حل راز جزیره موهوم/ جزیره شبح‎‌وار در آبهای اقیانوس آرام

۱۸ آذر ۱۳۹۱ | ۱۳:۰۲ کد : ۲۱۴۶۷ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۶۰۹
درحالی که چندی پیش دانشمندان استرالیا از کشف یک جزیره که وجود نداشت....

ثبت این جزیره در سال 1876 توسط خدمه یک کشتی صید ماهی صورت گرفت که در اصل آنها یک توده خاکی را به عنوان جزیره سندی نامگذاری کردند که در میانه راه استرالیا و نیوکالدونیا از جزایر تحت حاکمیت دولت فرانسه قرار دارد.

اگرچه این جزیره صدها سال در نقشه ها ظاهر شده است، اما اخیرا یک گروه از دانشمندان استرالیایی که به جستجوی این جزیره رفته بودند دریافتند که این جزیره اصلا وجود ندارد. این درحالی است که در نقشه ها، این جزیره مساحتی معادل 155 کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده است.

برخی اعتقاد دارند که این جزیره درمیان جزایر شبحی قرار می گیرد.

جزایر شبحی، جزایری هستند که در باور عمومی وجود دارند و برای یک دوره زمانی ( گاهی چند قرن) در طول ثبت تاریخ در نقشه ها ظاهر می شوند اما بعدها ثابت می شود که این جزایر وجود نداشته اند.

در حقیقت این جزایر گمشده جزایر یا اقلیمهایی هستند که از نظر برخی در دوره هایی از تاریخ وجود داشته اند و گاهی آنها را با اسطوره ها و افسانه های باستانی نسبت می دهند.

شان هیگینز کتابدار موزه آکلند که به ماجرای جزیره مرموز و موهوم علاقمند شده بود، اعتقاد دارد که این راز را حل کرده است.

وی اظهار داشت که کاپیتان کشتی " Velocity" در یک نقشه نیروی دریایی چند جزیره کوچک شنی را گزارش کرده بود در حالی که ویژگیهای نامتعارف آن توسط خدمه کشتی طی زمان به عنوان یک جزیره ثبت شده است.

نقشه نیروی دریایی بریتانیا در سال 1908

هیگینز اضافه کرد: تاجایی که اطلاع دارم این جزیره توسط این کشتی به ثبت رسیده است. فرض من این است که آنها در آن زمان یک خطر را ثبت کرده اند. حتی ممکن بود که صخره با ارتفاع اندک را ثبت کنند و یا گمان کنند که یک صخره مشاهده کرده اند. شاید آنها در موقعیت درستی قرار نداشتند البته در این میان احتمالات دیگری را هم باید در نظر گرفت.

این کتابدار یادآور شد: اما آنچه که ما امروز داریم نقطه هایی روی نقشه است که روزی به عنوان جزیره ثبت شده و به نظر می رسد در طول زمان در نقشه های دیگر نیز به طور دقیق نسخه برداری شده است.

وی در پاسخ به این که آیا این احتمال وجود دارد که جزایر دیگری هم از دست وجود داشته باشند گفت: به طور قطع چنین است و این امر احتمالات دیگری را پیش روی ما می گذارد.

این جزیره موهوم دست کم از سال 2000 در نشریات علمی ظاهر شده است، این نقشه در نقشه یاهو، گوگل، بینگ هم مشاهده می شود ؛ اما درشرایطی که این جزیره فرضی در قلمرو فرانسه قرار دارد نقشه های رسمی فرانسه آن را نشان نداده اند.

کلید واژه ها: ایلام


نظر شما :