کشف سیاره ای شبیه به زمین در فاصله 40تریلیون کیلومتری

۳۰ مهر ۱۳۹۱ | ۱۳:۲۳ کد : ۲۱۴۱۸ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۳۵
ستاره شناسان اروپایی اعلام کردند که یک سیاره تازه کشف شده خارج از منظومه....

محققان مدتها در سراسر کهکشان راه شیری به دنبال چنین سیاره ای بودند و سرانجام آن را در همسایگی منظومه شمسی با فاصله 40 تریلیون کیلومتر فاصله با زمین کشف کردند. اما مسئله این است که این سیاره شبیه به زمین دارای سطح بسیار داغی است که می توان آن را با مواد مذاب داخل آتشفشان قیاس کرد.

بی تردید نمی توان گفت که در سیاره ای با 2200 درجه سانیتگراد گرما حیات وجود دارد، چرا که این سیاره به ستاره خود که هرچند روز دور آن می چرخد بسیار نزدیک است.

ستاره شناسانی که این سیاره را کشف کرده اظهار داشتند که این احتمال وجود دارد که سیاره های دیگری هم دور همین ستاره درحال حرکت باشند که به علت فاصله زیاد خنک تر باشند و شرایط مساعدی برای آب و حیات در آن وجود داشته باشد.

منظومه ستاره ای آلفا سنتوری بی می تواند نزدیک ترین چیزی باشد که ستاره شناسان تصور کرده بودند. از برخی از نقاط جنوبی کره زمین می توان این منظومه را در آسمان شب بدون تلسکوپ مشاهده کرد اما این طی کردن این فاصله با فناوریهای کنونی ده ها هزار سال زمان نیاز دارد.

این درحالی است که شگفتی یافتن چنین سیاره ای به قدری برای دانشمندان مهم است که درحال حاضر برخی از آنها چگونگی افزایش سرعت یک فضاپیما برای طی کردن مسیر 40 تریلیون کیلومتری را به بحث گذاشته اند. دانشمندان آغاز به وارد کردن فشار به سازمان فضایی اروپا و ناسا کرده اند تا دست کم یک فضاپیما را برای یک نگاه اجمالی به این منطقه اعزام کند.

نتایج این تحقیق به صورت آنلاین در مجله نیچر منتشر شده است.

پیش از این رقابتی میان آمریکا و اروپا برای یافتن نزدیک ترین سیاره شبیه زمین برقرار بود تاکنون دانشمندان 84 مورد مشابه را کشف کرده اند اما ستاره شناسان تصور می کنند که این تعداد به میلیاردها سیاره می رسد.

این سیاره تازه کشف شده در منظومه ستاره ای آلفان سنتوری بی حرکت می کند که بخشی از یک منظومه سه ستاره ای آلفا سنتوری ای ، بی و پروکسیما سنتوری است. منظومه های دارای دو ستاره یا بیشتر شباهتهای بسیاری با منظومه شمسی ما دارند و یا می توان گفت که شباهتهای آنها با منظومه شمسی ما از منظومه ها تک ستاره ای بیشتر است.

این سیاره دارای کمترین جرم است که تاکنون خارج از منظومه شمسی شناخته شده است. جرم این سیاره 1.1 برابر اندازه زمین است که موجب می شود شباهت این سیاره به زمین بسیار زیاد باشد.

کلید واژه ها: اردبیل


نظر شما :