ایجاد مرکز مطالعات زمین‌لرزه تبریز

۰۷ آبان ۱۳۹۱ | ۱۲:۱۶ کد : ۲۱۴۱۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۴۵
هفتاد و هفتمین شماره علوم‌زمین و معدن همزمان با زمینلرزه 21 مرداد ...

هفتاد و هفتمین شماره علوم‌زمین و معدن همزمان با زمینلرزه 21 مرداد آذربایجان‌شرقی پرونده‌ای کامل را درباره دلائل و چگونگی این پدیده پیش‌روی خوانندگان خود قرار داده است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، بررسی دلائل و چگونگی زمینلرزه 21 مرداد آذربایجان‌شرقی پرونده اصلی هفتاد و هفتمین شماره ماهنامه علوم‌زمین و معدن را تشکیل می‌دهد که عکس جلد این شماره از مجله نیز به آن اختصاص یافته است.

مطلب اصلی این شماره به ایجاد مرکز مطالعات زمین‌لرزه تبریز با هدف مدیریت تخصصی و شهرسازی ایمن پرداخته و ضرورت بررسی کامل و کاربردی پدیده زمینلرزه را با توجه به لرزه‌خیز بودن بودن کشورمان را به همگان از جمله مسوولان و متولیان این امر توصیه می‌کند.

یکی دیگر از مهم‌ترین مطالب مندرج در این شماره از علوم‌زمین و معدن گزارشی پیرامون برگزاری نخستین سمینار کانه‌زایی مس با هدف ارائه تصویر روشنی از پتانسیل مس در کشور و گردهم آوردن متولیان این بخش جهت تعامل با یکدیگر و تبادل اطلاعات و دستاوردهای موجود است که به همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار شد.

در این نشست کارشناسان به بررسی جایگاه دهم ایران در بین کشورهای دارنده مس، سابقه 10 هزار مصرف و فعالیت مس در ایران پرداختند و در ادامه از نقشه پراکندگی ذخایر مس ایران که به همت کارشناسان مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین کرج تهیه شده، رونمایی شد.

همچنین اخباری پیرامون تاسیس دفتر نمایندگی زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی در استان یزد، استفاده از مطالعات زمین‌شناسی در ساخت‌وساز مجدد مناطق آسیب‌دیده از زلزله، تحقق فن‌آوری نوین سن‌سنجی در تولید اطلاعات برای کاهش خطر زمین‌لرزه برای نخستین بار در کشور و همچنین تاکید ایران و گینه بیسائو به تحکیم و توسعه همکاری‌های علمی و تحقیقاتی در بخش علوم‌زمین نیز پیش‌روی خوانندگان قرار گرفته است.

در بخش ژئوتوریسم این شماره نیز، نویسنده در مطلبی زیبا با نام غار دربندرشی رودبار به عنوان کهن‌ترین سکونتگاه در ایران به معرفی این چشم‌انداز زیبا یک کیلومتری شمالی روستای رشی از توابع دهستان دشتویل، بخش رحمت‌آباد و بلوکات پرداخته که مطالعه آن به خوانندگان پیشنهاد می‌شود.

خانم "کلادیا الکساندر" نیز به عنوان آخرین مدیر پروژه فضاپیمای گالیله به سیاره مشتری و همچنین متخصص در ژئوفیزیک و نجوم و فعال در سازمان زمین‌شناسی و سازمان اکتشافات فضایی آمریکا(ناسا) در بخش زنان زمین‌شناس به علاقه‌مندان معرفی شده است.

یکی دیگر از بخش‌های جذاب این شماره علوم‌زمین و معدن مقاله‌ای در بخش اکتشافات ژئوفیزیک هوایی در آب‌های زیرزمینی به عنوان یکی از گرایش‌های گروه گرمایش است که به بررسی نحوه شناسایی آب سالم در نواحی مختلف به‌خصوص مناطق خشک و نیمه‌خشک می‌پردازد.

هفتاد و هفتمین ماهنامه علوم‌زمین و معدن در بخش مخاطرات زمین، چالش‌های پیش‌رو در امر توسعه خطوط گازرسانی در مناطق کوهستانی در گستره جنوب استان مازندران را پیش‌روی خوانندگان خود قرار داده است.

همچنین مقالات تخصصی نیز با نام‌های اقیانوس‌شناسی و زمین‌شناسی خلیج‌فارس و نواحی پیرامون آن، محاسبه وزن جدید نزدیک‌ترین سیاهچاله به زمین، رسوب‌شناسی، سیمای هیدروکسیدهای آهن در تصویر سنجنده Aster و همچنین تازه‌های دنیای شیمی را در اختیار علاقه‌مندان علوم‌زمین و معدن قرار گرفته است.

ماهنامه علوم‌زمین و معدن در بخش دیگری با مطلبی تحت عنوان فناوری‌های معدنکاری ایران به بحث‌های مطرح شده در نخستین کنفرانس برگزار شده با همین نام پرداخته و ضمن بررسی فن‌آوری روز سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و ارائه خدمات آن به جامعه علمی و دانشگاهی کشور از امضای تفاهم‌نامه میان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و دانشگاه یزد به منظور مشارکت، تبادل و بهره‌مندی از خدمات، تخصص‌های علمی، پژوهشی و فنی متقابل و توانایی‌های بالقوه و بالفعل در امر فناوری‌های نوین معدنکاری خبر داده است.

گفتنی‌ست؛ تاکنون 77 شماره پی در پی ماهنامه علوم‌زمین و معدن با بخش‌های مختلف و کاربردی در 40 صفحه تمام رنگی همراه با نسخه انگلیسی، زیر نظر شورای سردبیری و مدیر مسوولی رضا جدیدی منتشر شده است.

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :