تصرف غیرقانونی معدن سنگ آهن 100 هزار میلیارد تومانی دولتی

۲۵ آذر ۱۳۹۱ | ۱۳:۴۵ کد : ۲۱۴۷۹ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۰۴
سوء استفاده شرکت «گهر زمین» از خلاء مدیریتی در ایمیدرو و تصرف یک معدن دولتی...

حسن پلارک، با بیان این مطلب در رابطه با نحوه واگذاری معدن گل گهر 3 اظهار داشت: در اواخر سال 1389 طرحی به نام طرح فراز با هدف تولید 54 میلیون تن فولاد وارد مرحله اجرا شد. برای اجرای این طرح نیاز به جذب سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی بود لذا به منظور جذب سرمایه های بخش خصوصی در طرح های فولادی از سرمایه گذاران برای حضور در این طرح ها دعوت بعمل آمد.
وی ادامه داد: یکی از این شرکت های سرمایه گذاری، شرکت گهر زمین بود که از شرکت های اقماری شرکت سرمایه گذاری امید است. این شرکت با پشتوانه و ضمانت بانک سپه با ایمیدرو وارد مذاکره شد.
پلارک متذکر شد: در این خصوص بین ایمیدرو و شرکت گهر زمین تفاهم نامه ای به امضاء رسید که بعداً به قراردادی تبدیل شد که هیچ وقت ابلاغ نگردید لذا به چند بند آن که حائز اهمیت است اشاره می کنم:
1- سرمایه گذار (شرکت گهر زمین) حداکثر 3 ماه از زمان امضاء قرارداد فرصت دارد کار احداث کارخانه را در محل تعیین شده آغاز کند در غیر اینصورت این قرارداد عملاً باطل است.
2- ایمیدرو متعهد شد در صورت اتمام سرمایه گذاری و تکمیل کارخانه توسط شرکت گهر زمین در موعد مقرر، خاک مورد نیاز کارخانه را تأمین کند. در این خصوص ایمیدرو مخیر گردید از شرکت گهر زمین و یا دیگر پیمانکاران بعنوان پیمانکار استخراج معدن استفاده نماید. (این بند قرارداد عملاً بایستی در سال 93 مشخص و ابلاغ شود)
3- قیمت سنگ آهن تحویلی به شرکت گهر زمین معادل هفت درصد شمش فولاد تعیین شد.
4- ایمیدرو متعهد شد به مدت 25 سال سنگ آهن مورد نیاز شرکت گهر زمین را تأمین کند.
رئیس اسبق ایمیدرو افزود: دقیقاً دو ماه پس از امضای این تفاهم نامه و در حالی که مراحل تهیه و تنظیم قرارداد در حال انجام بود به بنده اطلاع دادند که شرکت سرمایه گذاری امید با ارسال ماشین آلات معدنی به معدن گل گهر3، در حال استخراج از معدن است. هر چند باور این موضوع سخت بود اما با این حال با مدیرعامل وقت شرکت معدنی و صنعتی گل گهر1 که از سرمایه گذاران آن شرکت نیز می باشد تماس گرفته و موضوع را سئوال کردم، وی ورود به معدن را تائید کرد و از نامبرده سئوال کردم طبق چه حکمی شما به معدن وارد شده اید که وی در جواب گفت بر اساس تفاهم نامه امضاء شده، این کار انجام شده است.
پلارک ادامه داد: بنده از این موضوع بسیار ناراحت شدم چرا که در تفاهم نامه هیچ اشاره ای به واگذاری و تحویل معدن نشده بود لذا به وی گفتم تفاهم نامه در کار دولتی جنبه حقوقی ندارد و تا زمانی که قرارداد تنظیم، مبادله و ابلاغ نشود شما حق ورود به معدن را ندارید. دقیقاً یادم هست که در همان تماس تلفنی به مدیرعامل مربوطه گفتم ظرف 24 ساعت معدن گل گهر3 را تخلیه و تحویل دهید که وی نیز این کار را انجام و معدن را تخلیه کردند.
به گفته رئیس اسبق ایمیدرو، قرار بود این تفاهم نامه بعد از انجام تشریفات قانونی در قالب قرارداد تنظیم و در همایشی که تحت عنوان طرح فراز در سالن همایش های صدا و سیما برگزار می شود بین مدیران عامل بانک و ایمیدرو و در حضور رئیس جمهوری مبادله گردد. اما این قرارداد هیچ گاه مبادله نشد چرا که قبل از این همایش اینجانب از ریاست ایمیدرو رفتم و بعد از من نیز نه همایشی برگزار شد و نه قراردادی مبادله گردید.
وی یادآور شد: با خروج من از ایمیدرو این طرح به بهانه تناقض با طرح جامع فولاد منتفی شد. منتهی شرکت گهر زمین از این خلاء مدیریتی در ایمیدرو استفاده و دوباره معدن گل گهر 3 را تصرف کرد.
پلارک خاطرنشان کرد: من اذعان می کنم اگر بر اساس همان مفاد تفاهم نامه قضاوت شود عملاً این تفاهم نامه باطل است و ارزش قانونی ندارد و چنانچه ارزشی هم داشته باشد تعهد سرمایه گذاری می باشد زیرا اصل تفاهم نامه و قرارداد با موضوع سرمایه گذاری در حوزه گل گهر است نه تحویل معدن شماره3، فلذا تصرف معدن گل گهر3 بر اساس آنچه اینجانب امضاء کرده ام قابل قبول نیست.

کلید واژه ها: اصفهان


نظر شما :