کشف تونل‌های زیر زمینی با امواج زمین لرزه ای

۲۵ آذر ۱۳۹۱ | ۱۳:۴۷ کد : ۲۱۴۸۰ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۴۵
محققان موفق شدند از امواج زمین لرزه ای برای تشخیص و شناسایی تونل هایی....

دانشمندان آزمایشگاه های ملی ساندیا در نیومکزیکو تقریبا مطالعه دو ساله ای را به پایان رسانده اند که هدف آن شناخت بهتر طبیعت و ماهیت زمین اطراف تونل ها است و اینکه چرا داده های زمین لرزه ای می تواند برخی تونل ها را نشان دهد و برخی دیگر را شناسایی نکند.

ندرا بونال از گروه زمین فیزیک و علوم جوی ساندیا می گوید هدف از این پروژه ارائه فرایند تشخیص زمین لرزه ای برای مرز مکزیک- آمریکا و دیگر مناطقی است که تونل های زیر زمینی خطر امنیتی ایجاد می کنند.

وی افزود: اگر بتوانیم از این فرایند برای تشخیص بهتر تونل ها استفاده کنیم، بسیار عالی خواهد شد. از این رو می توان منطقه ای را اسکن کرد و دریافت آیا تونلی در زیر زمین حفر شده که باید مسدود شود یا خیر.

این تحقیق جدید زمانی آغاز شد که دانشمندان دریافتند، شیوه های استاندارد انکسار و انعکاس امواج زمین لرزه ای مورد استفاده آزمایشگاه ساندیل نمی تواند به طور موفقی برخی از تونل ها را شناسایی کند.

از نظر محققان یک مشکل به اصطلاح "اثر هاله ای" در اطراف تونل بود که به دلیل شکستگی و سایر ناهنجاری های زمین شناختی ایجاد می شود و می تواند مرزها را پراکنده کرده و تونل را مخفی نگه دارد.

بونال می گوید: این امر به زمین شناسی یا خاک و همچنین تغییر فصل، بارندگی ها و نسبت آن به سطح آب بستگی دارد. از این رو این مبحث فقط از نظر آب شناسی، یک نظام بسیار پیچیده است.

اما تحقیقات جدید و تلاش برای بهبود نتایج زمین لرزه ای موجب افزایش سطح موفقیت در این آزمایش شد و پژوهشگران توانستند با غلبه بر این مشکل تونل هایی را شناسایی کنند که پیش از این قادر به تشخیص آنها نبودند.

کلید واژه ها: اردبیل


نظر شما :