده است و معمولا این گونه زمین لرزه ها در دنیا کشته ندارند حتی خسارت هم به بار نمی آورند اما متاسفانه این زلزله در ایران باعث خرابی 200 روستا در حد 20 تا 100 درصد شده است.

وی اظهار داشت: دلیل تخریب روستاها با یک زلزله متوسط ناشی از رعایت نکردن نکات ایمنی در ساخت و سازهاست .در واقع دراین مناطق زلزله موجب مرگ افراد نشده بلکه ویرانی ساختمان ها موجب مرگ ومیر شده است .

بلورچی ادامه داد: باید تلاش کنیم تا در ساخت و سازها ضوابط آیین نامه مقاوم سازی ساختمان های کشور رعایت شود تا با بروز یک زلزله متوسط خرابی زیادی به بار نیاید.

وی گفت : خانه های روستاهایی که به صورت صد در صد تخریب شدند ، خشتی و گلی بودند ولی اگر این خانه ها با رعایت اصول ایمنی ساخته می شدند هیچگاه تخریب نمی شدند. این موضوع برای تمام روستاهای کشور که دارای بافت خشتی هستند و بازسازی نشده اند زنگ خطر است و باید این موضوع با جدیت دنبال شود.

وی درمورد مشخصات زمین لرزه اهر - ورزقان گفت: گسل گوشه داغی مسبب بروز این زلزله بود که طول آن 15 کیلومتر و خط های شکستگی های آن بدون جابه جایی 20 کیلومتر است . گسل گوشه داغی روی کوه گوشه داغی در حد فاصل جاده اهر و ورزقان است که گسلی شرقی - غربی است. در هنگام بروز زلزله دو سمت گسل جابه جا شده و این جابه جایی انرژی تخریب را به زمین های مجاور وارد کرده است.

در همایش یک روزه درس هایی از زمین لرزه 21 مرداد اهر ، ورزقان و هریس دهها نفر از کارشناسان زمین شناسی کشور حضور داشتند .

در این همایش موضوعاتی همچون تغییر شکل پوسته زمین در شمال غربی کشور و نتایج به دست آمده از اندازه گیری های GPS، اهمیت زمین لرزه ورزقان - اهر در برآورد خطر زمین لرزه، فعالیت لرزه خیزی در شمال غرب کشور با تاکید بر زمین لرزه اخیر گستره اهر، مطالعه زلزله اهر- ورزقان بر پایه داده های شتاب نگاری، مکان یابی دوباره خوشه لرزه ای اهر- ورزقان و جنبه های ژئوتکنیکی زمین لرزه 21 مرداد ورزقان مطرح شد .

زمین شناسی زمین لرزه،  لرزه نگاری،  شتاب نگاری، سازه و مهندسی زلزله، ژئودزی و مدیریت بحران  از مهمترین محورهای این همایش بود.

 


کلید واژه ها: تهران


نظر شما :