ساختار پوسته زمین و ویژگی‌های ژئودینامیکی البرز و زاگرس بررسی می‌شود

۱۹ دی ۱۳۹۱ | ۱۸:۴۰ کد : ۲۱۵۰۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۲۹
طی همکاری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران و آکادمی علوم چین...

طی همکاری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران و آکادمی علوم چین ساختار پوسته زمین و ویژگی‌های ژئودینامیکی رشته کوه‌های البرز و زاگرس کشورمان بررسی خواهد شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، این مجموعه پیش‌ازظهر امروز میزبان کارشناسان و متخصصان انستیتو زمین‌شناسی و ژئوفیزیک آکادمی علوم چین بودند که بر اساس مذاکرات صورت گرفته دو طرف درباره توسعه همکاری‌های خود در بخش مطالعات زمین‌شناسی و بررسی ساختار پوسته زمین و ویژگی‌های ژئودینامیکی رشته کوه‌های البرز و زاگرس به تفاهم‌ رسیدند.

در همین ارتباط آقای دکتر ژاو رییس انستیتو زمین‌شناسی و ژئوفیزیک آکادمی علوم چین با بیان این که در زمینه‌های کوه‌زایی چند کمربند مهم در جهان وجود دارد، یادآور شد: یکی از کمربند‌های مهم کمربند آلپ-هیمالیا با کوهزایی بسیار جوان است که کوهزاد کوچکتر فلات ایران در بخش میانی این کمربند از نظر مطالعات ژئودینامیکی جایگاه ویژه‌ای دارد.

وی درباره اهمیت انجام مطالعات زمین‌شناسی در فلات ایران، خاطرنشان کرد: به لحاظ اینکه در کشور چین نیز فلات‌ تبت بر اثر برخورد دو قاره هند و آسیا به وجود آمده، چگونگی شکل‌گیری این کوهزاد از نظر علمی و تاریخچه  نوع برخوردهای گذشته زمین‌شناسی برای کارشناسان دارای اهمیت است.

به گفته رییس انستیتو زمین‌شناسی و ژئوفیزیک آکادمی علوم چین در برخورد اتفاق افتاده میان این صفحات پدیده فرسایش نیز تاثیرگذار بوده که می‌توان از این بررسی‌ها متوجه چگونگی وقوع این کوهزاد در این منطقه از جهان شد.

وی با بیان این که گستره ایران جایگاه مناسبی برای مطالعه فرورانش‌ها است، یادآور شد: بررسی فرگشت تاریخچه این کوهزاد در ایران و بررسی‌هایی که روی پوسته ایران انجام خواهد شد به شناخت تاریخچه تشکیل این کوهزاد کمک خواهد کرد.

دکتر ژاو درباره نتیجه و برآیند حاصل از این مطالعات برای کارشناسان و زمین‌شناسان تصریح کرد: پروژه در چند بخش با برداشت‌های صحرایی انجام خواهد شد که به‌طور کامل به بررسی ساختار پوسته کل ایران در منطقه البرز و زاگرس خواهد پرداخت.

رییس انستیتو زمین‌شناسی و ژئوفیزیک آکادمی علوم چین در ادامه افزود:  با توجه به گسترگی پروژه مذکور بررسی منطقه‌ای در شمالغرب ایران از سواحل دریای مازندران تا کرمانشاه برای آغاز پروژه بررسی‌ ساختار پوسته و روند تکامل تکتونیکی در ایران در اولویت کار قرار خواهد گرفت.

دکتر ژاو با بیان این که به کمک نتایج حاصل از این پروژه  مقالات گسترده‌ای منتشر خواهد شد، خاطرنشان کرد: نتایج برای محققان پژوهشکده علوم‌زمین ایران و اساتید آکادمی علوم چین بسیار ضروری و کاربردی خواهد بود.

وی در ادامه از علاقه دولت متبوع خود به منظور توسعه مناسبات زمین‌شناسی با جمهوری اسلامی ایران خبر داد و گفت: با توجه به جایگاه ایران و فعالیت‌های گسترده سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران در زمینه انواع مطالعات زمین‌شناسی مایل به توسعه مناسبات خود با این کشور هستیم.

یادآور می‌شود، طی مذاکرات سال گذشته اعضای  انستیتو زمین‌شناسی و ژئوفیزیک آکادمی علوم چین با محمدتقی کره‌ای رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایرانف دو طرف به توسعه و تعمیق روابط دوجانبه خود در بخش مطالعات زمین‌شناسی تاکید ورزیدند.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :