حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت از توسعه علوم زمین

۲۸ مهر ۱۳۹۱ | ۲۲:۴۹ کد : ۲۱۴۱۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۷۴
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت از حمایت وزارتخانه متبوع...

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت از حمایت وزارتخانه متبوع خود از توسعه مطالعات علوم زمین خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت طی بازدید خود از مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین کرج که با حضور جمعی دیگر از معاونان این وزارتخانه انجام گرفت، با بیان این که وظایف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور یک گستره جامع از فعالیت های مختلف زمین شناسی را در بر می گیرد، یادآور شد: تهیه اطلاعات پایه و داده های علوم زمین به طور حاکمیتی به عهده این مجموعه واگذار شده و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از بخش هایی است که باید مورد حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گیرد و در توسعه فعالیت های آن برنامه ریزی های لازم انجام شود.

ابتکار نیروهای متخصص و جوان در حوزه علوم زمین

مهندس وجیه الله جعفری با بیان این که دستگاه های مختلف باید همکاری و هماهنگی لازم را با این مجموعه داشته باشند، خاطرنشان کرد: بهره گیری از نیروهای متخصص جوان در حوزه علوم زمین کشور از نکات در خور تحسین و جالب توجهی است که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به آن پرداخته و به طور یقین خلاقیت و ابتکارات این نیروی جوان قادر است موفقیت های جدیدی را برای این سازمان با توجه به گستردگی فعالیت آن به ارمغان آورد.

وی بهره گیری از دانش جدید و به روز دنیا در بخش های مختلف علوم زمین از جمله استحصال مواد معدنی، فرآوری و دیگر مطالعات مختلف زمین شناسی را از دیگر قابلیت های این مجموعه عنوان کرد و افزود: این امر به خوبی در این مجموعه قابل مشاهده است و شرایطی را فراهم کرده که بتوانیم هماهنگی مناسبی را در مجموعه کلان کشور به منظور حمایت لازم از این سازمان داشته باشیم تا اطلاعات زمین شناسی کشور به صورت یکپارچه و متمرکز به همت این سازمان در اختیار دیگر مجموعه های فعال و علاقه مند به حوزه های مختلف زمین شناسی، اکتشافات موادمعدنی، فرآوری معادن قرار گیرد.

جعفری با بیان این که به طور یقین اطلاعات پایه علوم زمین در حال حاضر به همت سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در حال تهیه و تولید است، تصریح کرد: دستاوردهای موجود این امکان را فراهم کرده تا علاوه بر شناسایی ذخایر مواد معدنی کشور، امکان سرمایه گذاری سریع و به موقع و همچنین امکان بهره گیری از این داده ها به منظور  شناسایی و جلوگیری از بروز انواع مخاطرات طبیعی از جمله فرونشست، زمین لغزش، زمین لرزه، فروچاله و... وجود داشته باشد تا میزان خسارات و همچنین بروز این پدیده ها به کمترین میزان خود برسد.

عملکرد مناسب در شناسایی مواد معدنی کمیاب

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با بیان این که دستاوردهای مناسب این سازمان در بخش شناسایی و مطالعه مواد معدنی نادر و کمیاب به خوبی قابل مشاهده است، تاکید کرد:  در حوزه اکتشاف کانسارهای نادر مطالعات خوبی صورت گرفته که این امکان را فراهم می کند تا در تامین مواد اولیه و دسترسی به موادی که باعث ایجاد تکنولوژی و فناوری های جدید در کشور می شود، موفق عمل کنیم.

وی وجود ثبات و پایداری در مدیریت سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور را به عنوان نقاط قوت این مجموعه یاد کرد و افزود: تلاش کارشناسان در رشته ها و مقاطع مختلف بالای کارشناسی ارشد و دکتری است که توانسته فضای خلاقانه و مناسبی را در این مجموعه فراهم کند که بر همین اساس حمایت و پشتیبانی در این باره بسیار ضروری به نظر می رسد.

جعفری تاکید کرد: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران به همراه وزارت صنعت، معدن و تجارت بایستی در فضای جدید به وجود آمده هماهنگی بیشتری با یکدیگر داشته باشند تا از دستاوردهای موجود در این مجموعه ها به بهترین نحو و در راستای توسعه و پیشرفت در بخش معادن کشور استفاده شود.

تاکید بر جلوگیری از موازی کاری در بخش شناسایی مواد معدنی

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید به اظهارات مدیریت سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور مبنی بر اینکه باید به نحوی عمل کرد تا از موازی کاری در بخش معادن جلوگیری به عمل آید، یاد آور شد: تمامی اطلاعات زمین شناسی و اکتشافی این مجموعه باید در راستای توسعه و ارتقای سطح معادن کشور استفاده شود که بر همین اساس در مجموعه دولت و همچنین قانون برنامه پنجم و قانون معادن پیش بینی های لازم به منظور حمایت از فعالیت های این مجموعه اعمال شده که باید آن را عملیاتی کرد تا بخش های فعال در زمینه های مختلف علوم زمین با یکدیگر همکاری لازم را داشته باشند.

وی با بیان این که تلاش های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به طور تقریبی در بسیاری از حوزه های مورد نظر به نتیجه رسیده، خاطرنشان کرد: به نظر می رسد با دستگاه ها و بخش هایی که به اطلاعات زمین شناسی و اکتشافی نیاز دارند ارتباط مناسبی برقرار شده که این امر می تواند نقطه امیدی برای حرکت های جدید در بخش معادن کشور باشد که البته به تلاش بیشتر به منظور تکمیل آن نیاز است.

توجه جدی به دستاوردهای بین المللی دانش زمین شناسی در خارج از کشور

جعفری در ادامه با اشاره به فعالیت های بین المللی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، یادآور شد: با توجه به پتانسیل مناسبی که در این سازمان وجود دارد باید از نیروهای آن در بخش داخلی و خارجی بهترین استفاده و بهره برداری را داشته باشیم.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در بخش نیروی داخلی می توان از این پتانسیل موجود برای ایجاد تحرک و پویایی بخش خصوصی استفاده کرد به نحوی که از تخصص این بخش در اجرایی کردن اهداف بخش معدن کشور به کمک سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به عنوان ناظر مدیریتی و حمایتی بهره برد.

وی ضمن تاکید بر این باید از دستاوردهای این سازمان در بخش مخاطرات طبیعی و زمین شناسی پزشکی و زمین شناسی اقتصادی استفاده کرد، خاطرنشان کرد: بایستی دستاوردهای موجود در دانش زمین شناسی به عنوان یک فعالیت بین المللی در خارج از کشور جدی گرفته شود به نحوی که علاوه بر توسعه  توان تخصصی خود در خارج از کشور به گسترش قدرت علمی و بین المللی خود در فضای خارجی بپردازیم.

جعفری با بیان این که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور تلاش خود را در این زمینه توسعه علوم زمین در سطح بین المللی انجام داده، تصریح کرد: بدون اغراق باید گفت با توجه به فضای حاکم بر کشور که انجام هر گونه فعالیت علمی و پژوهشی در آن به راحتی میسر نیست، این سازمان توانسته وظایف خود را به خوبی در بسیاری از کشورهای دنیا به ثمر برساند که البته توسعه این امر نیز به هماهنگی و حمایت های بیشتر نیاز دارد.

نگاه های روشن و رو به آینده در بخش علوم زمین

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت نگاه های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور را روشن و رو به آینده توصیف کرد و گفت: این دستاوردها باید بیش از گذشته توسعه یابد که با توجه به گستردگی فعالیت های زمین شناسی امکان توسعه و گسترش فعالیت های بین المللی کشورمان به همه کشورهای دنیا به خصوص کشورهای همسایه بسیار بیشتر است.

وی با بیان این که متولیان علوم زمین کشور در حوزه عملیاتی خود بسیار مناسب عمل کرده، تاکید کرد: فعالیت های این مجموعه در بخش مطالعات زمین شناسی به خصوص زمین شناسی پزشکی در کشورهای آسیایی و دیگر نقاط دنیا بسیار قابل توجه است.

به گفته جعفری باید برنامه های جامعی را برای این موضوع به صورت کلان در سطح مدیریتی کشور و در مجموعه دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت به وجود آورد تا حمایت های لازم برای توسعه این فعالیت ها انجام شود.

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :