دومین جشنواره پژوهش صنعت، معدن و تجارت

همزمان با هفته پژوهش دومین جشنواره پژوهش صنعت، معدن و تجارت به همت مؤسسه مطالعات...
۰۶ دی ۱۳۹۱ | ۱۹:۱۸ Code: ۲۱۴۹۰ اخبار روابط عمومى
 

همزمان با هفته پژوهش دومین جشنواره پژوهش صنعت، معدن و تجارت به همت مؤسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دومین جشنواره پژوهش صنعت، معدن و تجارت با معرفی برترین‌های استانی، اتاق بازرگانی، انجمن علمی، طرح پژوهشی، کتاب، پایان‌نامه، مدیر پژوهشی، پژوهشگران جوان و پژوهشگر پیشکسوت برتر در محل موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی برگزار شد.

سهم 7دهم درصدی پژوهش از تولید ناخالص داخلی

رئیس مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی در مراسم افتتاحیه دومین جشنواره پژوهش صنعت، معدن و تجارت گفت: سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی هفت دهم درصد و برآورد سهم پژوهشی بخش صنعت، معدن و تجارت از تولید ناخالص داخلی چهل‌صدم درصد است.

مهدی فتح‌اله، با بیان این که شرایط و ویژگی‌های اقتصاد نوین سبب شده الگوی توسعه اقتصادی و تجاری کشورها نیز تغییر کند، یادآور شد: امروزه تمرکز بر خلق و توسعه ایده، دانش، پژوهش و فن‌آوری عامل اصلی و موتور رشد و توسعه اقتصادی، تجاری و صنعتی کشورهاست.

وی با بیان اینکه در قرن بیستم با ارزش‌ترین دارایی، منابع فیزیکی بوده، گفت: در قرن بیست و یکم با ارزش‌ترین سرمایه سازمان‌ها، دانش و اطلاعات است.

رئیس مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با اشاره به این که فاصله کشورهای فقیر و غنی امروز در دانش، پژوهش و فن آوری، خلاقیت و نوآوری هم مشهود است، خاطرنشان کرد: تغییرات و تحولات علمی و پژوهشی، تعدد و تنوع موضوع‌های تخصصی بسیار بالاست و شناسایی نیازها و مسائل کلیدی و اولویت‌های اصلی بخش صنعت، معدن و تجارت بدون کار کارشناسی، عملی نیست.

وی با بیان اینکه پشتیبانی علمی و کارشناسی از تصمیم‌گیری‌های کلان و مدیریتی بسیار کلیدی است، افزود: کسب مزیت‌های رقابتی پایدار در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت بدون دستیابی به دانش و فن‌آوری امکان‌پذیر نیست.

فتح‌الله گفت: محصولات و خدمات دانش‌بنیان ارزش افزوده بیشتری دارند و توسعه اقتصادی مستلزم مدیریت مؤثر چرخه ایده تا محصولات جاری است.

با تکیه بر پژوهش مسائل خرد و کلان اقتصادی به نتیجه می‌رسد

مسعود موحدی نیز با بیان اینکه هم اکنون مشکلات بسیاری گریبانگیر بخش تولید کشور است، گفت: در مقابل اندازه‌های اقتصاد ایران به شدت رشد کرده و به لحاظ تولید ناخالص داخلی، حجم اقتصاد کشورمان به مرز هزار میلیارد دلار رسیده است.

قائم‌مقام وزیر صنعت معدن و تجارت افزود: در برخی از رشته‌های تولید هم اکنون ایران دارای رتبه‌های کمتر از 20 در دنیا است و در حوزه‌های تجارت نیز پیشرفت محسوسی داشته است.

وی تصریح کرد: در سال 83 مجموع صادرات کالایی و خدمات فنی و مهندسی ایران 8.5 میلیارد دلار بوده در حالی که در سال گذشته به مرز 50 میلیارد دلار رسیده‌ایم.

موحدی ادامه داد: ترکیب تولیدات کشور به سمت تولیدات صادرات گرا در حال حرکت است که این امر به امید به آینده اقتصاد ایران را تقویت می‌کند، ضمن اینکه ترکیب صادرات نیز به سمت صادرات صنعتی در حال حرکت است.

قائم‌مقام وزیر صنعت معدن و تجارت با تکید بر ارتباط با بازارهای جهانی افزود : باید چگونگی تولید و توزیع کالاهای اساسی، مدیریت شود و در عین حال  باید ارتباط با بازارهای جهانی و تبیین مسیرهای مشخص برای حضور در این بازارها نیز صورت گیرد.

وی همچنین مدیریت جریان ارزی و پولی کشور را نیز با تکیه بر پژوهش امکان پذیر دانست و خاطرنشان کرد: در 8 ماهه ابتدای سال جاری نزدیک به 10.9 میلیارد دلار صادرات صنعتی صورت گرفته که 39 درصد از مجموع صادرات کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

به گفته وی  صادرات غیرنفتی کشور به دلیل شرایط ویژه ارزی و تحریم‌ها در حال تغییر است، اما در برخی از موارد این صادرات نسبت به گذشته بیشتر شده است.

در ادامه دکتر حسین سالارآملی، معاون امور بین‌الملل و انتقال فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری درباره اهداف توسعه علم، فناوری و صنعت گفت: مدیران ارشد کشور در زمینه علم و فناوری با سئوال اساسی و مهم مبنی بر هدف از توسعه این بخش‌ها مواجه هستند.

معرفی برترین‌ها در دومین جشنواره پژوهش صنعت، معدن و تجارت

در دومین جشنواره پژوهش صنعت، معدن و تجارت از برترین‌های صنعت، معدن و تجارت ‌تقدیر شد.

در این بخش سرکار خانم دکتر راضیه لک، سرپرست دفتر برنامه‌ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان یکی از پژوهشگران برتر عرصه صنعت، معدن و تجارت کشور انتخاب و معرفی شد.

گفتنی‌ست، ایشان دارای دکتری زمین‌شناسی گرایش رسوب‌شناسی است و در کارنامه علمی و پژوهشی وی تالیف چندین کتاب، 27 عنوان مقاله پژوهشی چاپ شده در نشریات معتبر داخلی و خارجی، 35 طرح پژوهشی پایان‌یافته و 150 عنوان مقاله در همایش‌های مختلف مشاهده می‌شود.

در کنار برگزاری این جشنواره، نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز دایر بود.

 


کلید واژه ها: تهران

نظر شما :