بزرگداشت مقام پیشکسوتان و فرهیختگان زمین‌شناسی کشور

۲۹ مهر ۱۳۹۱ | ۱۸:۵۶ کد : ۲۱۴۱۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۳۰
آیین بزرگداشت مرحوم دکتر عبدالمجید یعقوب‌پور و دکتر عبدالعظیم حقی‌پور به عنوان پیشکسوتان زمین‌شناسی...

آیین بزرگداشت مرحوم دکتر عبدالمجید یعقوب‌پور و دکتر عبدالعظیم حقی‌پور به عنوان پیشکسوتان زمین‌شناسی کشور در مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین در کرج برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور،  در این آیین که  با حضور کارشناسان و بازنشستگان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، استادان دانشگاه‌های تهران، شیراز، شهید بهشتی، فرهنگستان علوم و کارشناسان سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت برگزار شد، از خدمات ارزشمند این دو فرهیخته در زمینه آموزش، توسعه و شناخت علوم‌زمین در بین جامعه علمی و دانشگاهی کشور و نیز افزایش توانمندی علمی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور تقدیر شد.

گفتنی‌ست، در این آیین دو بخش پژوهش‌های کاربردی زمین‌شناسی و زمین‌شناسی پزشکی از بخش‌های مستقر در مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در کرج به نام این دو فرهیخته نامگذاری شد.

یادآور می‌شود، دکتر عبدالمجید یعقوب‌پور با فعالیت بی‌وقفه و خالصانه، بنیانگذار زمین‌شناسی پزشکی ایران بوده که در سال 1320 در شهر بروجرد چشم به جهان گشود و دوره‌های تحصیلی تا مقطع کارشناسی زمین‌شناسی را در ایران و فوق‌لیسانس و دکترای زمین‌شناسی اقتصادی را از دانشگاه آی‌یو‌اس آمریکا اخذ کرد و در زمان حیات خود با عنوان تنها استاد زمین‌شناسی اقتصادی کشور همزمان در دانشگاه‌های تربیت معلم، تهران، شیراز، مشهد، صنعتی امیر کبیر، شهید بهشتی و آزاد اسلامی دروس زمین‌شناسی اقتصادی و اکتشاف معدن را در سطوح مختلف از کارشناسی تا دکترا تدریس کرد.

حاصل زحمات و تلاش وافر و خالصانه ایشان در بیش از 30 سال خدمتگزاری به جامعه علمی و دانشگاهی کشور بیش از یکصد مقاله علمی است که در نشریات و کنفرانس‌های داخلی و خارجی ارائه شد و 14 کتاب نیز در زمینه علوم وابسته ترجمه و تألیف کرد.

گفتنی‌ست؛ آخرین اثر ارزشمند ایشان تالیف کتاب مقدمه‌ای بر زمین شناسی پزشکی است که در سال جاری منتشر شد. ایشان با زحمات بی‌وقفه و خالصانه خود بنیانگذار زمین‌شناسی پزشکی کشور بوده و آرزویی جز ایجاد جامعه‌ای سالم و تندرست را به سر نداشت.

وی به عنوان استاد و پیشکسوت علم زمین‌شناسی بارها معرفی شده و تقدیرهای متعددی از مراکز مختلف علمی را در کارنامه علمی خود دارد.

از سویی، عضویت در نهادهایی همچون گروه واژه‌شناسی و شورای هماهنگی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، فرهنگستان علوم، شورای عالی معادن وزارت معادن و فلزات، کمیته برنامه‌ریزی زمین‌شناسی، گروه علوم پایه شورای گسترش آموزش عالی و قطب های علمی کشور در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، عضو هیات ممیزه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، عضو کمیسیون‌های تخصصی و هیات ممیزه‌های دانشگاه‌های تربیت معلم، تحقیقات تکمیلی زنجان، شورای هم‌ارزی زمین‌شناسی سازمان ملی یونسکو، ریاست انجمن زمین‌شناسان ایران، معاونت پژوهشی مرکز نشر دانشگاهی و نماینده انجمن بین‌المللی زمین‌شناسی پزشکی در ایران از جمله سوابق علمی و اجرایی است که دکتر عبدالمجید یعقوب‌پور در کارنامه خود دارد.

خاطرنشان می‌شود؛ وی در انجمن‌های علمی داخلی و خارجی مانند انجمن زمین‌شناسی ایران، انجمن ژئو فیزیک ایران، انجمن بلورشناسی و کانی‌شناسی، انجمن مهندسی معدن، سازمان نظام مهندسی معدن ایران، انجمن زمین‌شناسان اقتصادی (SEG)، انجمن زمین‌شناسی کاربردی–ذخایر معدنی اروپا (SGA)، انجمن زمین‌شناسان اروپا (ESGE) و انجمن بین‌المللی زمین‌شناسی پزشکی (IMGA) نیز عضویت داشت.

همچنین دکتر عبدالعظیم حقی پور در 1318 خورشیدی در دزفول چشم به جهان گشود و به دلیل علاقه‌مندی خود به دانش زمین‌شناسی، در حالی که می‌توانست در رشته پزشکی تحصیل کند، وارد دانشکده علوم دانشگاه تهران شد و به ترتیب در سال‌های 1342 و 1344مدرک کارشناسی و کارشناسی‌ارشد خود را از دانشگاه تهران اخذ کرد.

ایشان سپس در سال 1345 مدرک زمین شناسی معدنی از دانشگاه خاورمیانه آنکارا، در سال 1347 مدرک تخصصی میکروتکتونیک از دانشگاه وین اتریش و در سال 1353 مدرک دکترای دولتی علوم زمین را از دانشگاه گرنوبل فرانسه دریافت کرد.

شایان ذکر است؛ ایشان در شمار نخستین زمین‌شناسانی بود که دو سال پس از بنیانگزاری سازمان زمین‌شناسی کشور در سال 1342، به استخدام این سازمان درآمد و طی سال‌های دراز خدمت خود در این سازمان به عنوان کارشناس، مسوول اکیپ، مدیر بخش زمین‌ساخت و لرزه زمین‌ساخت، سرپرست امور زمین‌شناسی، مدیر امور زمین‌شناسی، کارشناس فنی و در نهایت رییس سازمان زمین‌شناسی کشور فعالیت داشت.

گفتنی‌ست؛ دکتر حقی‌پور پس از بازنشستگی از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، همکاری خود را با این سازمان ادامه داد و از سویی ایشان سال‌ها رییس خاورمیانه‌ای کمیسیون جهانی نقشه‌های زمین‌شناسی بود و طی این مدت موفق به تهیه نقشه زمین‌شناسی خاورمیانه، نقشه لرزه زمین‌ساخت ایران، افغانستان و پاکستان، نقشه لرزه زمین‌ساخت خاورمیانه، نقشه لرزه زمین‌ساخت آسیای جنوب خاوری و نقشه لرزه زمین‌ساخت کشورهای اسلامی شد و به واسطه توانایی‌های بی‌مانند وی، تهیه نقشه لرزه زمین‌ساخت جهان نیز از سوی یونسکو به ایشان واگذار شد که با بهترین کیفیت تهیه شد.

دکتر حقی‌پور همکاری بسیار نزدیکی با سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد و به‌ویژه با کمیته کاهش بلایای طبیعی سازمان ملل متحد داشت و سال‌ها به‌عنوان عضو اصلی کمیته ملی برنامه بین‌المللی علوم‌زمین یونسکو به خدمت پرداخت و در چهارچوب فعالیت‌های این کمیته بود که موفق شد دستاوردهای تحسین برانگیزی را برای جامعه زمین‌شناسی ایران از جمله معرفی و بنیانگذاری زمین بوستان قشم-به‌عنوان نخستین زمین بوستان در خاورمیانه-تلاش در برگزاری مراسم با شکوه سال جهانی سیاره زمین و معرفی آن به جامعه ایرانی، پیگیری مستمر برای برگزاری المپیاد زمین‌شناسی، پایه‌گذاری پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، معرفی پروژه جهانی ژئوبیوتکنولوژی و پیگیری برای بنیانگذاری زمین‌بوستان ارس را رقم بزند.

شایان ذکر است؛ دکتر عبدالمجید یعقوب‌پور و دکتر عبدالعظیم حقی‌پور-این دو پیشکسوت زمین‌شناسی کشور-  طی سال جاری در سن 71 و 73  سالگی جامعه زمین‌شناسی ایران را تنها گذاشتند

.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :