نقشه زمین‌شناسی منطقه آرادان تهیه شد

۱۶ آبان ۱۳۹۱ | ۱۲:۳۹ کد : ۲۱۴۲۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۲۹۰
نقشه زمین‌شناسی منطقه آرادان واقع در استان سمنان به همت سازمان زمین‌شناسی ...

نقشه زمین‌شناسی منطقه آرادان واقع در استان سمنان در مقیاس یکصدهزارم به همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تهیه شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون زمین‌شناسی این سازمان از تهیه نقشه یکصدهزارم منطقه آرادان واقع در استان سمنان خبر داد و گفت: این نقشه به همت کارشناسان اداره زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی سمنان و به سرپرستی مهندس یاسر وکیل‌زاده تهیه شده است.

دکتر جلیل قلمقاش با بیان این که نقشه زمین‌شناسی منطقه آرادان با وسعتی بالغ بر 2هزار و 500 کیلومتر مربع تهیه شده، یادآور شد: نقشه موردنظر ویژگی‌های زمین‌شناسی منطقه شامل جنس و سن سنگ‌ها، عوارض ساختمانی (گسل‌ها و چین‌ها) و آثار و پتانسیل مواد معدنی منطقه آرادان را به علاقه‌مندان معرفی می‌کند.

وی از چاپ و انتشار نهایی زمین‌شناسی منطقه آرادان در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: نقشه‌های زمین‌شناسی در اجرای طرح‌های اکتشافی و پروژه‌های عمرانی و همچنین پژوهش‌های زمین‌شناسی کاربرد دارند و به عنوان اطلاعات پایه بستر مناسب را برای اجرای صحیح طرح‌های مختلف را در اختیار متولیان و مهندسان قرار می‌دهند.

معاون زمین‌شناسی این سازمان با بیان اینکه در مجموع تهیه 8 نقشه‌ زمین‌شناسی در مقیاس یکصد هزارم جهت تکمیل اطلاعات زمین‌شناسی استان سمنان پیش‌بینی شده است، تصریح کرد: تهیه نقشه زمین‌شناسی منطقه آرادان یک گام ما را به اهداف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به منظور تهیه و تکمیل اطلاعات پایه در استان سمنان نزدیک خواهد کرد.

یادآور می‌شود، استان سمنان با مساحت بالغ بر  ۹۷٬۴۹۱ کیلومتر مربع کیلومتر مربع در بخش مرکزی کشورمان واقع شده و دارای پتانسیل معدنی گسترده از جمله ذخایر فلزی و غیرفلزی گچ، نمک، سیلیس، سنگ‌آهن، ذغال‌سنگ‌و... است که تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس‌های مختلف کارشناسان را در شناسایی این ذخایر معدنی یاری می‌رساند.


کلید واژه ها: سمنان


نظر شما :